Arkadaşlar büyük mihrap yardım lütfen

Silentdead0707

Yeni Üye
Merhaba değerli forum arkadaşlarım,ustalarim değerli yorumlarınıza ihtiyacım var bir tane mihrap var büyük bir şekilde ama Zamanında dinamit ile zarar verilmiş yanları aslında çok güzel bir mihrapmış içerisinde öküz kafası kartal ve bir birbirine bağlantılı kalpler varmış 7 adet ama malesef başka birileri bu figürlere zarar vermişler Ve mihrabin ön kısmında 3 basamaklı merdiven varmış kırmışlar üst tarafına çıktım kanal işaretleri mevcut sizden istediğim ne anlatmak istiyor çözümü nasıl olur giriş nerede olur şimdiden teşekkür ederim fotoğraflar alt ekde sunulmuştur

Ekli dosyalar

The Thing

C*
Süper Moderatör
Bahsetmiş olduğun figürler,
kutsama alanı, ayin yeri, kült alanını temsil eder,
karedeki fotolar destekler nitelikte,
tepelik alandan bakınca manzara nasıl,
çevre resimleri vs. var ise ekleyiniz devam edelim hep beraber,
bol nasipler.

Silentdead0707

Yeni Üye
Bahsetmiş olduğun figürler,
kutsama alanı, ayin yeri, kült alanını temsil eder,
karedeki fotolar destekler nitelikte,
tepelik alandan bakınca manzara nasıl,
çevre resimleri vs. var ise ekleyiniz devam edelim hep beraber,
bol nasipler.
Teşekkür ederim yorumun için 4 resimden başka resim malesef ekleyemiyorum foruma dere kenarında önünde hafif su birikintisi mevcut diğer taraftan su akıyor
gümüş 1.jpgIMG-20220308-WA0030.jpggümüş 2.jpg

tr46osman

Aktif Üye
usta söylenilecekleri demiş de horasan harcı ya da yama yoksa kabartmayı veya heykeli veya ne olursa ne diye parçalarlar? tamamen cahillik ve hainliktir bu tarihe!

Silentdead0707

Yeni Üye
usta söylenilecekleri demiş de horasan harcı ya da yama yoksa kabartmayı veya heykeli veya ne olursa ne diye parçalarlar? tamamen cahillik ve hainliktir bu tarihe!
Kesinlikle öyle cahillik ve tecrübesizlikten başka bir şey değildır kırmak tam olarak giriş nerde olur yukarıda ki kanal işaretleri neyi işaret eder yardımcı olursanız sevinirim

Silentdead0707

Yeni Üye
Eski ustalardan kimse kalmamış herhalde ya forum da kimse cevap yazmıyor

Silentdead0707

Yeni Üye
Resimleri çoğaltıp, usulünce detaylı konu açılırsa katılırlar.
Patlamış bir mihraptan başka bir anlam ifade etmiyor.
Yeterince resim mihrap işaretinin çözümünü bilen patlamış demez çözüm üretir zaten sağol yinede çok yardımcı oldun usta

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Ustam burası dediğin gibi çok hırpalanmış ama yine de dikkatimi çeken yerleri işaretledim. Sağdaki mağara ne kadar derinlikte. Dönem soygunu yemiş olma ihtimalini de göz önünde bulundurmak lazım. Kanaatimce burası mezar ve mezarlar olsa bile çok işi var diye düşünüyorum.
IMG-20220308-WA0034.jpg

Silentdead0707

Yeni Üye
Ustam burası dediğin gibi çok hırpalanmış ama yine de dikkatimi çeken yerleri işaretledim. Sağdaki mağara ne kadar derinlikte. Dönem soygunu yemiş olma ihtimalini de göz önünde bulundurmak lazım. Kanaatimce burası mezar ve mezarlar olsa bile çok işi var diye düşünüyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 300492
Teşekkür ederim yorumun için şöyle anlatayım bundan 25 sene önce dedem ve yanında arkadasi ile buranın kazı suratını alıyorlar oraya gidiyorum tabi hiç bir bilgi ve tecrübe olmadan İşe koyulmuşlar gidip dinamit patlatma ruhsatı da almışlar mihrabin tam iç alt tarafından patlatarak girmeye çalışmışlar tabi nafile bir sonuç alamamışlar mihrap düzgün bir şekilde alt tarafında 3 tane merdiven olan ve merdiven bitiminde bir kemer varmış orda bir kartal bir öküz kafası ve bir birine bağlantılı şekilde yapılmış 7 adet yaprak kabartma figürü mevcut ve üst kanallar da tam olarak nereyi yön vermiş orayı merak ediyorum

Ekli dosyalar

Silentdead0707

Yeni Üye
Çözüm üretmek için elde veriler olmalı.Patlamis bir mihrap evet ötesi yok .
Böyle devam o zaman bir çözüm yolu aranıyor ise ben istediğiniz kadar resim atarım ama konuda sabit kalınmali ki detaylı öğrenelim burası patlamış falan değil hiç kimse patlatmadi