ACİL YARDIM!!

Talha Özkan

Member
IMG-20220822-WA0017.jpg

Yıllardır rivayet edilen ve 100-150 yıllık ermeni yapıları. Burası taş bir dağın tepesi, ortalama 100 metre yüksekliğindeki yapı kalıntıları.
Toprak kısımlarda 2 metreye kadar çökmeler meydana gelmeye başladı. Çöken kısımlarda küp ve kemik parçaları çıkmaya başladı.
Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan bilgi bekliyorum..
IMG-20220822-WA0016.jpg

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Bu yapılar ne yapısı imiş bir bilginiz mevcutmu yada sordunuzmu hiç bir bilene.
Böyle kayalık bir zirvede ya bir kale yada dini bir mekan yerleri olmalı. Çevrede hiç bir işarete yada ilgi çekecek durumlara rastlamadınızmı

Talha Özkan

Member
Böyle kayalık bir zirvede ya bir kale yada dini bir mekan yerleri olmalı. Çevrede hiç bir işarete yada ilgi çekecek durumlara rastlamadınızmı
Buraya zaten kale diyorlar (80 yaşında ki insanlar diyor ve kayalık zirvenin adı "Kalebaşı" olarak kalmış) . Köyümüzün yerleşmesinden önce Rum ve Ermeni'lerin yaşam yeri imiş. Etrafta insan figürlerin de taşlar var.(+mağara)

Talha Özkan

Member
tuğla kullanılmış. bizanslar mı uğramış buraya. tarihini çıkarın isterseniz.
Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler. Evet burada Rum'lardan önce bizanslılar yaşamış. Ve dağın bir sırtı tamamen örme taş. Benim tahminim burası içi kale olan bir dağ veya ibadethane olabilir. Tabii sizin yorumunuz daha önemli..
Birde daha önce çöken 1-2 metrelik çukurlar da çıkan küp parçalarında renkli çiçek veya gül çizimi var.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler. Evet burada Rum'lardan önce bizanslılar yaşamış. Ve dağın bir sırtı tamamen örme taş. Benim tahminim burası içi kale olan bir dağ veya ibadethane olabilir. Tabii sizin yorumunuz daha önemli..
Birde daha önce çöken 1-2 metrelik çukurlar da çıkan küp parçalarında renkli çiçek veya gül çizimi var.
Hoşgeldin usta.
Burası tahminimce Roma ve Bizans yerleşimi olarak kullanılmış. Daha sonra da Rum ve Ermeniler de yaşamış olabilir. Ermeni mimarisine özgü bir şey göremedim. @Keskingöz abim teşhisi koymuş!! Burası evet kale olabilir, ibadethane de olabilir. Her iki durumda da mezarlıkları, kaçış tünelleri ve de mahzenler söz konusu olur. Resimli küp parçaları var demişsin bir çukurda, muhtemelen Erkeni evine denk gelmişsindir.
Benim de başıma geldi aynısı. Benzer bir alanda çalışma yapıyorum, boşluk aldık, başladık vurmaya. 1.5 m. Yakın çalıştık, pat diye aşağıya düştüm. Mahzen girişi olması gerekliydi çalıştığımız yer, Ermeni evine denk geldik😂 dediğin gibi çiçek işlemeli testiler vs. Bir kaç takı, çatal kaşık takımı falan çıktı. Hem korkmuştum hem de sevindim. Yaşım 16, evdekilere yalan söylemişim okul gezisi var diye, dağ başında GEZİNTİDEYİM😂😂
Yine uzattım hakkını helal et lütfen. Ustam bu alanı çok güzel resimle bakalım. Akarsuya yakın bir yerde kale tüneli çıkışı vardır. O yamaçın bir bölümünde mahzen girişi vardır. Kaleye erzak getiren hayvanların girdiği tüneldir.
Haydi hayırlısı.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 302824

Yıllardır rivayet edilen ve 100-150 yıllık ermeni yapıları. Burası taş bir dağın tepesi, ortalama 100 metre yüksekliğindeki yapı kalıntıları.
Toprak kısımlarda 2 metreye kadar çökmeler meydana gelmeye başladı. Çöken kısımlarda küp ve kemik parçaları çıkmaya başladı.
Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan bilgi bekliyorum..
Ekli dosyayı görüntüle 302825
Ya aklıma bir şey daha geldi. Aşağıda ki yol eski kervan yolu mudur?
Eskiler hiç eşkiya hikayeleri anlatıyor mu bir araştır bakalım.
Bir de mağaradan bahs etmişsin, girişini bir resimler misin sana zahmet?

Talha Özkan

Member
Ya aklıma bir şey daha geldi. Aşağıda ki yol eski kervan yolu mudur?
Eskiler hiç eşkiya hikayeleri anlatıyor mu bir araştır bakalım.
Bir de mağaradan bahs etmişsin, girişini bir resimler misin sana zahmet?
Sanırım kervan yolu değil, şimdiki çobanlar kullanıyor orayı. Yaşlı insanlar daha önce hiç eşkiyadan da bahsetmediler. Mağaraya gelince müsayit bir zamanda çekeceğim.
Bu arada Ermeni evi hikayen burada da olabilir, çünkü babamın babaannesi dağın tepesini ermeni evi çatısı olarak yorumlar idi. Bende 16 yaşındayım umarım sizin hikayeniz gibi aşağıya düşmeyiz 😅

Talha Özkan

Member
Hoşgeldin usta.
Burası tahminimce Roma ve Bizans yerleşimi olarak kullanılmış. Daha sonra da Rum ve Ermeniler de yaşamış olabilir. Ermeni mimarisine özgü bir şey göremedim. @Keskingöz abim teşhisi koymuş!! Burası evet kale olabilir, ibadethane de olabilir. Her iki durumda da mezarlıkları, kaçış tünelleri ve de mahzenler söz konusu olur. Resimli küp parçaları var demişsin bir çukurda, muhtemelen Erkeni evine denk gelmişsindir.
Benim de başıma geldi aynısı. Benzer bir alanda çalışma yapıyorum, boşluk aldık, başladık vurmaya. 1.5 m. Yakın çalıştık, pat diye aşağıya düştüm. Mahzen girişi olması gerekliydi çalıştığımız yer, Ermeni evine denk geldik😂 dediğin gibi çiçek işlemeli testiler vs. Bir kaç takı, çatal kaşık takımı falan çıktı. Hem korkmuştum hem de sevindim. Yaşım 16, evdekilere yalan söylemişim okul gezisi var diye, dağ başında GEZİNTİDEYİM😂😂
Yine uzattım hakkını helal et lütfen. Ustam bu alanı çok güzel resimle bakalım. Akarsuya yakın bir yerde kale tüneli çıkışı vardır. O yamaçın bir bölümünde mahzen girişi vardır. Kaleye erzak getiren hayvanların girdiği tüneldir.
Haydi hayırlısı.
IMG-20220823-WA0000.jpgIMG-20220823-WA0002.jpgIMG-20220823-WA0001.jpg
Dağın tepesi ve önden görünüşü, size bir şeyler çağrıştırıyor mu?

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Sanırım kervan yolu değil, şimdiki çobanlar kullanıyor orayı. Yaşlı insanlar daha önce hiç eşkiyadan da bahsetmediler. Mağaraya gelince müsayit bir zamanda çekeceğim.
Bu arada Ermeni evi hikayen burada da olabilir, çünkü babamın babaannesi dağın tepesini ermeni evi çatısı olarak yorumlar idi. Bende 16 yaşındayım umarım sizin hikayeniz gibi aşağıya düşmeyiz 😅
Ammannn dilkat eett kardeşim.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Bayrağı dikmişler kardeşim, dikkatli dolaş oralarda. Ya bu yapı kaleyi çok andırıyor. Son resim gözetleme kulesi gibi diyeceğim ama kestiremiyorum doğrusu. Resimleri bütünleştiremiyorum kafamda. Kompozisyonu kuramıyorum. Bir tarafta örme taş duvarlar var diğer tarafta tuğlalı duvarlar🧐
Geniş açılı bir bütün oluşturacak şekilde resimlerini yüklersen çok daha sağlıklı olacak Talha kardeşim.
Ustaların da söyleyeceklerini merak ediyorum doğrusu.

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
O mağaranın içeriye girmeden dış cepheden ve içinde göze çarpan yerlerini resimle derim.Ve mağaranın önünde durup çevreyi de resimle bakalım