yeraltı görüntüleme de hangisi?

oymak beyi

Bilgili Üye
selam. ustalarım resimde ki yerlere ilaveten resimde olmayan bir kaç ta tümülus var. deephunter dedektörum var ancak bir sonuç alamadım. böyle kayalık bir kaç yer daha var, deephunter in yanına yeraltı görüntüleme almak düşünüyorum. sizce doğru mu düşünüyorum? böyle büyük kayalık ve dağınık yerlerde conrad gr2 yada Android gradyometre gibi cihazlar mi işime yarar yoksa apron touch gibi kazikli sistemler mi? Bi akıl verin lütfen sizce ne almalıyım hangisini almalıyım? teşekkür ederim

oymak beyi

Bilgili Üye
bölgede küçük bir de mağara var, oldukça dağlık bir alan, bu tür arazi hangisinin kullanımı daha kolay sonucu daha verimli olur

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Aleyküm selam kardeşim öncelikle android gradyometreyi unut yazılımsal birçok sorunu mevcut ve 20 de 1 tane doğru okuyabilir diyebilirim. Düşünürsen windows gradyometre almalısın. Ama onuda böyle sarp kayalıklarda kullanamazsın aslında hiçbiri işine yaramaz. Kayadaki kasa gibi yapılara elindeki cihaz iş görür onuda çok iyi kullanman gerekir. Ama düz alanda windows gradyometre sana 5 metre rahat aldığın güzel bir çekimde de 10 mt ye kadar güzel sonuç verecektir. Lakin kendi program 2 taş patlasa 3 metre veri okur. Voksler programını öğrenip tecrübe edinirsen su dahil 10 mt ye kadar güzel görüntüler elde edebilirsin.
Kazıklı sistemler sana düz alanlarda boşluk gibi yapıları çok güzel gösterebilir ama hem hantal hemde daha fazla detay veremez diye biliyorum.

Bu tür alanlarda sana en iyi yardımcı olacak cihaz alan tarama, çubuk ve elindeki cihazdır. Başka birşey arama. Bu arada cihazının rezonans ayarı yılda bir kere imalatçı firmaya yaptır. Yoksa oda sapıtır ve seni uğraştırır.

oymak beyi

Bilgili Üye
ustam rezonans ayarını ilk defa duyuyorum, google ye baktım bişey de göremedim açıkçası. cihaz bir yıl olmadı henüz ama bunu öğrenmem gerek, neticede senesi dolacak. Çubuk işini beceremedim ustam, güvendiğim biri de yok o yüzden çubuk işi bitti maalesef alan tarama alacaktım ama burda Bi usta uzak dur dedi o yüzden pek yanaşamadim korktum, var mı tavsiye ettiğiniz bir alan tarama cihazı

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ustam rezonans ayarını ilk defa duyuyorum, google ye baktım bişey de göremedim açıkçası. cihaz bir yıl olmadı henüz ama bunu öğrenmem gerek, neticede senesi dolacak. Çubuk işini beceremedim ustam, güvendiğim biri de yok o yüzden çubuk işi bitti maalesef alan tarama alacaktım ama burda Bi usta uzak dur dedi o yüzden pek yanaşamadim korktum, var mı tavsiye ettiğiniz bir alan tarama cihazı
Cihaz sıfır ise 2 yıl sorun olmaz ama ikinci el ise yaptırman lazım. Rezonansa gelince cihazın bobinden algıladığı frekans değerlerini beyine doğru iletmemesi sonucu yanlış ölçümler yapmasına sebep olan bir kısa devre gibi düşünebilirsin. Bu olay bazen cihazın yüksek frekansa denk gelmesiyle yada canlı elektrik kablosunu ölçmesiyle meydana geliyor. Firma cihazı ölçü aletine bağlayarak ve testlerini tekrar yaparak sorunu çözüp eski haline getirebiliyor. Çünkü cihazın ölçmesi gereken gerçek değerleri sadece firma biliyor. Ama ben yapabilirim diyen birçok kişi ise iyice batırıp eline verebiliyor. O yüzden ben herzaman yapan firmanın bakması taraftarıyım.

oymak beyi

Bilgili Üye
Cihaz sıfır ise 2 yıl sorun olmaz ama ikinci el ise yaptırman lazım. Rezonansa gelince cihazın bobinden algıladığı frekans değerlerini beyine doğru iletmemesi sonucu yanlış ölçümler yapmasına sebep olan bir kısa devre gibi düşünebilirsin. Bu olay bazen cihazın yüksek frekansa denk gelmesiyle yada canlı elektrik kablosunu ölçmesiyle meydana geliyor. Firma cihazı ölçü aletine bağlayarak ve testlerini tekrar yaparak sorunu çözüp eski haline getirebiliyor. Çünkü cihazın ölçmesi gereken gerçek değerleri sadece firma biliyor. Ama ben yapabilirim diyen birçok kişi ise iyice batırıp eline verebiliyor. O yüzden ben herzaman yapan firmanın bakması taraftarıyım.
ecdadına rahmet ustam, cihazı almadan önce, alırken, aldıktan sonra bayağı Bi araştırmistim ama bu bahsettiğin konuyu ilk kez sizden duydum. saolasin

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Teknoloji ekibinin gradyometresi yada emf tavsiye ederim.
İkisine de sahibim ikisini de kullandım, kullanıyorum
Bu aralar epey dillendiriyorlar. Bir başlık açıp tecrübelerini yazar mısın?

Bornovalı

Member
Bana kalırsa attığın fotoğraflara detaylıca baktım 2 tane aynı koydugun fotoğraf varya hani kayaların sıralı olduğu fotoğraf soldan sağa doğru 3 cu taşta sanki bir hayvan figürü var belki yaniliyorumdur ama direk o gözüme çarptı hocam bana kalırsa o sıralı kayayı sağlam bı alan taramayla gir

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Ustalarda söylemiş saymış olduğunuz cihazlar atmış olduğunuz resimli arazide iş yapmaz paranıza yazık..... Sakül, çubuk v.s destek alın... Elinizdeki cihaz piyasadaki birçok cihazdan daha verimli.bunu tekrar belirtmiş olayım...