Yer altındaki odalarda değerli tespiti nasıl yapılır?

jeodek

Bilgili Üye
Merhaba arkadaşlar konuya çalışma alanımın çizimlerini ekledim. Odaları ve tüneli yere akım verilip, boynunuzda asılı bir alete bağlı çubuklar yardımı ile çalışan bir sistemle yaptık. Ayrıca Rez. tomografi attım ama biraz yüzeyde kaldı. Daha derine inebilmek için profil boyunu artırarak bir daha ölçü alacağım. Şimdi sizden ricam çizmiş olduğum şekil mantıklı bir yapımdır ve böyle buna benzer yapılarla hiç karşılaştınız mı? Ayrıca bu yapılarda değerli tespitini nasıl yapabilirim? Değerli yorumlarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

kabakburgiba

Operatör
@jeotek ustam.önce ölçüyü tünelin başından aldınmı.merdiven sistemiiniş olmasın.eğer böyle ise ilk derinlik daha yüzeydedir.odalara kadar 3 adet ölçü alıp,daha sonra odaların derinliklerini alırsan işi yarılamış oluruz.sonra odaların hangisi boş hangisi metalli onları tesbit edilmesi gerek.daha sonra ben olsam hiç ellemeden karotla deler işi garantilerim.ne dersin.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Uygun gözüküyor. Çubukla tespit yapıyorsanız sabahın ilk saatlerinde tekrar kontrol edin. Birde alüminyum çubukla tekrar bakın. Hepsi tutarlı ise işleme hazırdır

jeodek

Bilgili Üye
@jeotek ustam.önce ölçüyü tünelin başından aldınmı.merdiven sistemiiniş olmasın.eğer böyle ise ilk derinlik daha yüzeydedir.odalara kadar 3 adet ölçü alıp,daha sonra odaların derinliklerini alırsan işi yarılamış oluruz.sonra odaların hangisi boş hangisi metalli onları tesbit edilmesi gerek.daha sonra ben olsam hiç ellemeden karotla deler işi garantilerim.ne dersin.
Bizim ekip illa kuyudan girelim tünele diyor. Çünkü kuyuda tünel girişinde hediyesi olurmuş. Fakat ben riskli görüyorum, bu tip yerde kesin tuzak vardır diye düşünüyorum. Yarın rezistivite tomografi yaparak derinliklerini tam tespit etmeye çalışacağım.

kanije

Bilgili Üye
Bizim ekip illa kuyudan girelim tünele diyor. Çünkü kuyuda tünel girişinde hediyesi olurmuş. Fakat ben riskli görüyorum, bu tip yerde kesin tuzak vardır diye düşünüyorum. Yarın rezistivite tomografi yaparak derinliklerini tam tespit etmeye çalışacağım.
he tünel girişinde hediye olmaz.
genelde tuzaklıdır.
tünel girişi farklı renkli bir taşla belli edilir veya farklı ölçülerde taş kullanılır.
birçok kuyuda hediye tünel girişinde değil.genelde güney cepheye bakan bir taşın arkasına konulur.
birçok kez denk gelmişizdir.

jeodek

Bilgili Üye
he tünel girişinde hediye olmaz.
genelde tuzaklıdır.
tünel girişi farklı renkli bir taşla belli edilir veya farklı ölçülerde taş kullanılır.
birçok kuyuda hediye tünel girişinde değil.genelde güney cepheye bakan bir taşın arkasına konulur.
birçok kez denk gelmişizdir.
eğer kuyuya girip taşı kaldırarak tünele girersek, taşın arkası güneye bakmış oluyor.

poseidon2023

Uzman
1 arazi kime ayit 2 kuyunun derinligi genişligi nedit 3 taş örme dedigin taşlar bir birine haçla tutuyormu

cubugu kullanan ne zamandır kullanıyor