Vakko Ustam burada ne yazıyor..

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
@vakko ustam Merhaba,

Bu Mezar Stelinin bugün geldi,
Fakat ön yüzündeki yazıyı merak ediyorum..
Yardımlarını rica ederim..

Teşekkürler..
Ekli dosyayı görüntüle 272826
Merhaba görseldeki taş stel değil.Birşey için bir kodlama yapılmış. İşaretlediğim yerde herkez,herşey görüyor görünüyor gibi yazıyor.Buda çok eski greek yazıt komple toparliyim tüm kelimeleri konu içine ekleyeceğim anlamını.

Son düzenleme:

Beneditte

Member
Konu sahibi hikayesini de paylaşabilir misin sana zahmet nerede bulundu vs kac metre derinlik vs genel bilgilendirme yapabilir misin

serkancan

Aktif Üye

Merhaba görseldeki taş stel değil.Birşey için bir kodlama yapılmış. İşaretlediğim yerde herkez,herşey görüyor görünüyor gibi yazıyor.Buda çok eski greek yazıt komple toparliyim tüm kelimeleri konu içine ekleyeceğim anlamını.
Teşekkürler ustd bekliyorum..

balkaya34

Bilgili Üye
Selam arkadaslar : Ben bu yaziyi bir kac gun evvel burada yazdim bu yazi 13veya 14 adetdir ben bunu bir alman profösorde gördüm,
Ben bunu esgiden defineciyiz.com vardi oradasiteye ekledim ,Bana birilri bu isden caz gec Çarpilirsin dediler ben insnmadim ama bunu okuyan kimsede cikmamisdi.Bunun bir tanesini bir baska koyde buldum ,Onu profosoreokuttum ,AZİZE MARIYA TERESSA BURADA YATIYOR xediye yaziyor dedi ben güldüm azize marya teressa HZ ISA pEygamberin havarisi burdanasol oluyor dedim. Ve dahasida var, bu tasin hepsi 200metre karealan icerisindedir bunlar 14 veya14 tanedir ,Tek tek cikariyorlar ,hepsini bir cikarin bu is birseferde biter.

ersen0010

Bilgili Üye
B
Selam arkadaslar : Ben bu yaziyi bir kac gun evvel burada yazdim bu yazi 13veya 14 adetdir ben bunu bir alman profösorde gördüm,
Ben bunu esgiden defineciyiz.com vardi oradasiteye ekledim ,Bana birilri bu isden caz gec Çarpilirsin dediler ben insnmadim ama bunu okuyan kimsede cikmamisdi.Bunun bir tanesini bir baska koyde buldum ,Onu profosoreokuttum ,AZİZE MARIYA TERESSA BURADA YATIYOR xediye yaziyor dedi ben güldüm azize marya teressa HZ ISA pEygamberin havarisi burdanasol oluyor dedim. Ve dahasida var, bu tasin hepsi 200metre karealan icerisindedir bunlar 14 veya14 tanedir ,Tek tek cikariyorlar ,hepsini bir cikarin bu is birseferde biter.
Neden 14 veya 14 tanedir usta merakımı hoş gör

balkaya34

Bilgili Üye
B

Neden 14 veya 14 tanedir usta merakımı hoş gör

Ýüzeyede olanın sayisi bu kadar yani bunlar cikarilmiş 13veya 14 tane dir ,belki daha tabanda olanda vardır, PROFÖSÖR den ben flaşa almısdim eger bulabilirsem yuklerim siteye , Bana gore burası hz isa peygamberin isevi liği yayginlasdirmak için sahaya açilan gorevli papazlarin bir medeniyete kabullendirdikden sonra o alanda buyuk bir ibadet hane kurmak suretiyle dinini yayma calismalari yapmıslar ,bu taslarin cıkdigi yerde 3 veya 4 metre gibi kazi yapilmis olsa sanıyorum Kilise,Sapel, gibi bir mabetlere girilecek ve dahasi ben oralarda mozaik işlemelere raslanmasi büyük .bir ihtimaldir diyorum . Bu taslar ordaki kadronun vede o kadrolarin aile lerinin mezarlaridir ,Bu isretlerin bazilarinda İBRIK var yani su kabi Ibrik bazilarinda basdon var filan bunlar da birtakim resimler var ,Vakko okumaya İNŞALLAH devam ederse bende o filasi bir arayim buluncada yuklerim siteye .Saygilar

serkancan

Aktif Üye
Ýüzeyede olanın sayisi bu kadar yani bunlar cikarilmiş 13veya 14 tane dir ,belki daha tabanda olanda vardır, PROFÖSÖR den ben flaşa almısdim eger bulabilirsem yuklerim siteye , Bana gore burası hz isa peygamberin isevi liği yayginlasdirmak için sahaya açilan gorevli papazlarin bir medeniyete kabullendirdikden sonra o alanda buyuk bir ibadet hane kurmak suretiyle dinini yayma calismalari yapmıslar ,bu taslarin cıkdigi yerde 3 veya 4 metre gibi kazi yapilmis olsa sanıyorum Kilise,Sapel, gibi bir mabetlere girilecek ve dahasi ben oralarda mozaik işlemelere raslanmasi büyük .bir ihtimaldir diyorum . Bu taslar ordaki kadronun vede o kadrolarin aile lerinin mezarlaridir ,Bu isretlerin bazilarinda İBRIK var yani su kabi Ibrik bazilarinda basdon var filan bunlar da birtakim resimler var ,Vakko okumaya İNŞALLAH devam ederse bende o filasi bir arayim buluncada yuklerim siteye .Saygilar
Teşekkür ederim yorumlarınız için,
Tabiki elinizde herhangi birşey var ise paylaşırsanız mutlu edersiniz, bu konuda bilgilenmiş oluruz.
Bakalım @vakko usta ne diyecek

Beneditte

Member
Abi bu taş la benim taş aynı yerde değil ama
14 lü gruplar halinde ayrı ayrı konumlanmasindan mi bahsediyorsun yoksa sadece 14 tas var hépside ayni alanda mi .
Çok gercekci gelmedi bana .
Benim fikrim sık ve yaygin bir şekilde kullanima sahip (mezar kilise kütüphane yada kilise yada devletsel tekel bir kurum) belirtmek amaclı dini motifli bir tas ve yazı.
Benim tasim ile bu taş arasında zaman farkı olabilir gibi görünüyor. Sanki bu taş daha yeni ki korkabilmiş bütün olarak.
Ilk 3 satır tamamiyle aynı kaanatindeyim ben bendeki taş safa doğru devam ediyor olduğunu sadece cümle başındaki sözcüklerin korunabilmis oldugunu düşünüyordum.Lakin bu örnekle beraber aslında bir kaç harf eksikle yazıların korunduğu kaanatindeyim.
Çok ayrı olarak abilerim suriyeli misiniz ?(gülmek amaclı yazdim)
Yazdıklarınızı okurken büyük çaba içerisine giriyoruz .Biraz daha dikkat klavyeye

balkaya34

Bilgili Üye
Ben suriyeli degilim Yazilardaki kelime veya harf hataları ,Telefondan kaynaklidir yazarken kelime olarak geliyor aritmak gerekiyor,yinede kimi arinmis kimi arinacak olarak oraya yansiyor