Ustalarıma Soruyorum

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Herkese selamın aleyküm, hayırlı günler diliyorum.
Bir bilgiye ihtiyacım var; Osmanlı mezarlarında altın olur mu? Müslüman ölü gömme tekniklerinde boyle bir adet olmadığı bilgisine sahibim. Fakat, az da olsa örneğini gördüm. Gayr-i müslimlerin müslüman mezarlığı görünümünde mezarlar yapıp (saygımızı bildiklerinden ötürü) gömü yaptıklarını gördüm. Balkanlarda da rastlandığını duydum bu duruma. Balkan cografyası için bu bilgiye ihtiyacım var. ACABA OSMANLI MEZARLARINDA ALTIN OLUR MU?
Şimdiden ilgi ve alakanıza teşekkür ediyor, hayırlı günler diliyorum..
Saygilarımla..

murattırosso

Hakimiyet ALLAH 'cc'dır.
Süper Moderatör
Eğer mezarlık Osmanlı ise olmaz. Ermeni veya Rum mezarlığı ise bir ihtimal. Mezarlık ganimetleri için Bizans öncesine gitmek gerekir.

Not: istisnalar kaideyi bozmaz.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Eğer mezarlık Osmanlı ise olmaz. Ermeni veya Rum mezarlığı ise bir ihtimal. Mezarlık ganimetleri için Bizans öncesine gitmek gerekir.

Not: istisnalar kaideyi bozmaz.
Sn. Adaşım, şöyle ki..toplam 5 tane osmanlı mezarı, küçükten başlayıp, buyüge dogru giden kavuklu mezarlar bunlar. En büyük kavuğu biri alıyot ve de değişimi başlıyor 🤣 başka bir mezar etrafta yok. Bu yüzden merak edip sordum. Kavuk içinde bir malzeme koyulmuş olabilir mi diye??!

Not; Cografya, Sırbistan.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Bir bilgiye ihtiyacım var; Osmanlı mezarlarında altın olur mu? Müslüman ölü gömme tekniklerinde boyle bir adet olmadığı bilgisine sahibim. Fakat, az da olsa örneğini gördüm. Gayr-i müslimlerin müslüman mezarlığı görünümünde mezarlar yapıp (saygımızı bildiklerinden ötürü) gömü yaptıklarını gördüm. Balkanlarda da rastlandığını duydum bu duruma. Balkan cografyası için bu bilgiye ihtiyacım var. ACABA OSMANLI MEZARLARINDA ALTIN OLUR MU?
Saygilarımla..
@kazama @mayhem @bozoklu @dardanos @Mirkut
@Koray Kor
Saygılar...

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Selamın aleyküm elimde resim var yorumlarımız ben burda oda olduğunu düşünüyorum 7 MT yerin altında bunlar çıktı yardımcı olurmusunuz giriş nerden
Hos geldiniz, fakat konuyu yanlis yerde dile getirmissiniz. Giris sayfasinda yeni konu ac bolumu var.Orasan konunuzu aciniz lutfen.

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Saygilarımla..
Müslüman mezarına müslüman kişi bir şey koymaz. Lakin şöyle bir durum mevcut dur. Dediğiniz gibi müslüman mezarlarından yada müslüman mezarı süsü verilmiş mezarlardan yararlanılmışdır. Çünki biliyorsunuz müslüman kimse bir müslümanın mezarını bozmaz. Bunu da iyi bildikleri için elbettew böyle bir yola baş vurulmuş olabilir. . Ve şunuda ilave etmeliyimki o mezarlarda da illaki kendini belli eden bir iz mevcuttur . Küçük de olsa.
Sizin gördüğünüz mezarlarda her hangi bir iz varmı idi.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Müslüman mezarına müslüman kişi bir şey koymaz. Lakin şöyle bir durum mevcut dur. Dediğiniz gibi müslüman mezarlarından yada müslüman mezarı süsü verilmiş mezarlardan yararlanılmışdır. Çünki biliyorsunuz müslüman kimse bir müslümanın mezarını bozmaz. Bunu da iyi bildikleri için elbettew böyle bir yola baş vurulmuş olabilir. . Ve şunuda ilave etmeliyimki o mezarlarda da illaki kendini belli eden bir iz mevcuttur . Küçük de olsa.
Sizin gördüğünüz mezarlarda her hangi bir iz varmı idi.
Abim saygilar, selamlar. Yurt disindayim 15 gundur, bir muddet daha buradayim. Bana soyleneni aktardim, pazar gunu bizzat gidecegkm insaallah. Mezarlarda garip sekiller oldugi soylendi ama kendim GÖRMEDİM. Ama ben de oyle dusunuyorum. Muhakkak ufak bir ayrintisi vardir, yakalayacagim insaallah..Mezar tasi uzerinde ki sarigi kirip almis adam hocam:)) sonra yürü ya kulum..çok merak ediyorum, çok büyük tecrübr olacak sn. Abim.

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Sen bu söylediğin garip şekilleri hele bir gör ve resimle o vakit konuşuruz inşallah. Her şeyi görüntüle bakarsın mezar taşlarındaki ufak bir işaret çok şey ifade edebilir. Mesela aşağıda bir örnek çizmeye çalıştım karşıdan bakınca mezar taşında anormal bir durum yok lakin yanına gidip üstten bakınca fesin üstündeki sembolü görülüyor. Bunlar kimsenin fazla dikkatini çekmez. fakat çok şey anlatır. Mesela taşlardaki küçücük oklar ve var ise kendi alanı yani mezarlığın köple şekli üçgen olanlarında üçgenin en sivri yerindeki mezar bunlar kıymetlidir. Ve çok eski mezarlardaki çok yaşlı ağaçlardaki çiviler bunlar hep önemli şeylerdir gittiğin vakit iyi gözlem yap.
Ekli dosyayı görüntüle 298689

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Sen bu söylediğin garip şekilleri hele bir gör ve resimle o vakit konuşuruz inşallah. Her şeyi görüntüle bakarsın mezar taşlarındaki ufak bir işaret çok şey ifade edebilir. Mesela aşağıda bir örnek çizmeye çalıştım karşıdan bakınca mezar taşında anormal bir durum yok lakin yanına gidip üstten bakınca fesin üstündeki sembolü görülüyor. Bunlar kimsenin fazla dikkatini çekmez. fakat çok şey anlatır. Mesela taşlardaki küçücük oklar ve var ise kendi alanı yani mezarlığın köple şekli üçgen olanlarında üçgenin en sivri yerindeki mezar bunlar kıymetlidir. Ve çok eski mezarlardaki çok yaşlı ağaçlardaki çiviler bunlar hep önemli şeylerdir gittiğin vakit iyi gözlem yap.
Ekli dosyayı görüntüle 298689
Abim cok teşekkür ediyorum alakana. Muhakkak bakacağım, dediğim gibi çok merak ediyorum. Bakalım ne olacak?

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Osmanlı mezarında mesela bir roma mezarından çıkan mezar hediyeleri gibi değerli eşyalar çıkma olasalığı imkansıza yakındır.İslamiyet öncesi türklerde aynı şekilde kurgan mezarlar çıkıyor gün yüzüne atları ile gömülmüşler.Osmanlının mezarında statüsüne göre kılıcı , kını , miğferi bu tür savaş malzemeleri buluntuları sıkça olmasada rastlanan örneklerdendir. Tabi bu mezarlarda türbe tarzı yapılarda karşılaşırız .Ve çoğu günümüzde müze adı altında sergilenmektedir.
Rastladığım örneklerden sizin bahsettiğiniz gibi müslüman mezar görünümü verilen tip olarak sadece tümülüsün tepesinde yatır , türbe tarzı yapılar oldugudur .Bunuda araştırdıgım vakit osmanlının çöküşünden itibaren başlayan sahiplenme davasıdır .Daha sonrasında kurtuluş savaşı dönemlerine denk gelen bu devşirme mezarlar soygun amaçlı yapılmıştır .Yani tabi açıp görmeden incelemeden bunlar sadece bilgi amaçlı örnek verme açısından kabul görür .
Dağlar taşlar Bu güzel Ülkemiz o kadar medeniyetlere ev sahipliği yapmışki hristiyanlıgın kabulunden önce buda bizans dönemi öncesine denk gelir değerli eşyaları ile gömülen mezar tipleri bunlardır .Bu mezarlarda hemen hemen her dağın taşın içinde olma olasılığı çok çok yüksektir . Araştırmaya devam diyorum .
Sevgiler.