Ustalarım merhaba bu yapıyı yorumlarsanız çok memnun olurum.

OğuzK

Yeni Üye
Cümleten merhaba ;

Arazide yapmış olduğum bir keşifte aynı kayanın farklı açılardan bakıldığında iki farklı figürle karşılaştığımı düşündüm. Siz ustalardan da bu kayanın yorumlaması rica edeceğim. Şimdiden teşekkür ederim. IMG_20220603_103025.jpg
IMG_20220603_103025.jpg
IMG_20220603_103025.jpgIMG_20220602_151437.jpg

BayKuSs

Kader Yakışanı Yaşatsın.
Moderatör
Bayılıyorum şu ortama :)

Ortam çok güzel ama benim düşüncem doğal bir kaya kütlesi .

OğuzK

Yeni Üye
Bayılıyorum şu ortama :)

Ortam çok güzel ama benim düşüncem doğal bir kaya kütlesi .
Ortam gayet güzeldi ustadım :) ben size biraz detay versem belki kayada güzelleşir mi?

Fotoğrafta bulunan kaya kütlesinde ben her iki açıda da farklı iki figür gördüğümü düşünüyorum. Size zahmet olmazsa yakından görüntüleri tekrardan analiz etmenizi istesem ustadım.

Ekli dosyalar

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Sevgili kardeşim gerçekten güzel bir mevki.
Lakin daha somut şeyler yakalamak daha güzel görüntüler görmek gerek . Yani evet dedirtecek şeyler. Mesela ilk resimde çember içindeki kaya tarafın dan müsait ise daha geriden yani o cepheden bu kayaları resimlemeniz lazım. Bir diğer husus aşağıdaki ikinci resimdeki çember içindeki nokta onu daha yakından zumlayıp çekebilirmisiniz. Orası doğal değil ise buradan işler çıkabilir. Ve aşağı okların olduğu alanların gezilip kayaların incelenip bir şeyler bir izler varmı diye bakılmasında fayda var diye düşünüyorum. Ve her şeyden önemlisi buraya yakın eski bir yaşam yeri varmı imiş???

IMG_20220603_103025.jpg

IMG_20220603_103025 (1).jpg

139602-9cb53e5b3428daacebcdddbe4fead671.jpg

IMG_20220602_151437.jpg

Son düzenleme:

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Birde siz neye benzettiniz söylemenizde mahsuru yok sevgili kardeşim. Herkezin fikrine saygı duymak gerekir

OğuzK

Yeni Üye
Birde siz neye benzettiniz söylemenizde mahsuru yok sevgili kardeşim. Herkezin fikrine saygı duymak gerekir
Heyecanlı bir kardeşiniz olarak sizden acaba benim gördüğüm şekilde figür gördünüz mü diye merak ederek bu soruları ilettim.

Kayanın sol tarafından baktığımız da sezarı anımsatan bir kaya olduğunu düşündüm.

Karşı kısmından baktığım da ise oturan bir kaplanı anımsattı.

Tabi bu tamamen kendi fikir yürütme tekniğime dayalı, biraz ütopik ustadım.

Mevkide yaşam kalıntısı olarak net izlerle karşılaşmadım yalnız. Mağaralar inler ile dolu bir kaya kutleleri mevcut, doğal veya yapım olabilecek havalandırmalar tespit ettim mağara içlerinde.

Ekli dosyalar

BayKuSs

Kader Yakışanı Yaşatsın.
Moderatör
Ortam gayet güzeldi ustadım :) ben size biraz detay versem belki kayada güzelleşir mi?

Fotoğrafta bulunan kaya kütlesinde ben her iki açıda da farklı iki figür gördüğümü düşünüyorum. Size zahmet olmazsa yakından görüntüleri tekrardan analiz etmenizi istesem ustadım.
Kaya güzelleşmedi valla ama araştırılması gerek bir yer diye düşünüyorum rastgele

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Karşı kısmından baktığım da ise oturan bir kaplanı anımsattı. Bu sizin sözleriniz

Evet bu benzetmeniz biraz yakın amma yine de net değil. Neden yakın dedim o mağaralar olduğu için. Ve o benzettiğin şeyin baktığı yeride sordum bu yüzden . Dediğim gibi arge yapılabilecek bir alan. Ve iyi araştır bir kale yada yüksek statülü yaşam varmı imiş araştır

OğuzK

Yeni Üye
Evet bu benzetmeniz biraz yakın amma yine de net değil. Neden yakın dedim o mağaralar olduğu için. Ve o benzettiğin şeyin baktığı yeride sordum bu yüzden . Dediğim gibi arge yapılabilecek bir alan. Ve iyi araştır bir kale yada yüksek statülü yaşam varmı imiş araştır
Belki tam izah edemedim.

İlk olarak bu iki görünen kayada aynı kaya parçası. Fotoğraflandırma yaptığım açılar göre değişkenlik gösterdi. İki figür de aynı yere bakıyor. Bir dere yatağının geçişine doğru. Baktığı yerin soluna doğru bir tane bu şekil gözler var fakat hiç bir kayada oyma, işleme veya ize denk gelmedim. O sebepten bir yaşantı olup olmadığını yorumlayamadım.
Muhtemelen gözümde görmek istediğimi başkarından da duymak istediğim bir çalışma oldu :))

Yinede dikkate alıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim, iyi akşmalar.

Ekli dosyalar

The Thing

C*
Süper Moderatör
Foruma hoşgeldiniz.
Bu mekanda lahit yada lahit teknesi yada lahit kapağı gibi kaidelere rastlandımı.
Bol şans.