Toprak, Anlatildiği Gibi Her Sene Kaymakta midir..?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Ustam öyle bir şey yok bence. Toprak kayarsa bodrum katta oturanlar sürekli adres değiştirmek zorunda kalır :)

kahkaha :zuhaha::zuhaha::zuhaha: Sabah sabah beni çok güldürdün kurbanım. Allah cc sizleri de daim güldürsün cennetinde inşallah.

BulursamKader25

Üstad Duyan bir kulak için duyması zor sesleri algılamada on numara...
Bu cümleden şunu anlayabilirmiyim. işitme cihazını takarak kayaya tokmakla vurarak boşluk yada farklı ses almada daha verimli bir ses yada çözümü olur ozaman

Mantıklı.
Daha önce hiç denemedim.
Deneyen varsa veya deneyen olursa, sonucunu da paylaşırsa seviniriz.

kızılelma1

Moderatör
Moderatör
Bu cümleden şunu anlayabilirmiyim. işitme cihazını takarak kayaya tokmakla vurarak boşluk yada farklı ses almada daha verimli bir ses yada çözümü olur ozaman
merhaba
onun yerine steteskop daha garannti bir çözüm olur :)

kızılelma1

Moderatör
Moderatör
Ustalarım böyle bir şey yok. 1.5 metre altı hareket edecek ama üzerindeki yapı duracak. Deniz akıntısı mı bu :).
Yazıyı okurken aklıma ilk gelen şey açılmış derin su kuyuları oldu. :) Öyle bir hareket yok varsa da o zeminde sorun vardır, heyelan vs...

Yıkılmış binalarda canlı aramaları yaparken son teknoloji cihazlar ile birlikte işitme cihazları da kullanırdık. Duyan bir kulak için duyması zor sesleri algılamada on numara...
merhaba
bende seninle aynı fikirdeyim roma yapılarını incelediğinizde sadece temele derinliği 3 metreyi buluyor. bunun sebebi balçık olan bölgelerde fazla derine malzeme konmaz malzeme batar daha derine iner.
heyelen olsa bile balçık harcinde toprak altı üstü ayrı oynamaz :)

jeolog

Co Admin
Co Admin
Tokmak sesi yuksek olacağı için işitme cihazı kulağınızdayken kulağınız zarar görebilir. Tokmakla vurduktan sonra alacağınız cevap sesi anlık olacağından kesin işe yarar diyemem. Ama eskilerin işitme cihazları vardı, kulakta bir aparat sonra bu kabloyla kutu gibi bir ahizeye geliyor ve ahizeyi duymak istediğiniz kişiye yaklaştırıp konuşulanları duyabiliyorsunuz. Belki bu eski model ile tokmak ile sese cevap almak daha kolay olur. Ama zaten steteskopun mantığı da aynı.

svs

Engellendi
O 50 cm 100 cm arasi dediği olay varya gerçek. Ona inanin . Bilgilerin hepsi gerçek ve profesyonel bilgiler arkadaslar. Cani gönülden tebrik ediyorum . Ben hiçbir zaman 10 metre 15 metrede altin var para var muhabbetlerine inanmam . Söyleyenin yüzüne bakar hee hee ciddimi felan derim . Diğer taraftan da inanmam.

saftilki

Moderatör
Moderatör
:) toplayıp'ın o mesajına bende çok güldüm, neyse allah'ta onu güldürsün,

konu sahibinin araştırmaları bi yönden doğru, erozyonla veya çiftçi bölgesidir ekmek teknesidir, toprağın yüzünü çırmaladıkça bazı şeyler daha derine bazı şeyler gün yüzüne çıkarlar,

genelleme olarak 50 cm ila 1.5 mt den bahsedilir ancak konyada bir çalışma biliyorum 14 metreye inilmişti, en son 14. metrede mermer stunlar çıkmıştı,
konya ovasından bazı bilgilere daha sahibim ve malesef oralarda mal derinde,

yazının fotoğrafı çekilmiş ama yazının sahibi güzel bir konuya değinmiş, bölge bölge derinlik istatistiği tutmakta fayda var,

BulursamKader25

:) toplayıp'ın o mesajına bende çok güldüm, neyse allah'ta onu güldürsün,

konu sahibinin araştırmaları bi yönden doğru, erozyonla veya çiftçi bölgesidir ekmek teknesidir, toprağın yüzünü çırmaladıkça bazı şeyler daha derine bazı şeyler gün yüzüne çıkarlar,

genelleme olarak 50 cm ila 1.5 mt den bahsedilir ancak konyada bir çalışma biliyorum 14 metreye inilmişti, en son 14. metrede mermer stunlar çıkmıştı,
konya ovasından bazı bilgilere daha sahibim ve malesef oralarda mal derinde,

yazının fotoğrafı çekilmiş ama yazının sahibi güzel bir konuya değinmiş, bölge bölge derinlik istatistiği tutmakta fayda var,
Kıymetli Hocam,
Ovalarda derinlik fazla haklısınız.
Tepelerde ortalama 3-5 metre.
Amma yine de halledemiyoruz, onlarca sebebi var.

Konyada Selçuklu eserleri şu anki kodun 1.5 metre altında. Merkezdeki Selçuklu camilerine merdivenlerle iniliyor.
Osmanlı eserleri de 70-100cm. aşağıda kalmış. Evet yıllar geçtikçe ovadaki toprak seviyesi her zaman yükseliyor.

DİVANE

Moderatör
Moderatör
yazıyı yazan arkadaş kendini fazla kaptırmış herhalde bahsettiği toprak olayı üst tabaka duracak alt kısım hareket edecek doğa kanununa aykırı bir durum define yerine lavların aktığı tünele bakmış galiba oda burada yok saygılar