Resimli Define Terimleri Sözlüğü

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Geceniz hayr olsun arkadaslar.

Biraz once bir konu okurken, konu sahibi, yapilan yorumlardan birisinde LAPYA yaziyordu, sordu: Lapya Nedir..?
Hakli. İlk kez duyuyor ve soruyor. Bizde boyleydik bu konularla ilgilenmeye basladigimizda. Bize soylenenleri anlamakta cogumuz zorluk cekmiyoruz. Cunku define ile alakali yuzlerce kelimenin zihnimizde bir karsiligi var.

Konularimizi genel hatlariyla tarayip baktim. Defineci Sozlugu gibi aklimda birseyler kalmis. Acaba mustakil konu olarak var mi? diye, bulamadim ve yeni bir konu acmaya karar verdim.

Bu site muzikle alakali bir site olsaydi, yazilarimizda muzikle alakali kelimeler, deyimler, tamlamalar olacakti. Zira ortak bir dil olmasi icin; ortak kavramlarin ve sozcuklerin kullanilmasi sarttir. Yoksa kimse kimseyi anlamaz, derdini, meramini, talebini ifade edemez. Etsede anlasilmaz. Meseleler yarim yamalak olur.

Hal bu olunca bizlerinde bir sozlugu olmali ve herkes tarafindan kabul goren kelime ve deyimlerle konusulmalidir.

Konficyusa sormuslar:
Devlet Baskani olsaniz ilk icraatiniz ne olurdu..?
Konficyus demis ki:
"Devletin DİLİNİ duzeltirdim."
Neden dil demisler.
Cevap vermis:
Bir millet konusmalariyla birbiriyle anlamiyorsa, konusulanlar anlasilmiyorsa bu memlekette hicbirsey duzeltilemez. Once dil duzeltilmelidir.

Bence de boyledir.
Bugun ingiliz universiteli ogrenci 98.000 kelime ile bizim cocuklar ise 9.000 kelime ile konusup yaziyorlar.
Halimiz ortada maalesef iyi de degil.

Toparlarsak:
Hepimize faydali olacagina inandigim bir konuyu actim. Sizlerinde katki vermesiyle kisa zamanda cok yol alacagimizi dusunuyorum.

Dikkat edecegimiz husus:
Bu konudaki kelime ve kavramlar yazilirken:
1-Fotografli olacak. Zira o kavramla alakali 1,3,5 foto olabilir. Bir kere gormek 15 kere okumaktan iyidir. Kalici olur, unutulmaz.

2-Kelimenin aciklamasini lutfen kitabi olarak yazalim. Yoresel anlayis degilde genel anlayisa uygun olsun. Bu nedenle googleden asiri derece istifade edelim.

3-Yazilan bir kelime ile alakali sonradan ilave birseyler yazmak veya fotograf eklemek isterseniz, sira gozetmeden kalinan yere yazmayiniz. Konu dagilir. Bize ozel mesajla gonderiniz biz en kisa surede ilave ederiz insallah.

Musadenizle, once ben ilk kelimeyi yazayim, fotografini yukleyeyim. Bir formata uygun konuyu size sunayim. Sonra sizlerde ayni formatta veya bu formati icene alacak sekilde baska bir tarzda devam ediniz insallah.

Bu konunun bir SOZLUK hukmunde olacagini unutmayarak cok kisa ve oz sekilde olmali. Misal; gayemiz Lapya denince "Doğal olusum" oldugunu bilmektir. Sayfalarca bilgi ve yaziya gerek yok. Kisa kisa bilgi ve fotograf.

Metalicvoice

Operatör
2- FOSİL

Fosil, yer kabuğunun en üst bölümünü oluşturan tortul kayaçların çoğunda, bazen iyi korunmuş, bazen de erozyon ve sedimantasyon sırasında tahrip olmuş, ölü organizma kalıntılarıdır. Latince "yerden çıkarma, yerden çıkartılan, yerden çıkarılmış" anlamındaki fossilis sözcüğünden gelmektedir.

Ekli dosyayı görüntüle 275031 Ekli dosyayı görüntüle 275142

BulursamKader25

3- SUNAK:

Sunak ya da altar, adak adanan ve kurban kesilen dini yapı.
Özellikle antik dinlerde yaygın olan Sunaklar, Musevilik ve Hristiyanlıkta da önemli bir yere sahiptir.

Ekli dosyayı görüntüle 275028

Mezar sunakları:
Buradaki amaç ölüye muhtelif şeyler sunmaktır. Bunlar, su, yiyecek, para, ateş yakmalar gibi kendisini göstermiştir. İci simsiyah olanlarda yağ vb.konarak ates yakilmistir.
Yuvarlak
Kare
Dikdortgen
Ucgen
Seklinde olabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 275029 Ekli dosyayı görüntüle 275030 Ekli dosyayı görüntüle 275032 Ekli dosyayı görüntüle 275033

deli firat

DOĞACI
Dervisin sevmedigi ot burnunun dibinde bitermis :))
Buda benim imtihanim :(
Aynen kurban benimde çobanlara karşı bir zaafım var nereye gitsem bir çalışma için hiç alakasız yerde bile mutlaka çoban olur geçen dedimya çok ciddi şekilde düşünüyorum çoban mı olsam diye?

Metalicvoice

Operatör

Akc

Member

BulursamKader25

5-NEKROPOL:

Nekropol (Nekropolis) arkeolojik şehirlerde mezarlıkların ve toplu mezar yerlerinin bulunduğu bölgeye verilen isimdir. Yunanca nekros-polis ölü(ler) şehri demektir.

Antik Yunan ve Roma kentlerinde genellikle kentin dışında yer alan mezarlık alanı. Mezarlık.

Teslim Çayı vadisine tamamen hakim sivri tepededir. Yapılan incelemede, Roma Dönemine ait mezalar. Mezarlar, basit taş örgü mezar tipi özelliği göstermektedir. Tepe üzerinde ayrıca 5 cm kalınlığında ve 20-22 cm genişlikte fırın tuğlalarına, Roma Dönemi çatı kiremidi parçalarına ve çok sayıda ince cidarlı seramik parçalarına rastlanmıştır. Söz konusu tepenin oldukça sivri ve meyilli bir yap sahip olmasından dolayı eteklerinde teras duvarları yapıldığı da tespit edilmiştir. Tepe eteklerinde mezar üst kapağı olarak da kullanım görmüş olan Roma çatı kiremidi parçalarının bolca görülmesi ve çok sayıda mezar yapısının bulunması bu tepenin Nekropol alanı Alanı olarak kullanıldığını göstermektedir.

Metalicvoice

Operatör
6. MÜJDE / HEDİYE

Define alanlarinda; alanın boş olmadığını, alanda başkaca daha yüklü miktarda definenin/saklantının bulunduğunu veya mezarın bulunduğunu müjdeleyen genelde tek (bir adet / bir parça) değerli eski para veya süs eşyası.
Ekli dosyayı görüntüle 275037 Ekli dosyayı görüntüle 275038