Nasıl Birşeyler arayabilirim

Glik

Aktif Üye
Selamün aleyküm ustalar . Ben Kastamonunun bir bir ilçesindeyim. İlçe de 2500 yıl öncesine ait bir oda mezarı ve içinde 1-2 ton ağırlığında fresk çıkmış bir bölge (Roma) çıktığı yer dümdüz bir tarla ve 2 metre kazidan sonra ulaşılmış odanın üst duvarına . Neyse böyle bir bölge. Dağlık düz kayalık tepe bölgeler mevcut. Buralarda nasıl birşeyler arayabilirim. Mesela kayalar da yuvarlak oyuklar falan var. Bunların anlamı nedir. Yani ufak da olsa birşeyler bulmak için nelere dikkat etmeliyim. Mesela bir hakim tepede kaya üzerinde ki bir kare yada yuvarlak oyma bir şey ifade eder mi? Kayalar da böyle kırıp alabileceğimiz ufak çaplı şeyler olabiliyor mu? Kasa mı deniliyor bilmiyorum..
Cihaz yok hiçbir şey yok elimde.. teşekkürler. Bilgi verirseniz anlaşılır şekilde sevinirim ustalar. Saygılar

İhtiyar

Bilgili Üye
Aleykümselam @Glik kardeş.
Tabiki kayalardaki yuvarlak veya kare oymalar , insan eli ile yapılmış her türlü nişanenin bir manası vardır. Sabit olan kayalarda gördüğünüz nişanelerin yakın , uzak , dört yandan ve etrafının resimlerini çekiniz. Resim çekerken cimrilik yapmayınız.
İnşallah gerekli bilgi paylaşımı yapılacaktır.
Selam ve Dua ile Saygılar.

RONİN

Member
@İhtiyar Ustamın söylediği gibi, iz-işaret-emare arayın. Alanda eski yerleşke varsa bölgedeki kayalara anlam yükleyin, zamanla doğal ile şekillendirilmiş kayanın farkını ayırt etmeye başlarsınız. Bol bol fotoğraflama yapın. Fotoğraflama yaparken şüphe duyduğunuz alanın dört bir yanını fotoğraflayın. Bizlerle paylaşmanız durumunda ustalarımız elinden geldiğince yardımcı olacaktır.
Nasibiniz bol olsun...

ayyldz

Yeni Üye
İlçeyi tahmin edebiliyorum, birkaç gün önce civarlardaydım. Genel yapı olarak işaret çok az çünkü kastamonu ve ilçeleri çok işlem görmüş yerler. Bilinçsiz kazılar yapılmış ve işaretler yok edilmiş.