Muğla'da ele geçirilen 525 milyon dolarlık taş

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Muğla'nın Milas ilçesinde polis ekiplerince düzenlenen operasyonda, elmastan daha değerli olduğu bilinen 1.5 kilo ağırlığında painite taşı ele geçirildi. Polis yetkililerinin piyasa değerinin 525 milyon dolar olduğunu bildirdiği taşın bulunduğu evde yaşayan 7 şüpheli, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

00grty7.jpg

Muğla İl Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan saha çalışmasında; Milas’ta 7 kişinin kaçak kazı yaptığı bilgisine ulaşıldı. Polis ekipleri kaçak kazı yaptıkları iddia edilen şüphelilerin evlerine dün sabah operasyon düzenledi. Evde yapılan aramada elmastan daha değerli olduğu bilinen 1,5 kilo ağırlığında painite taşı ile 2 dedektör ve 2 ruhsatsız tüfek ele geçirildi. Gözaltına altına alınan 7 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildikleri adliyeden savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Şüpheliler hakkında 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefetten soruşturma başlattı. Polis yetkilileri ele geçirilen taşın piyasa değerinin 525 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Painite, Mynmar'da nadir olarak bulunan borat minarel. Borat, bor asidi ve bir oksidin birleşimiyle oluşan tuz. İçindeki demir miktarına göre kahverengi, turuncu ve kırmızı renkleri bulunabiliyor.

Sazan sezonu hızlı açıldı anlaşılan:ROFLMAO:
Bu nasıl bir haber Allah aşkına.Şaka desek şaka değil.gerçek desek saçmalıklarla dolu.

Bir defa bir taş ne kadar değerli olursa olsun,kültür varlığıyla ne alakası var? Adamlar göktaşı bulup satıyor,onları neden gözaltına almıyorlar? Taşın değerini polis yetkilisi nereden biliyormuş acaba? Sonra o nasıl bir rakam? 3-5 milyon dolara alışmıştıkta yarım milyar ne yav?
Şimdi düşünüyorum:unsure: bu taşa devlet el koydu.Dolayısıyla mali değeri artık devletin.birde bu kadar nadir bir taş Muğla'da çıktıysa,aynı yerde ve çevresinde yine olabilir.dolayısıyla devlet orada kuş uçurtmaz artık.
Yeni Tarsus vakası is loading...

Ekli dosyalar

jeolog

Co Admin
Co Admin
Bilinen 2 adet kesime uygun olup tas olarak kesilmis painite minerali vardir ve sadece Myanmarda bulunmuslardir.
Birileri keklemis bunlari. Mezarda bulma ihtimali yok cunku o mezarin acildigi tarihlerde degerli tas degiller. Analizi dahi yapilmamis ama definecilerin sorguda soylediklerine dayanarak klasik paha bicilmez etiketi ile haber olma niteligi kazanmis. Elmastan daha degerli olmasi dunyada kesilip taki haline getirilen sayisinin 2 bilemedin 5 adet olmasindandir.
Gecenlerde de bir internet dallamasinin (yine masa basindan haritalari renklendirerek define buldugunu sananlardan) yayinladigi bir videoyu izledim youtube da, videonun bir bolumunde odalardan mezarlardan bahsederken sahada Kaliforniyum yataginin oldugunu da basa basa vurguluyordu. Radyoaktif metalik bir kimyasal element bu Kaliforniyum ve Kaliforniya Universitesi laboratuvarlarinda elde edilmis dogada aslen olmayan bir elementtir. Sonra araziye cikip mezar veya oda kazarken cikan taslari toplarsin kaliforniyum buldum diye gezersin.

bynemo

Member
Bende ciddi ciddi okudum, şaşirdim.bu nasil haber diye. Taş olunca niye polis yakalasin ki zaten. İlk kez duydum böyle bir taş varmiymiş🧐 Arastirim biraz google da.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bilinen 2 adet kesime uygun olup tas olarak kesilmis painite minerali vardir ve sadece Myanmarda bulunmuslardir.
Birileri keklemis bunlari. Mezarda bulma ihtimali yok cunku o mezarin acildigi tarihlerde degerli tas degiller. Analizi dahi yapilmamis ama definecilerin sorguda soylediklerine dayanarak klasik paha bicilmez etiketi ile haber olma niteligi kazanmis. Elmastan daha degerli olmasi dunyada kesilip taki haline getirilen sayisinin 2 bilemedin 5 adet olmasindandir.
Gecenlerde de bir internet dallamasinin (yine masa basindan haritalari renklendirerek define buldugunu sananlardan) yayinladigi bir videoyu izledim youtube da, videonun bir bolumunde odalardan mezarlardan bahsederken sahada Kaliforniyum yataginin oldugunu da basa basa vurguluyordu. Radyoaktif metalik bir kimyasal element bu Kaliforniyum ve Kaliforniya Universitesi laboratuvarlarinda elde edilmis dogada aslen olmayan bir elementtir. Sonra araziye cikip mezar veya oda kazarken cikan taslari toplarsin kaliforniyum buldum diye gezersin.
Ustam merak ettiğim şey bu taş gerçek olsa ve varyozla vursak kırılmaz mı ? Yada sadece ince işçilik yapılmaz anlamında mı kesilemiyor.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Bu taşın haberini 1-2 yıl önce yapmışlardı aynı şekilde bu 2 oldu .

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Ben hala amacı anlamış değilim. Dikkat nereye çekilmek isteniyor? Definede iş var denilmeye mi getiriyorlar.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Ustam merak ettiğim şey bu taş gerçek olsa ve varyozla vursak kırılmaz mı ? Yada sadece ince işçilik yapılmaz anlamında mı kesilemiyor.
Elmas en sert mineral demek %99 diger minerallerin yuzeylerine surttugunde bir kesik izi birakir demektir. Cekicle vurdugunda kirilir. Ama sertligi cok dusuk olan baska bir mineralin cekicle veya daha buyuk bir basincla kiramayabilirsin.