Mezarda define arayanlardan biri profesör çıktı

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Afyonkarahisar'da mezarlıkta kazı yaparken yakalanan 4 kişiden birinin üniversitede profesör olduğu ortaya çıktı.

Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesindeki mezarlıkta kazı yapıp define ararken bekçilerin yakaladığı 4 şüpheliden birinin, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Mevlüt Güllü olduğu ortaya çıktı.

afyonda-mezarlikta.jpg

Olay, 10 Mart'ta Bolvadin ilçesi, Şıhlar Mahallesi, Zafer Caddesi'ndeki mezarlıkta meydana geldi.

Gece saatlerinde devriye görevi yapan bekçiler, mezarlıkta kendilerini görünce kaçan şüphelileri fark etti.

Takip sonrası şüphelilerden Mevlüt Güllü mezarlıkta, M.Ş. ise yakındaki bir evin bahçesinde yakalandı. Bölgede araştırma yapan bekçiler, 2 mezar ortasındaki ağacın altının define amacıyla kazma ve kürekle kazıldığını tespit etti.

Gözaltına alınan 2 şüpheli, emniyetteki ifadelerinde, yanlarında 2 kişinin daha olduğunu belirtti.

Polis, H.B. ile M.A.D.'yi de evinde yakalayıp gözaltına aldı. Şüpheliler emniyetteki sorgularının ardından serbest bırakıldı.

Mezarlıkta define kazısı yapanlardan Mevlüt Güllü'nün, AKÜ Harita Mühendisliği Bölümü Jeodezi Bilim Dalında profesör olduğu belirlendi. Mezarlığın Kurtuluş Savaşı döneminde hayatını kaybeden Türk askerlerinin defnedildiği bölge ve 1'inci Derece Sit Alanı olduğu belirtildi.
Şüphelilere 'izinsiz kazı yapmak ve sit alanına zarar vermek' suçlarından adli işlem başlatıldı.

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
insanların durumu zor hatta çok zor. bu profesör olmuş doktor olmuş hiç farketmiyor.
Define bulmak kanunen yasal olmasada dini olarak sakıncası yok biliyorum.Topraktan çıkan ganimettir hesabı.
Bir ümit....
Bu zor günlerde kariyer gözetmeksizin her türlü geliri insan değerlendirmek istiyor.Meşru her işe girmek istiyor.
Kısaca örnek vereyim.
Üç aydır arabaya benzin almıyorum.(depo doluydu,arabayla çok işim olmadı) 3 ay önce 100 tl lik benzin alırdım,çeyrek depo ibre yukarı kalkardı.Bu gün 100tl lik benzin aldım ibre oynamadı. Pompacının hile yaptığını düşündüm.Hatta pompacıya hesap soracaktım.sonra düşündüm ki 4.8 kg benzin ibreyi ne kadar kaldırır ki?

sandalci14

Operatör
zor işler ağalar allah kolaylık versin cümlemize.şimdi ben şöyle düşünüyorum bi ara petrolün varili beş para etmiyordu sıfırın altında nerdeyse bedavaya gidiytordu şimdi 130 dolara çıktı.sözde rusyayı sıkıştıracaklardı zengin ettiler.velhasıl define işielbetteki nasip işi vede helal.tabi bazı şartlara tabi.başkasının arazisinden alınmamış olması 5 te 1 inin devlete verilmesi.yasal olması çıkanın müzeye satılması vs.ayrıntılar çok. pahalılık var zor.olayı siyasete ticarete bağlamadan düşünüyorumda ah aman aman galiba ahir zaman işimiz pek yaman.allah ülkemize milletimize devletimize halkımıza ümmetimize birlik dirlik düzenlik sağlık huzur versin dostlar..

Helios

Member
Mevcut sistem ve sistemi kuranlar kendilerinden başka kimsenin kolay para kazanmasına izin vermez. Böyle gelmiş böyle gider.
"Her zaman kasa kazanır"

Bumin Keykubat

Aktif Üye
Define bulmak kanunen yasal olmasada dini olarak sakıncası yok biliyorum.Topraktan çıkan ganimettir hesabı.
Sayın ıYı, konu aslında karışık.

Yer altı ve yer üstü zenginliklerin devlete ait olduğu gerçeğini görmezden gelemeyiz sanırım.

Bir büyüğümün bu işlerle ilgili olarak "toprağın altındaki her şey nizamül mülk'ündür, yani devletindir" dediğini hatırlıyorum.
Ben aslında bu görüşü benimsiyorum.
Bu görüşü benimsemesek bile bir buluntunun kimin arazisi üzerinden çıktığı vs gibi durumlar da meseleyi bulandırıyor aslında.

Bir arkadaş sohbet esnasında "geçmiş medeniyette biri gömmüş. Sonra başkası gelmiş onun üzerine yerleşke kurmuş, ya da almış arsayı belediyeden, her neyse, bir başka biri de gömüleni orada bulmuş, şimdi o çıkan son tapu sahibinin mi hakkı mı sayılacak?" demişti. Tabi kendi mantığına göre yorum yapmıştı.

Buyrun çıkın şimdi işin içinden. :)