Mala ile tümülüs arama

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Haber bir arkeolojik araştırmayla ilgili ama ben kullanılan cihaza dikkat çekmek istedim.Profesyonel çalışan,her türlü imkana sahip bu insanlar yeraltı görüntüleme için mala kullanıyorsa en iyi yeraltı görüntüleme cihazı/cihazları mala üretiyor diyebilirmiyiz?
Örneğin,görseldeki cihazın seri üretimi var mı? Herkes alıp satabiliyor mu? Bazı cihazlar özel yapım olabiliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 296644

Kommagene Uygarlığının önemli turizm merkezlerinden biri olan Karakuş Tümülüs’ündeki anıt mezarın durumu ve giriş kapısı elektromanyetik dalgalar ile tespit edilmeye çalışılıyor. Kapı girişi belirlenince tümülüste kazı başlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığından gerekli izinler alınarak, Adıyaman Valiliği tarafından Karakuş Tümülüsü'nün tomografisi çektiriliyor. Kommagene Kralı Antiochos’un eşi İsias, kızı Antiochis ve torunu Aka’ya ait mezarların bulunduğu bilinen tümülüsteki yapılar elektromanyetik dalgalar ile belirleniyor.

Ekli dosyayı görüntüle 296645

Elektromanyetik dalgalar 70-80 metre derinliğe kadar olan yapılar tespit ediliyor. Son yıllarda Türkiye’de uygulanmaya başlanan yöntem ile yer altındaki yapılar belirleniyor. Özel bir firma tarafından Karakuş Tümülüsü'nde yapılan yer radarı çalışması sonucunda rapor hazırlanacak ve tümülüsün altındaki anıt mezarın yeri ve giriş kapısı tespit edilecek. Tespitten sonra ise kazıların başlatılması planlanıyor.

Ensar 02

Yeni Üye
Haber bir arkeolojik araştırmayla ilgili ama ben kullanılan cihaza dikkat çekmek istedim.Profesyonel çalışan,her türlü imkana sahip bu insanlar yeraltı görüntüleme için mala kullanıyorsa en iyi yeraltı görüntüleme cihazı/cihazları mala üretiyor diyebilirmiyiz?
Örneğin,görseldeki cihazın seri üretimi var mı? Herkes alıp satabiliyor mu? Bazı cihazlar özel yapım olabiliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 296644

Kommagene Uygarlığının önemli turizm merkezlerinden biri olan Karakuş Tümülüs’ündeki anıt mezarın durumu ve giriş kapısı elektromanyetik dalgalar ile tespit edilmeye çalışılıyor. Kapı girişi belirlenince tümülüste kazı başlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığından gerekli izinler alınarak, Adıyaman Valiliği tarafından Karakuş Tümülüsü'nün tomografisi çektiriliyor. Kommagene Kralı Antiochos’un eşi İsias, kızı Antiochis ve torunu Aka’ya ait mezarların bulunduğu bilinen tümülüsteki yapılar elektromanyetik dalgalar ile belirleniyor.

Ekli dosyayı görüntüle 296645

Elektromanyetik dalgalar 70-80 metre derinliğe kadar olan yapılar tespit ediliyor. Son yıllarda Türkiye’de uygulanmaya başlanan yöntem ile yer altındaki yapılar belirleniyor. Özel bir firma tarafından Karakuş Tümülüsü'nde yapılan yer radarı çalışması sonucunda rapor hazırlanacak ve tümülüsün altındaki anıt mezarın yeri ve giriş kapısı tespit edilecek. Tespitten sonra ise kazıların başlatılması planlanıyor.
Merhaba Ustam, paylaşım için teşekkürler.
Bende Adıyamanlı yım.
Cihazlar hakkında hiç bir bilgim yok,ancak Karakuş Tümülüsü nu iyi biliyorum.
Geçmiş zamanda Tümülüsü n üstünde farelerin altın sikkeler çıkardıklarını ve bunları bulup alan insanlar olduğunu dinledim.
Bence cihazlara hiç gerek yok, çubuk ustalarına işi versinler giriş rahatlıkla bulunur.
Zaten güney cephesinde kapı kadar çökmüş iki yer var, giriş oldukları kuvvetle muhtemeldir.

sandalci14

Operatör
onunda bir suru cesidi var.resimde gorulen en pahalilarindan.derine inebilmeyle ilgili.minelap 5000 minelap ekinox gibi marka ayni modelleri farkli

Yabgu

Bilgili Üye
onunda bir suru cesidi var.resimde gorulen en pahalilarindan.derine inebilmeyle ilgili.minelap 5000 minelap ekinox gibi marka ayni modelleri farkli
Söyledikleriniz yani saydıklarınız dedektör, biri vlf diğeri pulse... Görseldeki cihaz GPR sistem. İkisi aynı şey değil. Görseldeki yapı kalıntısı bulur, oda tünel, mahsen vb. Sizin söylediğiniz minelap modeller tamamen dedektördür, metal bulur...

sandalci14

Operatör
malaninda 40 cm den 130 cm ye (misal) boyutlari guc kaynagi calisna surelerivs kimi 50 mtye dar alana kimi daha genis ve 150 mtye derin aramaya vs.kullanicinin talebine gore

Bumin Keykubat

Aktif Üye
demek istedigim gpx 5000 45 bin tl ekonox 6 bin tl.biri 50 cm yi digeri 3 metreyi gorur ikiside minelap.malaninda boyle cesitleri var diye ornek babinda ustam
Konsolosluk yazısı gibi, yazdığınızı açıklamışsınız, ilk mesajda sanırım kimse ne dediğinizi anlamamıştır. : )

Nasibiniz bol olsun.

ersen0010

Bilgili Üye
O cihazı kullanabilmek ve grafiklerini yorumlamak için 3 ay eğitim lazım

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
İnternette 500-600 bin arası görünüyor fiyatı. Kiralasanda zaten bunla yapı kalıntıları bulacağın için kültür varlığına girer, yani izinli kazıda falanda kullanılamaz. Ancak bu işin esas kaymağını yiyen multi milyonerler kullanır veya örnekteki gibi bu tip resmi işlerde vs...