Karadeniz

Bursankara16

Yeni Üye
Selamun Aleyküm üstadlar ;

Forumda çok yeniyim, yanlışım olursa affoluna. Sizlerin değerli görüşlerinize ihtiyacım var, şimdiden kıymetli görüşlerinizi esirgemediğiniz için herkse ayrı ayrı teşekkür ederim.
Elimde halihazırda çekmiş olduğum veya yakın zamanda çekebileceğim bir fotoğraf yok sebebi ise Bursa'da ikamet ediyor olmam ve konunun Karadeniz'e geçiyor olması.
Samsun asıllı bir aileyiz, yaşadığımız köyde dedemin babası geçmişte rumlar ile birlikte yaşıyorlarmış. Köyümün tarihçesine baktığımda yaşayan rumların durumlarının çok iyi olduğunu ve bu bölgenin bir merkez olduğunu okudum.
Benim bulmuş olduğum ormanlık bir arazinin içerisinde yaklaşık 4-5 kişinin kaldırabileceği bir kayanın üzerinde kabartma kaplumbağa işareti vardı. Bu kaplumbağa yukarı yöne bakan, kafası sağ tarafa eğik ancak kabuğunun sağ tarafı silik bir biçimdeydi. Bölgede zamanında nam salmış eşkiyalar yaşamış. Bulduğum kaya eğimli bir arazide ve aşağıda (yaklaşık 50mt'de) 1mt genişliğinde uzun bir akarsu var. Bu kayanın 100 mt2 civarında balinaya benzeyen 2-3mt uzunluğunda başka bir kaya daha var. Aynı zamanda yıllar önce bu arazide büyük dedemizin eşi olan ninemiz nal gibi bir şeye benzeyen altın bulmuş tabii bu satılıp o dönemde arazi satın alınmış. Köyümüzün bağlı olduğu mahallede 6 adet kilise 1 adet şelale var ancak kilise, şelale ve köprüde bulunan meblağlar çıkarılmış. Bulmuş olduğum kayanın 200mt çevresinde eşkiyalardan kalma mağara tipi birkaç toprak dolgusu var ancak buralarda daha önce çalışma yapılmış ve boş çıkmış.
Umarım vermiş olduğum bilgiler arazi zenginliği ve tanımı konusunda yeterli olmuştur. Sürçülisan ettiysem affoluna, sağlıcakla kalın.

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bursankara16 sitemize hoş geldiniz.söylemleriniz çok güzel.özellikle kaplumbağayı görmek isterim.açacağınız konularla ilgili detaylı geniş çerçevede fotolar atarsanız sizlere yardım etmeye her zaman hazırız.kolay gelsin.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Bölgenin Zengin olduğu anlamı çıkıyor. Şimdi fotoğraflama ve yön tayinlerini ekleyerek devam ediniz.

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Merhaba öncelikle hoş geldiniz
Bahsi geçen mahalle (köy) oldukça zengin bir geçmiş tarihe sahip yani sıra
6 kilise bu geniş bir cemaat ve zenginlik demek
Bu çok önemli bir husus 6 kilise demek çok kolay ama içeriğine girince inanılmaz şeyler var insanı hecanlandiran türden:)
Benim burda isim kiliselerle deyil
Bu bölge halkıyla Şahıslarla:)

Ayrıca şu bahsi geçen kaplumbağa
Bakın burda kaplumbağa deneyimi yaşamış çok deyerli ustalarimiz mevcut
Kendimde severim kaplumbağa yi görmek isteriz tabiki müsait olup memlekete gittiğiniz de tekrar hoş geldiniz iyii formlar dilerim :)

sef_er

Operatör
Şöyle bir kaplumbagam olmadi, yoksa bende samsun Ondokuzmayıs universite mezunuyum, daha ustadlarla tanisma firsatimiz olmadi, anlasilan o ki bir kaplumbaga bulmadan olmayacak, Allah rizasi icin bir kaplumbaga veren yokmu kahkaha

poseidon2023

Uzman
kilise hemide altıtane ama yedincisi nerde derim ve aralarında ki mesafe ve sıralaması nasıl cizsen bursalıııı

Son düzenleme:

Bursankara16

Yeni Üye
Selamun Aleyküm, hayırlı geceleriniz olsun inşallah.
Yukarıda 6 adet kilise olduğundan bahsetmiştim, bu kiliselerin 1 köyde olmadığını, köyümüzün bağlı olduğu mahallede olduğunu dile getirmiştim. Bu mahallede her bir köyün arasında yaklaşık 5'er km olup 200 haneden fazla Rum yaşadığını kaynaklardan okudum. Bu kiliselerin 2 tanesini biliyorum diğerleri bölgemize uzak olduğu için hiç gidip görmedim açıkçası. Sözünü ettiğim yeri 19 Mayıs üniversitesinden mezun olan üstadımın bilmemesine imkan yoktur diye düşünüyorum. Köyümüz Samsun'un 19 Mayıs ilçesine bağlı Nebiyan bölgesinde. Gün içerisinde köyde yaşayan kuzenimden fotoğraf isteyeceğim umarım benim niyetinde olmam sebebiyle uydurmuş olduğum birşey değildir. :) Hayırlı geceler.

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Ekli dosyayı görüntüle 237065

istediğin tospa olsun dün geldi . Yalnız kafama takılan bir şey var , İstanbul , Samsun , Rize , Van , Antep, Urfa , Antalya nerde olursa olsun bu tospa lar hep aynı . Gelen fotoğraf lara bakıyorum mesafeler en az 1000 km ama tospalar aynı.
Tirko sanada günaydın :)
deyildir aynı bir farkinda ligi vardır elbet
Örneğin bu sudan çıkma tosbagadir
Yakınlarda su akarsu gol var sa tospagayla arası müjde aranır
Baktığı istikamette yakın mesafede mezar vardır
Çevrede yumurta şeklinde ki kayalarda müjde si vardır
bu arada sen hayırdır ?
Caninmi sıkılıyor :)

Turko

Uzman
Tirko sanada günaydın :)
deyildir aynı bir farkinda ligi vardır elbet
Örneğin bu sudan çıkma tosbagadir
Yakınlarda su akarsu gol var sa tospagayla arası müjde aranır
Baktığı istikamette yakın mesafede mezar vardır
Çevrede yumurta şeklinde ki kayalarda müjde si vardır
bu arada sen hayırdır ?
Caninmi sıkılıyor :)
Kimhi Lionard yok la niye canım sıkılsın sen şimdi benim canım sıkılınca sana sardığımı mı söylüyorsun hiç alakası yok :) sabah gördüm fotoğraf attım mesajına akıl danışmak ta suç oldu . Canım sıkılınca posedion2023 le uğraşıyorum ben o karşılık veriyor dilinin kemiği yok hoşuma gidiyor sürtüşmek onla , Siz hemen mayhemi korayi cagiriyonuz tad vermiyor sizle çat a pat .

karatoprak

Yeni Üye
Selamun Aleyküm üstadlar ;

Forumda çok yeniyim, yanlışım olursa affoluna. Sizlerin değerli görüşlerinize ihtiyacım var, şimdiden kıymetli görüşlerinizi esirgemediğiniz için herkse ayrı ayrı teşekkür ederim.
Elimde halihazırda çekmiş olduğum veya yakın zamanda çekebileceğim bir fotoğraf yok sebebi ise Bursa'da ikamet ediyor olmam ve konunun Karadeniz'e geçiyor olması.
Samsun asıllı bir aileyiz, yaşadığımız köyde dedemin babası geçmişte rumlar ile birlikte yaşıyorlarmış. Köyümün tarihçesine baktığımda yaşayan rumların durumlarının çok iyi olduğunu ve bu bölgenin bir merkez olduğunu okudum.
Benim bulmuş olduğum ormanlık bir arazinin içerisinde yaklaşık 4-5 kişinin kaldırabileceği bir kayanın üzerinde kabartma kaplumbağa işareti vardı. Bu kaplumbağa yukarı yöne bakan, kafası sağ tarafa eğik ancak kabuğunun sağ tarafı silik bir biçimdeydi. Bölgede zamanında nam salmış eşkiyalar yaşamış. Bulduğum kaya eğimli bir arazide ve aşağıda (yaklaşık 50mt'de) 1mt genişliğinde uzun bir akarsu var. Bu kayanın 100 mt2 civarında balinaya benzeyen 2-3mt uzunluğunda başka bir kaya daha var. Aynı zamanda yıllar önce bu arazide büyük dedemizin eşi olan ninemiz nal gibi bir şeye benzeyen altın bulmuş tabii bu satılıp o dönemde arazi satın alınmış. Köyümüzün bağlı olduğu mahallede 6 adet kilise 1 adet şelale var ancak kilise, şelale ve köprüde bulunan meblağlar çıkarılmış. Bulmuş olduğum kayanın 200mt çevresinde eşkiyalardan kalma mağara tipi birkaç toprak dolgusu var ancak buralarda daha önce çalışma yapılmış ve boş çıkmış.
Umarım vermiş olduğum bilgiler arazi zenginliği ve tanımı konusunda yeterli olmuştur. Sürçülisan ettiysem affoluna, sağlıcakla kalın.

Öncelikle sitemize hoşgeldiniz hemşehrim. Nebiyan bölgesi sizin de dediğiniz gibi mübadeleden önce çetelerin yaşama-saklanma ve elbette saklama alanı olmuştur. Tabiki bulunanlar olduğu gibi bulunamayanlar daha fazladır. Umarım bahsettiğiniz kaplumbağa benzetme değildir lakin bölgede ayak basmadığım pek az yer olmakla birlikte kaplumbağa görmüşlüğüm yoktur. Arkadaşların da dediği gibi kaplumbağa dediğiniz taşın fotoğraflarını yüklerseniz aydınlatıcı bilgiler alabilirsiniz. Selametle inşallah.

poseidon2023

Uzman
Altı kilisede aynı köyde olması zaten imkansız canı sıkılan kılıse acsın
Altı yedi anlaşırız dördüncü kiliseyi bul bali fazla deyil 20 kilometre

Bursankara16

Yeni Üye
Üstad, burada görmüş olduğum işaretlerden sonra benimkinin hayal ürünü olduğunu düşünmeye başladım zaten ancak rivayetlere göre yakın dönemde(20sene içerisinde) yaşamış olan bir Rum kadının kızı Türkiye'ye tekrar gelmiş. Köyde yaşayan amcamlar da kadını gayet iyi tanıyor. Bu kadın annesinin mezarını ve bir takım şeyleri çok araştırmış ancak birşey bulamayarak geri dönmüş. Evimizin 20mt altında bir çeşme var burada çok çalışmalar yapmış köy ahalisi ancak boş küp bulmuşlar küpü de çıkarırken kırmışlar zaten. Benin bulduğumu düşündüğüm işaret kadının aradığı mezar çevresine yakın bir yerde ve şu an yıkılmış olan evlerinin net bir şekilde görebileceği bir noktada. Ev yıkıldıktan yıllar sonra araziye fındık dikilirken çok miktarda bakır bulunmuş. Bölgede köy ahalisi hala bir meblağ olduğu konusunda kesin bir dille ifade ederken bunu çıkaran ve benim bulduğumu düşündüğüm işaret gibi bir işaret bulan maalesef yok. Umarım gün içerisinde gelecek olan fotoğraf hayal kırıklığı yaratmaz ancak muhtemelen yaratacak :)