jeo chiaz görüntüsü yorumlarınız lütfen

tekniktim

Yeni Üye
Uydudan yaptığın çalışma derken bu Turksat, Astra tarzı uydulara evindeki receiverla bağlanıp yaptığın bir çalışma mı?
gülelim mi? anlamadım dalga geçer gibi bir tavır sezinledim ama size yakıştıramadım inşallah ben yanılıyorumdur

dadas_25 üstadın paylaşımlarından yola çıkarak aldığım görüntülerden bir tanesi gpr imaj resmi ile yanyana getirrince doğruluyor burdan şunu anlamanızı beklerdim;

gpr cihazından alınan boşlukları hani evimden bağlandığım çanak anten varya işte o çanak antenle aldığım boşluklar birbirini örtüyor

jeolog

Co Admin
Co Admin
Dalga geçer gibi algılamanızın sebebi neydi, sonuçta verdiğiniz cevapta benim soruma uygun oldu evinizdeki çanaktan bahsetmişsiniz. Turksat, astra örneklemem de sıradan bir uydu alıcısı kullanıp kullanmadığınız ile ilgiliydi. Belli ki ortada bir sorun var sizinle dalga geçtiğimi düşünmüşsünüz. Her neyse umarım kalp kırılmamıştır.
Anlayamadığım şey şu, yerin altına sinyal gönderebilen ve geri alan sonra onu işleyip bir haritasını çıkartan bir uydunun (öyle bir teknolojinin varlığı hala muamma) nasıl olurda kriptolu bir şifreleme sistemi olmaz ve siz rahatlıkla evinizden bu dataları alabilirsiniz. Bu konuda bizlere de yol yordam öğretirseniz (en azından benim işim gereği) hatta giriş kodlarını da paylaşırsanız sevaba girersiniz.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
bu uygulamada yine bu forumda paylaşılan şu linkten yararlandım
https://www.youtube.com/watch?v=0mLG27wR5gE

sonuçta uydu çekimi haritalardan yararlanıldığı için uydu çalışması dedim şu şekilde düzelteyim yotube çalışması diyelim
saygılar
Güzel kardeşim o videoyu kendim çektim ve yayınlarken de ülkelerle paylaşılan hazır uydu verileri olduğunu belirtmiştim. Hatta bu çalışmada hala eksikliklerim oldugunuda videoda yazdım ve gördüklerimi aktardığımı da orada belirttim. Çünkü bende bir videodan görerek öğrendim. Yetinmedim başka programları araştırdım fakat tutupta uydu yönlendirdim demedim :) Bu işte net sonuç almak istersen Garmin etrex20 gps cihazı ile o noktaya gidip gps te belli ayarlar yaptıktan sonra alan taraması yaparak ulaşabilirsin. Tekrar belirtiyorum kesinlikle Uydu yönlendirmiyoruz.

tekniktim

Yeni Üye
Güzel kardeşim o videoyu kendim çektim ve yayınlarken de ülkelerle paylaşılan hazır uydu verileri olduğunu belirtmiştim. Hatta bu çalışmada hala eksikliklerim oldugunuda videoda yazdım ve gördüklerimi aktardığımı da orada belirttim. Çünkü bende bir videodan görerek öğrendim. Yetinmedim başka programları araştırdım fakat tutupta uydu yönlendirdim demedim :) Bu işte net sonuç almak istersen Garmin etrex20 gps cihazı ile o noktaya gidip gps te belli ayarlar yaptıktan sonra alan taraması yaparak ulaşabilirsin. Tekrar belirtiyorum kesinlikle Uydu yönlendirmiyoruz.
aman üstadım uydu yönlendirme falan yok bu paylaşımın için sana ayrıca teşekkür ederim dilim döndüğünce izah edeyim;

topografi ,topografig veya topo haritalara mühendislik fakültesi bulunan hemen hemen her üniversiteinin sitesinden ulaşabilirsiniz
bu haritalar yerküredeki kıvrımları ,zeminleri ve yer kürenin şeklini deniz den yüksekliğine göre ölçümler bunu yaparken de foto merceği kullanmaz düşük dalga kızıl ötesi infared gibi farklı ölçme teknikleri ile yapar bu bilgilerle haritalar yapılır dağların tepelerin ovaların ve çukurların yüksekliği nasıl ölçülüyür? erciyes dağının yüksekliği :3916 metre deniyor kim ölçmüş şahsen ben ölçen birini duymadım bu işlemler uydular ile yapılıyor işte burda dadas_25 arkadasımızın tekniği devreye giriyor 20metre karelik alan için daha önce hazırlanmış topography haritasından 4000-5000 arası nokta işaretleyip yükseklik ve derinliğini hesaplatıyoruz daha sonra simüle ederek gördüğünüz şekiller çıkıyor zemin farklılıklarını rahat bir şekilde yakalıyor bana göre en fazla 5 metre derine inebiliyor ..

burda benim örneklemek istediğim 35 bin dolarlık cihazın aldığı imajla topography haritasından çıkardığım imaj aynı gibi duruyor yine bana göre topography haritaları üzerinden yapılan dadas_25 in tekniğinde doğruluk oranı bir hayli yüksek denemeler örneklemeler ve araştırmalara devam edicem inşallah Garmin gps için de siparişimi verdim

saygılar

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Garmin Etrex20 GPS de yapılacak Ayarlar şöyledir.

Ayarlar-Sistem-Uydu sistemi-GPS+GLONASS seçiyoruz
Ayarlar-Mevki Formatı-hddd.ddddd seçiyoruz.
Daha sonra ana menudeki Uydu kısmını seçip GPS+GLONASS 3metre olana kadar bekliyoruz.
Daha sonra geri gelip Alan hesaplama kısmına tıklıyoruz başlat diyip bakmak istediğimiz alanın etrafında dolanıyoruz aynı noktaya gelince duruyoruz e birimleri değiştir kısmından metre kare olarak değiştirip izi kaydet diyoruz.
Sonra Basecam uygulamasını açıp GPS cihazını Usb kablo ile bilgisayara bağlıyoruz. Dosya izi kısmından kaydettiğimiz dosyaya çift tıklayıp açıyoruz. Basecam programında açılan dosyamızda koordinatlar çıkacaktır onları alıp exel e yapıştırıp farklı kaydet diyip .dat olarak kaydediyoruz ve surfer programında işlemleri yapıyoruz.
Çıkan grafikleri karşılaştırınca 3 metre sapma ile yerimizi kontrol etmiş oluyoruz.
Bu işlemleri cihazı aldıktan sonra bildiğin bir mekanda test edip kontrol edebilirsin.

Yaralı olabilecek bazı bilgiler;

GPS (Global Positioning System; Küresel Yer Belirleme Sistemi ya da Küresel Konumlandırma Sistemi), düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek Dünya üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi mümkün kılar.

GLONASS nedir ?

Rusça, Globalnaya Navigatsionnaya Sputnikovaya Sistema (Global Uydu Navigasyonu Sistemi) anlamına gelen GLONASS, Rusya'nın Uzay Savunma Güçleri Komutanlığı tarafından işletilen bir sistem.
[h=2]GLONASS'ın GPS'ten farkı nedir?[/h]GPS'in dünye yörüngesinde 32 uydusu ve alçak yörüngede sürekli uçarak dünyayı turlayan 6 uçağı bulunuyor. GLONASS'ın ise 24 uydusu ve 3 uçağı var. Bu da aslında alıcı/vericilerin GLONASS uydularını bulmada sorun yaşamasına neden olabiliyor. Dolayısıyla GPS'in daha isabetli bir sistem olduğunu söylemek yanlış olmaz.
GPS uyduları kendi aralarında iletişim için aynı radyo frekansını ve farklı kodları kullanıyor. GLONASS uyduları ise aynı kodu ancak farklı radyo sinyallerini kullanıyor.

jeolog

Co Admin
Co Admin
4000-5000 arası bir nokta işaretliyoruz derken konuyu bilmeyenler için 4000-5000 nedir açıklarmısın... Birde 5m derine kadar olan kısmı biraz açarmısın, belki kafalarda şöyle bir soru doğabilir, Erciyesin gerçek yüksekliği o zaman 3916m. değil de 3911m. mi?

tekniktim

Yeni Üye
4000-5000 arası bir nokta işaretliyoruz derken konuyu bilmeyenler için 4000-5000 nedir açıklarmısın... Birde 5m derine kadar olan kısmı biraz açarmısın, belki kafalarda şöyle bir soru doğabilir, Erciyesin gerçek yüksekliği o zaman 3916m. değil de 3911m. mi?
20 metre kare alan içinde 4000-5000 noktaya bölerek her noktanın ölçümü yapılıyor yükseklik ölçümü sonra bu noktalar birbirlerine bağlanıyor ve şekiller oluşturuluyor

erciyes olayına gelirsek yükseklikte yanılma yok derinlikte en fazla 5m derine inebiliyor diyorum da...

herkese hayırlı iftarlar