Höyükmü tümülüsmü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üstad26

Member
Çok üzülüyorum maalesef bir takım kendini bilmez tarafından bu hale getirilmiş doğal güzellik....acaba müzeye haber verilse kurtarma kazısı yapar mı müze...konunun başında üzülüyorum demiştim müzeler arkeologlar neden açmazlar acaba bu tip yerleri neticede yarım bırakılmış belki yeni bir göbeklitepe çıkacak NEYSE GELELİM ASIL KONUMUZA BURASI ACABA TÜMÜLÜSMÜ YOKSA HÖYÜKMÜ ....

ISj0uc.md.png

ISjAMe.md.png

ISXPJN.md.png

ISXoeq.md.png

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Resmi kazılar için, Planlama,ödenek,personel gibi pek çok prosedür ve bütçe gereklidir. Bu yüzden müzeler heryerde kazı çalışması yapamaz. fotografta görülen yer tümülüs değil, Höyük olabilir.

RONİN

Member
Malesef ülkemizde arkeoloji alanına fazla ödenek ayrılmıyor, bu sebeptendir arkeolojiyi 2. sınıfta bıraktım. Fotoğrafta görülen yer Höyük'tür.

Usta bu tarih konusunda devlete mana bulanlarin psikolojisini anlamiyorum. Devlet ne yapsin kendine ait olmayan tarihi kalintilari. Senin atalarin bizansmi romami yunan mi. Senin atalarin osmanli deyilmi. Osmanliya ait eserleri devlet elinden geldigince restore ediyor. İs siyasete girmesin diye fazla girmek istemiyorum konuya ama zamaninda imzalanan anlasmalar sayesinde suan yer altindaki zenginleri cikarip devlet kendi kasasina koyamiyor. Ermenilere ait gomuler ermenilere aittir. Rumlara ait gomuler rumlara aittir. Bizansa ait olan bizansa aittir. Devlet acar heryeri cikartir yer altinda ne varsa lakin cikan degerliler gevura gider sana kalir bos duvarlar bide onlari cebinden para harcayip restore edersin enayiligin onde gideni. Neyse benim dusuncem budur. Bizim atalarimiz osmanlidir osmanliya ait eserleri benim vergimle restore etsin tamam raziyimda bizans veya roma veya yunanlarin atalarina ait eserleri ben napayim ????

börtecin

Yeni Üye
Usta bu tarih konusunda devlete mana bulanlarin psikolojisini anlamiyorum. Devlet ne yapsin kendine ait olmayan tarihi kalintilari. Senin atalarin bizansmi romami yunan mi. Senin atalarin osmanli deyilmi. Osmanliya ait eserleri devlet elinden geldigince restore ediyor. İs siyasete girmesin diye fazla girmek istemiyorum konuya ama zamaninda imzalanan anlasmalar sayesinde suan yer altindaki zenginleri cikarip devlet kendi kasasina koyamiyor. Ermenilere ait gomuler ermenilere aittir. Rumlara ait gomuler rumlara aittir. Bizansa ait olan bizansa aittir. Devlet acar heryeri cikartir yer altinda ne varsa lakin cikan degerliler gevura gider sana kalir bos duvarlar bide onlari cebinden para harcayip restore edersin enayiligin onde gideni. Neyse benim dusuncem budur. Bizim atalarimiz osmanlidir osmanliya ait eserleri benim vergimle restore etsin tamam raziyimda bizans veya roma veya yunanlarin atalarina ait eserleri ben napayim ????
O zaman şöyle bir örnek vereyim size;
Burada amaçların bir tanesi ülkeye ve ekonomiye katkı sağlamak değil mi?Turizme kazandırarak.Mesala göbekli tepe de neler neler çıktı,şimdi orayı restore edip turist çekmek enayilik mi?

jeolog

Co Admin
Co Admin
Ustam, yeralti kaynaklarimizi hangi anlasma geregi cikartamadigimizi aciklayip bizleri aydinlatabilirmisiniz? Cunku benim bildigim kadariyla tum yeralti kaynaklarimizi catir catir cikartip maden ocaklarini gevur dediginiz yabanci firmalara kiraliyoruz.
Yeraltindan cikan tarihi degerlerimizin hepsi bu topraklar bizim oldugu surece bize aittir kimse hak iddia edemez.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...