Dönem sahtesi paralar nasıl anlaşılır?

GencKoleksiyone

Aktif Üye
Bir süredir bâzı konuları bilmeyen kardeşlerime ve abilerime yardımcı olduğum gibi yardıma muhtaçta oluyoruz elbet. Bugün ise yine sizlere ihtiyacım var :) Dönem sahtesi paralar nasıl anlaşılır? Günümüzdeki sahte paralar birçok özelliği ile sahte olduğu anlaşılıyor lâkin dönem sahteleri nasıl anlaşılır? Bu parayı (1293/32 5 Kuruş) cülus senesiyle hesaplayarak orjinal ağırlığını buldum internette. (5.79g) Benimki ise 3.19g geldi. Hatları ve darpı çok kaliteli gerçekten, yalnızca diğer 5 kuruşlarda cülus seneleri daha belirgin ve büyük. Acaba bu para günümüzde basılmış değilde, o dönemde basılmış bir sahte paramı? Yâni bu sorum sırf bu para için geçerli değil. Kısacası 2 sorum var:
1- Bu para gerçek mi? Gerçek değilse, günümüzdemi basılmış, yoksa dönem sahtesimi?
2- Bu para gerçekte olsa, sahtede olsa farketmez ama herhangi bir Osmanlı parasının dönem sahtesi olup olmadığını nasıl anlarız?

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
İlk bakman gereken gramaj. nekadar dikkat edilerse edilsin kalp paraların gramajı orjinalini tutmuyor. rakamlar ve baskı izleri daha kaba ve ölçü olarak tutmuyor. bildigim bunlar. bunlara dikkat ederek ayırt edilebilir. orjinalini nekadar çok görüp incelersen okadar gözün aşina olur.

GencKoleksiyone

Aktif Üye
İlk bakman gereken gramaj. nekadar dikkat edilerse edilsin kalp paraların gramajı orjinalini tutmuyor. rakamlar ve baskı izleri daha kaba ve ölçü olarak tutmuyor. bildigim bunlar. bunlara dikkat ederek ayırt edilebilir. orjinalini nekadar çok görüp incelersen okadar gözün aşina olur.
Bu bilgileri biliyorum zaten ama bunun hatları ve darpı çok kaliteli. Yalnız cülus ibresi küçük ve gramajı daha az. Gramajı, orjinale göre çok az, bu sahte olduğunu gösteriyor zaten ama benim sorum dönem taklidimi, günümüz yapımı taklitmi? Günümüz paralarının taklitleri zaten hemen anlaşılıyor. Bu para sahte ama günümüz taklidimi yoksa dönem taklidimi onu sordum. Dönem taklidi ise koleksiyonumda kalacak çünkü. Günümüz ise direkt "İmitasyon kuruş" başlığı altında satışa koyacam.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
bu sordugunu daha profesyonel bi koleksiyonere sorman gerekir sanırım. paralar hakkında daha fazlazını bilmiyorum.

GencKoleksiyone

Aktif Üye
bu sordugunu daha profesyonel bi koleksiyonere sorman gerekir sanırım. paralar hakkında daha fazlazını bilmiyorum.
@ıYı usta aslında gerçektende tanımış olduğum en profesyonel kişi. Lâkin son 2-3 açtığım konuda ustayı etiketlememe rağmen bana hiç yardımda bulunamadı. Acaba kendisini kıracak birşeymi yaptım bilmiyorum :/

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@ıYı usta aslında gerçektende tanımış olduğum en profesyonel kişi. Lâkin son 2-3 açtığım konuda ustayı etiketlememe rağmen bana hiç yardımda bulunamadı. Acaba kendisini kıracak birşeymi yaptım bilmiyorum :/
yok ustam estağfirulla.konularınızdaki açıklama çok yeterli seviyede.açıkcası seviyemi aşıyor.
aynısıda bu konu için geçerli.osmanlı paraları hakkında çok bilgim yok.
dönem sahteleri genelde kalıp kusursuz olur.ama sikke pulu metali ya kaplama olur yada ayarı düşük değerli metal.
sanırım yukarıdaki örnek gümüş metalinin ayarı düşük.metal analizi yapan cihazda orjinali ve bu sikke karşılaştırılmalı.
bu arada yurt dışındaki bazı kolleksiyonerler dönem sahtelerine orjinalinden daha fazla değer veriyorlar.neticede nadir.nadir olanda değerlidir.

Turko

Uzman
Bu paralara benzer bakır gümüş bronz iki torba para var bende ederi olan çıkmadı içinden . Buda ederi olmayan bir paradır muhtemel. Memleket te para koleksiyonu yapan aga lar çok önem vermiyor yakın dönem paralara.

GencKoleksiyone

Aktif Üye
yok ustam estağfirulla.konularınızdaki açıklama çok yeterli seviyede.açıkcası seviyemi aşıyor.
aynısıda bu konu için geçerli.osmanlı paraları hakkında çok bilgim yok.
dönem sahteleri genelde kalıp kusursuz olur.ama sikke pulu metali ya kaplama olur yada ayarı düşük değerli metal.
sanırım yukarıdaki örnek gümüş metalinin ayarı düşük.metal analizi yapan cihazda orjinali ve bu sikke karşılaştırılmalı.
bu arada yurt dışındaki bazı kolleksiyonerler dönem sahtelerine orjinalinden daha fazla değer veriyorlar.neticede nadir.nadir olanda değerlidir.
Sağolasın ustam :) Sizden daha mâhir biri yok bu sitede. Siz olmasanız kimler kimler bilgisiz kalacak...

GencKoleksiyone

Aktif Üye
Bu paralara benzer bakır gümüş bronz iki torba para var bende ederi olan çıkmadı içinden . Buda ederi olmayan bir paradır muhtemel. Memleket te para koleksiyonu yapan aga lar çok önem vermiyor yakın dönem paralara.
Vallahi ben her türlü paranın koleksiyonunu yapıyorum. En eski Romadan tutun, Ortaçağ, Napolyon Savaşları dönemi, 1. Cihan Harbi, 2. Cihan Harbi ve günümüze kadar. Elime eski yada yeni para geçsin anında alırım. Bir paranın aynısından varsa onları satıyorum, bende olmayan başka para alıyorum :D Dedektör falan alınca İnşallah, Trakyada akrabaların orada güzel bir araştırma yapacam. Mekan tam eski Roma - Bizans darphane bölgesi. Bkz: Perinthos

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Özel paralarınız için numismatik dernek bültenlerinde uzman kişilerce açıklanan bilinen net ağırlık, çap ve çeşitli özellikleri ile istek üzere sizlere bilgi sunumu yapılabilir.osmanlı paralarında yapılacak dönem sahtelerinin darp no ları çok önemlidir. az bulunurluk (nadirlik RRRRR çok önemlidir)öncelikli darp no larını göz önüne alarak araştırın.dökümü veya baskısı yapılan sahtelerin araştırılmasında eskitme yöntemi en çok kullanılan sistemdir.baskı sonunda metalin ergime sıcaklığına yakın bir ısı verilerek bazı metallerde birbirine geçişli çoklu renk oluşumu sağlanır.suni olarak zaman aşımına bağlı renk erozyonu yapılır(bronz, bakır). asidik ortamda oksitlendirilip tuz ve oksit temizlenerek eskimiş havası verilerek piyasaya sürülür.değerli metaller için(altın) ederi fazla olabilecek nadir paraların çelik kalıpları çıkarılarak baskıya verilir.(orjinal kalıpların çoğu ingilteredeki koleksiyonerlerdedir.şu anda kalıp paralar darb-ı yapılanlardan çok daha değerlidir.)ayrıca eloktroliz yoluyla farklı metaller üzerine işlem yapılarak altın havası verilir. orjinal görünümle çok ince ayrıntıları farkedilmiyecek kadar replikası yapılan bu ederi fazla olan darbı az metallerin alım ve satımında muhakkak exper kişilerden yardım alınız.(dünyada replika para piyasası italyan ve bulgarlardadır.)

Son düzenleme:

osmanlı_torunu

Yeni Üye
Vallahi ben her türlü paranın koleksiyonunu yapıyorum. En eski Romadan tutun, Ortaçağ, Napolyon Savaşları dönemi, 1. Cihan Harbi, 2. Cihan Harbi ve günümüze kadar. Elime eski yada yeni para geçsin anında alırım. Bir paranın aynısından varsa onları satıyorum, bende olmayan başka para alıyorum :D Dedektör falan alınca İnşallah, Trakyada akrabaların orada güzel bir araştırma yapacam. Mekan tam eski Roma - Bizans darphane bölgesi. Bkz: Perinthos
IMG-20210609-WA0004.jpg
IMG-20210609-WA0005.jpg