Derede bulduğum taşlar bunlar nedir bilen varmı

Jesus

Yeni Üye
Karadeniz bölgesinde selden sonra bulduğum taşlar, bu taşlar hakkında bilgisi olan varsa yorum yazabilir mi

omerolmaz

Bilgili Üye
Kardeş Son resimdeki kuvars ama bu konuda jeolog ustamız daha net bilgi verecektir bu konuların piridir saygılarımla

omerolmaz

Bilgili Üye
Ayrıca bana mağradan çıkmış gibi geldi sel getirdiğine göre mağra benzeri bir yerden kopup gelmiştir %90

jeolog

Co Admin
Co Admin
Mavi bantli ilk resimdeki kuvars, bu parcanin nerden geldigini bulabilirsen ana damarinda altin tanelerine rastgelme sansin var. Altin yoksa bile dekorasyon amacli kullanim icim buyuk ebadlardakileri toplayip satabilirsin.
2. Ve 3. Resimdekiler de kuvars. Farkli yuzlerinin fotolarini da paylasirmisin.

Storm

Editör
Mavi bantli ilk resimdeki kuvars, bu parcanin nerden geldigini bulabilirsen ana damarinda altin tanelerine rastgelme sansin var. Altin yoksa bile dekorasyon amacli kullanim icim buyuk ebadlardakileri toplayip satabilirsin.
2. Ve 3. Resimdekiler de kuvars. Farkli yuzlerinin fotolarini da paylasirmisin.

Ustam bu taşların cidden değeri var mıdır ? Ben bu tür taşları birebir benzerleri gördüğüm de atıp yoluma bakıyorum. ���� ne şehit ke Gazi yandı bizim Niyazi

Jesus

Yeni Üye
Son resimdeki taşı kayanın altından çekicle kopardım büyük bir parça idi orada bundan çok var

jeolog

Co Admin
Co Admin
Mavi bantli olanina cok sık rastlanmiyor. Nadir sayilan kuvarslardan... Bu yuzden de digerleeinden farki oluyor.
Mesela asagidaki fotolardan ilki diger nadir bulunan kuvarslara ait ornekler bir arada.
2. Ve 3. Fotoda ise berrak kuvars var ki eger burdakiler gibi mukemmel kristallenme gostermis ornekler bulabilirsen iyi bir fiyata satmasi kolay olur. 3.5milyon dolara satilmis 3. Resimdekinin ebad olarak yaklasik 3 kati buyuklugunde ornek mevcut.
Ekli dosyayı görüntüle 214983

Ekli dosyayı görüntüle 214984

Ekli dosyayı görüntüle 214985

jeolog

Co Admin
Co Admin
Son resimdeki taşı kayanın altından çekicle kopardım büyük bir parça idi orada bundan çok var
2 fotodaki florit te olabilir emin olmak icin dedigim gibi tum yuzlerini gormem gerek. Mumkunse gun isiginda fotograflarini cek. O zaman yansimalarini ve gercek renklerini gorebiliyoruz.

Jesus

Yeni Üye
Tamamdır hocam eve gidince tekrar cekeyim resimlerini çok taş buldum ama hepsinin fotosunu atma imkanım yok dikkat çeken bunlar var

Storm

Editör
Mavi bantli olanina cok sık rastlanmiyor. Nadir sayilan kuvarslardan... Bu yuzden de digerleeinden farki oluyor.
Mesela asagidaki fotolardan ilki diger nadir bulunan kuvarslara ait ornekler bir arada.
2. Ve 3. Fotoda ise berrak kuvars var ki eger burdakiler gibi mukemmel kristallenme gostermis ornekler bulabilirsen iyi bir fiyata satmasi kolay olur. 3.5milyon dolara satilmis 3. Resimdekinin ebad olarak yaklasik 3 kati buyuklugunde ornek mevcut.
Ekli dosyayı görüntüle 214983

Ekli dosyayı görüntüle 214984

Ekli dosyayı görüntüle 214985

Bunlara benzer bizim yaylarda vardı. Ufaklı büyüklü küçüklü avuç büyüklüğünde vay arkadaş cahillik başa bela :) o değil bi de bizim yayla kısımlarında yumurtlayan taşlar var böyle parıl parıl şey gibi düşün. Serçe yumurtası büyüklüğünde fakat etrafı böyle küçük küçük elmaslarla işlenmiş gibi ışığa tutunca mükemmel bit görsel parıldama oluyor