çubuk ustalarının fikri nedir???

Freeidea

Yeni Üye
Ustalarım çubuk konusunda tecrübesiziz...mezar olarak düşündüğümüz bir nokta var..çubukçu arkadaş mezara geldiğinde boşluğu alıyor... mesele burada başlıyor...bilinen ve kabul edilen değerli metali sağ ele alarak bakmak .. bunda da sorun yok, sorun şu; tam mezar üstündeyken değerli sinyali veriyor ama 30 cm bilemedin 1 metre uzaklaşınca çubukların GERİ DÖNMESİ gerekirken hiç bir tepki vermiyor yani sadece o noktada değerliyi gösteriyor... yazılanları takip ettiğim kadarıyla ustaların %99.99 u çubuğun geriye döneceğini söylerken. sadece bir yazıda (o yazıyı kaybettim) çubuğun o nokta dışına çıkarken tepki vermiyeceğini eğer ki geriye dönerse mineral olduğunu söylüyordu... yani çubuğun geriye dönmemesinin sebebi nedir? geriye dönen yerde yapılan kazılarda çoğunlukla mineral çıktığına göre bu sav doğru olabilir mi? acaba o ustamı haklı? bu soru şimdi bizim için can alıcı bir konumda... fikirleriniz nedir? bu şekilde çubuğun geriye atmadığı yerde değerli bulan arkadaş var mı veya bulunduğunu duyan bir arkadaş?
not: arkadaşta da hep geri dönerdi (gerçi hepsi mineral çıktı)ama bu kez kesinlikle geri atmıyor, bizi şaşırtan da bu...

meteorxp

Member
Kendimce fikrimi söyleyeyim çubuğum asla geri dönmüyor hedef nokta geçişine çubuk arama moduna yani paralel oluyor ha şunu söyleyeyim birkaç adım sonra her iki çubukta sağ yada soldan hedefe dönüp tekrar orayı gösteriyor her neyse buna takılma tek birşey söyleyeyim ayrı tutuş ve ayrı araba şekli olan gümüş ve altının her ikisine de var diyorsa o hedef için hiç kendini yormayacaksın çok önemli benim için kendim için en önemli keşiftir gümüş ve altın dışında metaller nasıl bulunur hiç ilgilenmek gerekmez çünkü bulmuyor zaten iki şekil tutuş ile tek bulabileceğin gümüş altın ve mineraldir

Phoenix00

Aktif Üye
Ustalarım çubuk konusunda tecrübesiziz...mezar olarak düşündüğümüz bir nokta var..çubukçu arkadaş mezara geldiğinde boşluğu alıyor... mesele burada başlıyor...bilinen ve kabul edilen değerli metali sağ ele alarak bakmak .. bunda da sorun yok, sorun şu; tam mezar üstündeyken değerli sinyali veriyor ama 30 cm bilemedin 1 metre uzaklaşınca çubukların GERİ DÖNMESİ gerekirken hiç bir tepki vermiyor yani sadece o noktada değerliyi gösteriyor... yazılanları takip ettiğim kadarıyla ustaların %99.99 u çubuğun geriye döneceğini söylerken. sadece bir yazıda (o yazıyı kaybettim) çubuğun o nokta dışına çıkarken tepki vermiyeceğini eğer ki geriye dönerse mineral olduğunu söylüyordu... yani çubuğun geriye dönmemesinin sebebi nedir? geriye dönen yerde yapılan kazılarda çoğunlukla mineral çıktığına göre bu sav doğru olabilir mi? acaba o ustamı haklı? bu soru şimdi bizim için can alıcı bir konumda... fikirleriniz nedir? bu şekilde çubuğun geriye atmadığı yerde değerli bulan arkadaş var mı veya bulunduğunu duyan bir arkadaş?
not: arkadaşta da hep geri dönerdi (gerçi hepsi mineral çıktı)ama bu kez kesinlikle geri atmıyor, bizi şaşırtan da bu...
S. Aleykum usta eğer gerçekten sinyali yakalayıp işaretini aldıysanız geçtikten sonra mutlaka cubukların açılması gerekir bazılarında hemen açılır bazılarında ise geç açılıyor bu yavas çalısması anlamına geldiğini düşünüyorum sizde hiç tepki vermiyorsa yani işaretinde takılı haldeyse dogru tutuş problemi veya kendi yönlendirmesidir diye düşünüyorum tabi ustalarımız daha iyi bilir bu benim şahsi düşüncem. bence şimdilik hiç değerli tespitine girmeyin sadece bosluk bakın

Freeidea

Yeni Üye
saygıdeğer ustalar, biraz eksik anlattım galiba.... şöyle diyeyim; mezar olduğunu düşündüğümüz yer var... biliyoruz... odanın içinde iken sağ elimize değerli aldığımızda hafif hareket ettiğimizde değerli diyor(altın ve gümüş ayrı ayrı veriyor) ama hemen odanın dışında iken sağ elimizde gerek altın gerekse gümüş olsun alan tarama yapmıyor... ve de sanki hiç değerli yokmuş gibi davranıyor... lakin odanın içine girip te o hedef noktaya geldiğimz de değerli diyor.. işareti çakıyor...yani odanın 1 metre dışında hiç tepki yok ...yani oda dışında tarama yaparak bizi oraya götürmesi gerekmiyor mu?

Neonxy

Member
Freeidea ustam altın ve gümüş dışında bir metalle geç o noktadan bakalım sinyal verecekmi mineralse her metale sinyal alırsın.

meteorxp

Member
Düşünüyorum yazdıklarınızı ama tam üstünde sinyal almak çok anlamsız hiç değilse 1metrede sinyal olsa hadi tamam ama.... Çubuk kullanırken hep mi bu oluyor desem o zaman alan tarama yapamazsınız bu işin doğrusu 3m gibi en az sinyali almaktır gümüş var altın var diyorsa umut beslemeseniz hayal kırıklığına uğramazssınız

deepness

Yeni Üye
Kuvars ailesinden olan taşlardan bul çubuğunu bir dene ne oyunlar ediyor çubuğa...
Arama yaptığımız bölge dışından çıkartılmış kuartz kristalde söylediginiz tepkiyi verirmi. Sizde cubuk tepkisi (hareketi ) nedir . bilgilendirirmisiniz teşekkürler

Phoenix00

Aktif Üye
Özellikle altın bulmak cok zor diye biliyorum ustalardan edindiğimiz bilgiler dahilinde ilave sistem gerektirir cubukla altın işareti aldıgınızda %90 minarel cıkıyor. O yuzden altın işaretlerine fazla takılmamız gerekir sadece sistemle bulabiliyor sanırım tabi istisnalar hariç. Mezar diye düşündüğünüz yeri sadece bosluk olarak bakınız elinize herhangi bi maden almadan bosluğun sınırlarını cizin duzgun bi şekil çıkartalabılirseniz derinlikte uygunsa ya allah bismillah deyin derim gerisi nasip ustam saygılar.

meteorxp

Member
Phoenix00 arkadaşın söylediği gibi altın zor ama olmaz diye de birşey yok 100 de 1 de olsa ihtimal var çubuk işareti herkeste aynı mı olması lazım hala bunu bilmiyorum ama şunu kesin biliyorum altın farklı gümüş aynı ama tutuştan ayrılıyor ve mineral farklı... mineral farklı ama bu hem kendi sinyalini hem gümüş hemde altın sinyali veriyor diğer metaller bakmadım zaten gerek yok 3 sinyali veriyorsa olay bitti çok güvenirdim kendime.. derdim mineral sinyali bana takılmaz kuvars öyle bir ders verdi ki şimdi kuzu gibi oldum