Çözüm bekliyoruz ustalarim

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Bence işiniz bu arkadaki blok kayalar ve çevredeki blok kayalarda
Merak ettiğim çember içine aldığığım yerdeki bir yılan figürümü anlayamadım.
Orada çevredeki mezarların işareti var. Burada eski kalemi var ne var. Blok kayalar incelendimi.

20220808_154523.jpg

20220808_155548.jpg

Recep010

Yeni Üye

Ekli dosyalar

İnnovia

Aktif Üye
1.jpg
2.jpg

Düzgün kesimler var , kayanın kendisi sandık tipi kaya mezara müsait görünüyor ve kapağıda bu olabilir .
Sol alt kesim dikkat çekici .

İnnovia

Aktif Üye
20220808_155756.jpg

Taş yığınlarının oldugu yer ve ana kayayla birleştiği yer araştırlması gerekir .
Mezarlık için çok iyi bir yer .

Recep010

Yeni Üye

Ekli dosyalar

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Bu resimdeki üç tepe yığmamı. Yakından inceledinzmi . yada resim yanılgısımı.
O dediğim yılanmı diye sordum. bu güne kadar gezdiğim bizans hariç kalelerin hepsinin mezalrarının yakınlarında . çoğuda toprak yığma şeklinde idi.Fakat buradaki kale üst düzey bir kale ise mezarları o büyük duvar vari büyük kayalarda dır diye düşünüyorum. Örneklerini gördük.

20220808_155756.jpg

R00T

Profesyonel
Co Admin
ilk resimlerden 4. üzerinde pusula yönlerini beli,rtebilirmisin doğru olarak.
İşaret urartu işaretidir.Yılanın boğum ve döngü hareketlerini net görelim. Bu netlik geride ki bloğun hem krokisidir hem de kendisine ait yakında ki işine aittir. Bu yakın kayalar için doğal su tahliye alanı ve karşıtlığı iyidir.Karşıtlığında yine işaret alanına giriyorsun. Makinalarla tespit edemeyeceğin kasa ve azıcık derinde ayrı işler var derim. Blok kayaların ayrıca işleri vardır.
Genel mahiyette zeminaltı oda mezar +kasa + gömü bu civarda olmalıdır. Haricen zirveye yönelirsen daha işler çıkar karşına. Mihraptan zemine doğal döşeme vurguları takip edip büyükten küçüğe gider isen son bulduğu yerde itinalı analiz yaparsın.Küçükten büyüğe gelir isen mihrap dibi önem arz eder.

OZY.YA

Moderatör
Moderatör
mezarları bırak yılan gibi olan figüre odaklan net resimleme lazım ona

Recep010

Yeni Üye
Bunun kaya mezari olma ihtimali var mi.
Isaretledigim alanda ise kabartma seklinde güvercin ve ortasinda hac vardi malasef kirmislar. Ayrica kayalara bakarsan birden cok V isareti var usta
Bu resimdeki üç tepe yığmamı. Yakından inceledinzmi . yada resim yanılgısımı.
O dediğim yılanmı diye sordum. bu güne kadar gezdiğim bizans hariç kalelerin hepsinin mezalrarının yakınlarında . çoğuda toprak yığma şeklinde idi.Fakat buradaki kale üst düzey bir kale ise mezarları o büyük duvar vari büyük kayalarda dır diye düşünüyorum. Örneklerini gördük.

Ekli dosyayı görüntüle 302627
Yığma hic gormedim. Resimdeki yilan degil bi ciizm. Fotoyu yakinlastirirsan yilan dedigimiz yerde yaninda baska isarette var
ilk resimlerden 4. üzerinde pusula yönlerini beli,rtebilirmisin doğru olarak.
İşaret urartu işaretidir.Yılanın boğum ve döngü hareketlerini net görelim. Bu netlik geride ki bloğun hem krokisidir hem de kendisine ait yakında ki işine aittir. Bu yakın kayalar için doğal su tahliye alanı ve karşıtlığı iyidir.Karşıtlığında yine işaret alanına giriyorsun. Makinalarla tespit edemeyeceğin kasa ve azıcık derinde ayrı işler var derim. Blok kayaların ayrıca işleri vardır.
Genel mahiyette zeminaltı oda mezar +kasa + gömü bu civarda olmalıdır. Haricen zirveye yönelirsen daha işler çıkar karşına. Mihraptan zemine doğal döşeme vurguları takip edip büyükten küçüğe gider isen son bulduğu yerde itinalı analiz yaparsın.Küçükten büyüğe gelir isen mihrap dibi önem arz eder.

Ekli dosyalar

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Güvercin ve haç sonradan yapılmışta olabilir çünkü bölge de bir yaşanmışlık varsa daha çok milattan önceki dönemlere benziyor çünkü kayalar çok fazla erezyona maruz kalmış.

Recep010

Yeni Üye
Orada çevredeki mezarların işareti var. Burada eski kalemi var ne var. Blok kayalar incelendimi.

Ekli dosyayı görüntüle 302609

Ekli dosyayı görüntüle 302610

Ekli dosyayı görüntüle 302609

Ekli dosyayı görüntüle 302610

Ekli dosyalar