bu Yüzüğün üzerindeki Kırmızımsı Taş Değerli mi Acaba ?

jeolog

Co Admin
Co Admin
Buyutecin isigini gordugum icin spektrum testini yapabilecegoni dusundum. Ruby spectrum test diye aratirsaniz youtube da mutlaka bir ornege denk gelirsiniz.

sikke

Engellendi
Buyutecin isigini gordugum icin spektrum testini yapabilecegoni dusundum. Ruby spectrum test diye aratirsaniz youtube da mutlaka bir ornege denk gelirsiniz.
* Led fenerle baktım (fenerin ışığı göze tutulmayacak kadar fazla) "gokkusagi kirilmasini" gibi hiç yansıma göremedim :( Belki elimdeki fenerin ışığı yetersizdir. (birde gün ışığında denemedim fark eder mi bilmiyorum)

* Yine aynı şekilde güçlü ışığı tutup büyüteçle zar zor incelemeye çalıştım, içerisinde herhangi bir renk oynaması olmuyor "Kırmızı" görünüyor geneli. Kırmızının tonları hafif koyu veya açık oluyor ama yinede kırmızımsı geneli...

beryl bixbite biraz bu taşın videolarına baktım azda olsa benziyor, ancak bu kadar değerli bir taşın yerleştirildiği yüzüğe bakınca ne alaka diyorum :/ Birde bu taşın videolarındakiler genellikle çok güzel köşegen falan kesilmiş ve parlatılmış doğal olarak videolardakinde ışık yansıması çok daha iyi ve göz alıcı. Benim elimdekinin bir tarafı kırık bir tarafı zaman içinde matlaşmış ve zedelenmiş.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Karanlik bir ortamda bir elinde isik kaynagi diger elinde (cimbiz gibi bir tutacak ile) taş hemen altinda da beyaz bir duzlem olsun. Isik sabit dursun tasi isik etrafinda dogru mesafeyi ayarlayana kadar hareket ettirirsin. Dogru mesafeyi de beyaz duzlemde gordugun gokkusagi renklerinden anlayacaksin. Isik tasin icinden gececek ve cikarken kirilacak.
Ekli dosyayı görüntüle 190504

jeolog

Co Admin
Co Admin
Ayrica tas kesimi islemi icin eski zamanlarda simdiki gibi cok usta bulunmadigini hatirlamak gerekir. Ayrica yuzeyin matlasmasi da gayet dogaldir, sonucta parlatma islemi yapay bir islemdir.