Bronz çan hakkında bilgi

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Çanlar değerlidir, yalnız üzerinde tarih , yapan atölye, ustanın amblemi/ismi olur. sizdekinde varmı böyle birşey?

şahin88

Aktif Üye
Çanın kullanılış amacı önemlidir.Hayvan için mi kilise için mi önce bunu anlamak lazım.Bu çan hayvan için değil.onlar bu kadar kaba ve ağır olmaz bence küçük kilise çanıdır.çıkardığı sesi de dinle o da bir fikir verir.damga var mı bak .Çanlar önemli ve değerlidir.

Seded

Yeni Üye
Çanın kullanılış amacı önemlidir.Hayvan için mi kilise için mi önce bunu anlamak lazım.Bu çan hayvan için değil.onlar bu kadar kaba ve ağır olmaz bence küçük kilise çanıdır.çıkardığı sesi de dinle o da bir fikir verir.damga var mı bak .Çanlar önemli ve değerlidir.
Eyvallah usta teşekürler

balkaya34

Bilgili Üye
Merhaba ustalar bronz çan hakkında bilgis olan varsa bilgi teşekürler

Selam ,, Öncelikle yanılıyor olabilirim ,Bunu belirteyim.
TCDD Yollarının tren istasyonlarında hareket memurluğunun ön duvarında esgiden bu çanlar vardı ,O zaman trenin geliyor ve gidiyor bildirisini çan ile duyurulardı, Bu çan görünce onu hatırladım.

Seded

Yeni Üye
Selam ,, Öncelikle yanılıyor olabilirim ,Bunu belirteyim.
TCDD Yollarının tren istasyonlarında hareket memurluğunun ön duvarında esgiden bu çanlar vardı ,O zaman trenin geliyor ve gidiyor bildirisini çan ile duyurulardı, Bu çan görünce onu hatırladım.
Valla usta bir örnegini daha bulamadım araştırmalarıma göre
Sanki çan gibi değil küçük bir zil gibi duruyor. Boyutları nedir?
Usta koyun keçi dana çanları kadar boyutu

balkaya34

Bilgili Üye
Valla usta bir örnegini daha bulamadım araştırmalarıma göre

Anlayamadım ,
Eğer benim dedigimi bahsediyorsanız
Benim dediğim canı bulmanız için esgi yapı TAŞ bina Isdasyonlar var bu bahsettiğim çan orda halen duvarlarında asılı durur.
Ben illaki o diyede bir idiam yok zaten başdan ( öncelikle yanılıyor olabilirim ) diye yazdım,

Bunun dışında yok Eğer siz bunu yerden çıkardım derseniz , Inanirim ,O zaman benim anlatmak istediğim bu degildir