Bilgi

Nasipp

Yeni Üye
Ustalar selamün aleyküm nettede araştırdım siteyede baktım biraz ama aradığım cevabı tam olarak bulamadım derelerde altın toplamak bildiğim kadarıyla serbest peki diyelim ki doğada gezerken içinde doğal altın bulunan kayalara denk geldik bu kayalardan alıp yasal mi yoksa bununda ayrı bir işlemi varmi.
Lütfen site kurallarına uyalım .
Düzenleme yaptım bilgine.
İyi forumlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

spyfrs

Moderatör
Moderatör
Ustalar selamün aleyküm nettede araştırdım siteyede baktım biraz ama aradığım cevabı tam olarak bulamadım derelerde altın toplamak bildiğim kadarıyla serbest peki diyelim ki doğada gezerken içinde doğal altın bulunan kayalara denk geldik bu kayalardan alıp erittirip kuyumcu vesaire yerlere satmak yasal mi yoksa bununda ayrı bir işlemi varmi
jandarmanın insafına kalmış kimin arazisinden alıyorsan o şahıstan izin almadan alırsan şikayet üstüne tepene binerler. Yada arama yaptıklarında araç da taşları görürlerse bunlar ne dendiğinde nasıl izah edeceksin maden kanununa muhalefetten tutanak tutar burası Türkiye Cumhuriyeti. Allah ın yarattığı insanların kullanımına sunduğu dereden çufalla topladığı taşlar yüzünden ceza yiyen insanlar var. Maden olarak bulduysan hemen ruhsatlandır sonra topla erit ayar evinde ayarını tespit ettir sat. Köy yerinde falansan duvar örmeye diye kayaçları toplayabilirsin muhtar izniyle tabiki her şeyi kitabına uyduracaksın sen uydurmazsan onlar kitabına uydurur ceza yersin anladın sen sonuçta kıymetli metal para yapan bir şeyden bahsediyorsun. Yoksa her şeyi Allah yarattı insanların kullanımına sundu birileri de tanrıcılık oynayıp kullanmanı yasakladı öyle düşün. Bu dünyanın düzenini tanrının getirdiği kitaba göre değil de insan eliyle yazılan kitaba göre işletirler o yüzden o kanunlara uyacaksın. Bilmem anlatabildim mi umarım anlamışsındır.