2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Grek Sikkeleri Hellenistik Dönem

 1. #1
  KOTYORA
  KOTYORA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Guest

  Grek Sikkeleri Hellenistik Dönem


   
  Grek Sikkeleri Hellenistik Dönem.

  M.Ö 330 - 30
  Hellenistik devir deyimi ile büyük iskenderden sonra gelen kültür devri anlaşılır.
  büyük iskender pers kralını yendikden sonra bizzat pers kralı olduğu M.Ö. 330'da başlar.
  Hellenzm krallıklarının sonuncusu olan mısır'ın roma idaresi altına girdiği m.ö. 30 senesinde son bulur.


  .Eski Yunan sikkeleri diğer antik türlerinde bir öncüsü oldu. Hellenistik sikkeleri genellikle kralların ve arka yüzünde silah şehir devletin kat portreleri tasvir edilir..

  helenistik devir sanatının bir özelliği olduğu gibi, sikkelerinde özelliği vardır.
  bunlardan birincisi sikke basan memleketlerin sayısının artmış olmasıdır.
  çünkü iskenderin doğuya yaptığı sefer neticesinde grek kültürü ile birlikte sikke basma sanatıda yeni ülkelere götürülmüş ve böylece bağımsız krallıklar haline gelmiş devletler ile küçük asya krallıklarıda sikke basmaya başlamıştır.

  şehir devletleri içinde tamamiyle özerk olanları eskiden olduğu gibi yine büyük gümüş sikke basmaya devam etmişler, sonradan roma ile helenistik devir kralları arasında yapılan harplere son verilen 196 ve 188 senesi anlaşmaları ile Roma tarafından Yünanistan, küçük asya ve grit'te yeniden özerkliğe kavuşturulan 40'a yakın grek şehride bunlar arasında kalmıştır.
  İtalyada roma 269 tarihinde bütün orta ve güney İtalya hakimiyetini kurunca buradaki grek şehirlerine gümüş sikke basmaları yasak edilmiş 89'dan sonrada bakır sikke basmaları yasak edilince bu bölgede sadece roma sikkeleri kullanılmıştır.

  büyük iskender dönemine dayanan makedon sikkeleri.

  Hellenistik dönemde sikke basan örgütlerin başında iskenderin ölümü ile (323) ona ait topraklar üzerinde teşekkül eden devletlerin başındaki krallar gelir.

  Mısır da Ptolemaios, suriye ve fenikede seleukoslar, Thrakia ve sonradan küçük asyada Lysimachos krallığı ile Makedonia kralları bunların başında gelir.

  Hellenistik Devir Paraları (M.Ö 325-30)
  Büyük İskender’in doğuya düzenlediği sefer ile sonrasını simgeleyen hellenistik Dönem’de, birçok imparatorluklar farklı olarak, cok değişik madeni paralar basılmıştır.Madeni paralar üzerine hükümdarların portrelerinin yapılması yaygınlaşmıştır. O dönemde günümüzdeki madeni para basına yakın paralar basılmaktaydı. Büyük İskender’in hükümdarlığı sırasında, Kıbrıs kralları İskender’in askeri operasyonlarını desteklediklerinden Kıbrıs’ta da Büyük İskender’in para sistemi benimsenmiştir. Büyük İskender’in ölümünden sonra varisleri arasında anlaşmazlık başgösterdiğinden M Ö 331-294 yıllari içerisinde Kıbrıs’a hakim olma konusunda Büyük İskenderin varislerinden Ptolemy ile Antigonos arasında büyük anlaşmazlıklar vardı. Bu ise madeni para basımına yansımıştır. Baf’ta İskender’in dörtlü (tetradrachms)ve Nicocles’in çok mükemmel madeni paraları vardı. Paraların bir tarafında aphrodit’in portresi,diğer tarafında da kalkanın göbeğinde (omphalos) oturan Apollo, ve ‘Nicocleuos Paphin’yazısı görülmektedir. Bu paranın tersi dahasonra Selevkos tarafından kopyalanmıştır.
  Bunun yanı sıra Salamis kralı Nikokreon’a ait madeni paralarda vardı. Nikokreon M.Ö 312’de Kıbrıs’ın geneline general olrak atanmıştı. Meneteos ve kardeşi Ptolemy’e ait madeni paralarda bulunmaktadır. Kıbrıs’ın demetrios Poliorcetes tarafından elegeçirilmesiyle madeni paralar üzerindeki figürler Makedonya madeni paraları na benzemeye başladı. Paralar üzerinda tanınmış kişiler, poseidon ve Mike idi. M. Ö 294 ‘ten sonra basılan madeni paralar ptolemlere ait madeni paralar serisine aittir. Ptolem’ieyler döneminde Kıbrıs’taki madeni para basınmındaki gelişmeler o dönemde Kıbrıs’ta çıkarılan gümüş madeninden kaynaklanmaktadır. Ptolemiele’rin Kıbrıs’a ilgi duymalarının nedeni, Kıbrıs’ta bakır ve kereste kaynaklarının bulunmasından ve ve burasının gemi inşaat merkezi yapılması arzusundan doğmaktadır. Kleopatra tarafından bastırılan madeni Kıbrıs’ta Ptolemy döneminin son paralarıydı.


 2. #2
  Lejyoner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Özel Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Üyelik tarihi
  May 2012
  Mesajlar
  244
  Tecrübe Puanı
  19
  Rep Derecesi
  Tecrübe
  334.647
   
  helenistik dönem yunanlıların anadolu topraklarına hükmettiği dönem, tabiki hellen sikkeleri iyi olacak. bu arada en sevdiğim sikkeler bunlar. paylaşım için saol arkadaş.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •