• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

♛ Uydu ve Surfer Dolandırıcılığı ♛

vakko

ι ρѕιχι мσυ
Moderatör
Katılım
29 Nis 2015
Mesajlar
2,778
Beğeni
7,791
Puanları
113
Merhaba arkadaşlar öncelikle açmış olduğum bu konu dedektör ve yeraltı görüntüleme cihazları ile ilgili değildir.

Cihaz satışı yapan biri olmadığım gibi hiç bir cihazın reklamını yapıp insanları cihaz almaya teşvik etme gibi bir çabam asla olmamıştır.

Her zaman dediğim gibi cihaz define işinde en son aşamada teyit almadır.Ayrıca surfer meraklısı arkadaşları da karalama gibi bir niyetim yoktur.Burada bulunma amacım sadece bilgi paylaşımıdır.Define işinden gelicek hiç birşeye ihtiyacım yoktur.Sizlerden ricam konuyu farklı yerlere çekmeyiniz.

Konu içeriği pc üzerinden oturduğu yerden olmayan hayali defineyi odayı sandığı tüneli buldum muhabbeti yapıp işi maddiyata getirip insanlara tokat atma peşinde koşanlar içindir.


Doğruları yazdığımızdan dolayı rahatsız olanlar, bu doğrulara ihtiyacı olan insanlarında olduğunu unutmayınız.


Google veya x siteler üzerinde surfer tarzı programlar ile define yerini buldum açıyorum gibi binlerce konu ve video içeriğine denk gelmişsinizdir.Bu tarz programlarla koordinatlarla ve uydu aracılığı ile define bulmak imkansızdır.Kesinlikle itimat etmeyiniz.

Define bulucam diye bu ve bunun gibi boş işlere programlara zamanınızı ve paranızı harcayıp mağdur duruma düşmeyiniz.

Ücretli veya ücretsiz uydudan define bulma yer açma yeri bulma odayı gösterme odanın içindeki objeleri gösterme diye bir olay yoktur.Aşağıda paylaşmış olduğum video üzerinde surfer tokatçıları nasıl bu işleri hazırlayıp define işini bir umut kapısı olarak gören gariban insanları nasıl ağlarına çekiyorlar buyrun birlikte izleyelim.Define işi bilgi ve araştırma işidir.Cihaz ise define işinde son aşamada teyit almaktır.
Tarafınıza gelen uydudan yerini açarım odayı mezarı tüneli buldum gibi mesajlara kesinlikle itimat etmeyiniz.

Yeraltı verileri ve görüntüleri yüzeysel araştırma yapılarak alınır.

Yeraltından bu verileri ve
görüntüleri almak için Stream X,
Magnetometer,Resistivity,GPR,EMI,
Gradyometre gibi ve diğer teknik cihazlar kullanılır.Uydu üzerinden bu görüntüler alınmaz.

Alttaki paylaşmış olduğum görseller cihaz yardımı ile yüzeysel arkeolojik çalışmalardan alınmış veriler ve bu verilerin görselleridir.Cihaz reklamı değildir.

Define Sohbeti
G.Y.E. © 2020
Bölüm 2

Altta yazılı olan bilgiler Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü tarafından bilgi amaçlı hazırlanmış olup site üzerinde bulunan genele açık bilgilerdir.


Uydu görüntüleriyle yerin altını görmek ve bilgi edinmek mümkün mü?

Optik Sensörler ile yer yüzeyinin altından bilgi edinmek mümkün değildir
. Ancak aktif algılayıcıların (SAR, Radar, vb.) uygun koşullarda yer yüzeyi altından bilgi edinmesi bir dereceye kadar mümkün olabilir. Maalesef bu mesafe çok sığ kalmakta ve jeolojik amaçlı kullanılması mümkün olmamaktadır.

Uydu görüntüleri kullanılarak deniz dibindeki fayların tespit edilmesi olanağı var mıdır?


Uydu görüntüleri ister optik ister radar olsun deniz gibi yoğun su kütlesini aşamaz. Bu nedenle uydu görüntüleri ile deniz dibindeki faylar belirlenememektedir.

İnternet üzerinden bazı programlar ile uydu görüntüleri kullanabiliyorum, bunları analizlerde kullanabilir miyim?

İnternet üzerinden yayın yapan bazı özel yazılımlar sadece halka yönelik genel bilgi verme amaçlıdır. Bu yazılımların herhangi bir Meta Verisi olmadığı için güvenilirliği, hassasiyeti ve görüntü tarihi bilgileri tartışılır. Bir diğer husus da bu veriler sadece görünür bantlara ait bilgileri içermekte ve bu bilgiler internet üzerinde sunuma uygun hale getirildiklerinden görüntü derinliği sınırlandırılmaktadır. Dolayısıyla internet üzerinden ücretsiz uydu görüntüleri uzaktan algılama çalışmalarında analiz yapmak için uygun olmayıp, sadece genel görsel bilgi verme amacıyla kullanılabilir.


Bazı uydu görüntülerinde evleri, arabaları ve binaları görürken, neden bazılarında bu detayları görememekteyim?


Uydu görüntülerindeki detay sensörlerin yer üzerindeki birim alanı ifade etme şekline göre değişir. Uydu sensörleri farklı amaçlar için tasarlanmaktadır. Her bir uydu görüntüsü farklı çözünürlük dediğimiz piksel (resim elemanı) boyutuna sahiptir. Örneğin IKONOS ve Quick Bird görüntüleri 1m ve 0.7m yersel çözünürlüğe sahiplerdir ve genellikle şehir plancıları tarafından kullanılırlar. Landsat, ASTER ve Hyperion gibi 15m ile 30m arasında çözünürlüğe sahip görüntüler yer bilimlerinde, botanikte vb. çalışmalarda kullanılır.


Görüntüleme uydularından her koşulda ve her zaman görüntü almak mümkün müdür?

Her bir ticari uydu dünya yörüngesinde sürekli dolanmakta ve bu hareket sırasında görüntüleme yapmaktadır. Ancak optik sensörler için görüntülerin alındığı atmosferik koşullar önemlidir. Bulutluluk ve atmosferdeki nemlilik görüntü kalitesini doğrudan etkiler. Ayrıca mevsimsel faktörler de görüntü kalitesini etkileyen bir diğer önemli unsurdur. Kullanılan optik uydu görüntüleri yorumlamayı kolaylaştırmak amacıyla yerel saate göre 10:00 - 10:30 arası görüntü almaktadır.Uydu görüntüsü satın almak istiyorum ne yapmalıyım?

Amacınıza yönelik uydu verisini elde etmek için bu uydu görüntülerinin Türkiye dağıtımcılarından veya bu kuruluşların internet sayfaları ile bağlantı kurarak istenilen koordinatlara göre veri elde edebilirsiniz.[ Yerin altı değil yüzeysel ]Türkiye'ye ait görüntüleme uydusu var mı?

Ülkemizde görüntüleme amacıyla fırlatılan ilk uydu olan BİLSAT, TÜBİTAK-UZAY ve Surrey Satellite Technology Limited Şirketi (SSTL) birlikteliğinde teknoloji transferi ile 2003 yılında gerçekleştirilmiştir. Tamamıyla uydu teknolojisini ülkemize getirmeyi ve uygulamayı amaçlayan bir uydu projesidir. BİLSAT uydusu, Ağustos 2006 tarihi itibarı ile görevini tamamlamıştır.

17 Ağustos 2011’de uzaya fırlatılan ve Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu olan RASAT, Türkiye’nin ve TÜBİTAK UZAY’ın BiLSAT uydusundan sonra sahip olduğu ikinci uzaktan algılama uydusudur.

RASAT’ın ardından 18 Aralık 2012’de GÖKTÜRK-2’nin de uzaydaki yerini almasıyla ülkemizin mevcut gözlem uydusu sayısı ikiye yükselmiştir. GÖKTÜRK-2 uydusu, RASAT uydusuna göre 3 kat daha yüksek görüntü çözünürlüğüne ve 4 kat daha yüksek kütleye sahiptir.Bazı uydu görüntülerde bitki örtüsü kırmızı gözükmekte bunun sebebi nedir?

Uydu sensörleri insan gözünün göremediği dalga boylarında da görüntü almaktadır. Bu görüntüler kullanıcı kişilerce farklı renk kompozisyonunda açılabilir. Bitki örtüsü, özellikle yakın kızıl ötesi dalga boyunda yüksek yansıma değerleri vermektedir. Bu nedenle önceleri botanikçiler tarafından uygulanmaya başlayan bir yöntemde bu dalga boyuna ait görüntü bandı kırmızı renge atanmış ve ortaya çıkan görüntüde bitki örtüsü ayrımı rahatlıkla yapılabilmiştir. Daha sonraları bu görüntüleme tekniği "Yapay Renklendirme" olarak adlandırılarak bir çok uygulamacı tarafından kullanılmıştır. İnsan gözünün göremediği dalga boyu aralıklarına farklı renkler atayarak algılanan objeler farklı renklerde görüntülenebilmektedir.


[ Yukarıdaki açıklamaları okuduktan sonra MTA genel müdürlüğüne bir mail yolladım.Bu kadar eziyet çekmelerine ve maddi olarak milyonlarca para harcamalarına gerek olmadığını bu veri ve analizleri SURFER programı ile masa başından 10 dakika içinde ulaşmalarının mümkün olduğunu söyledim. ]


Sevgili forum kullanıcıları uydu üzerinden alınan görsel ile birlikte özellikle surfer programı destekli veya diğer bir takım programlar kullanılarak define yerine bakma, yerin altını görme, mezarı bulma, mezarın içindekileri görme gibi bir olay yoktur.

Tarafınıza bu tarz gelen teklif ve öneriler hayali olup gerçeklik payı yoktur.Mağdur olmamak için tarafınıza bu tarz gelen tekliflere kesinlikle inanmayınız.


Kaynak
🔻
 
       
Son düzenleme:

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Katılım
29 Kas 2016
Mesajlar
2,286
Beğeni
186
Puanları
63
Konum
İstanbul
Eyvah eyvah yine ortalık karışacak :) Ustam hiç mi yoktur yani topyekun mu red ediyorsun yoksa arada bazen sahtekarlar da çıkabilir mi diyorsun?
 
       

vakko

ι ρѕιχι мσυ
Moderatör
Katılım
29 Nis 2015
Mesajlar
2,778
Beğeni
7,791
Puanları
113
Eyvah eyvah yine ortalık karışacak :) Ustam hiç mi yoktur yani topyekun mu red ediyorsun yoksa arada bazen sahtekarlar da çıkabilir mi diyorsun?
Ustam genele hitap değildir.Yanlış anlaşılmasın.Herkezin fikir görüş ve arge çalışmalarına saygım sonsuzdur.Şahsi fikrim ben uydudan bu işi red ediyorum🌷
 
       
Son düzenleme:

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Katılım
29 Kas 2016
Mesajlar
2,286
Beğeni
186
Puanları
63
Konum
İstanbul
Ustam benim şahsi fikrim biz toplum olarak anlamadığımız her şeyi ilk başlarda hep red etmişizdir. El alem işi geliştirip elimizdekileri aldıktan sonra aklımız başımıza gelmiştir ama artık iş işten geçmiştir. Bu nedenle ben iyice anlamadan araştırmadan asla red etmem. Bu konu üzerine yaptığım araştırmalar bende her zaman bir umut uyandırmıştır ve haliyle daha umudunu yitirmemiş biri olarak red etmek için daha erken olduğunu düşünüyorum. Tarihe bakarsan beni haklı göreceksin. Bu nedenle bence hemen karar verme :)
 
       

The Thing

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
27 May 2017
Mesajlar
7,169
Beğeni
6,475
Puanları
113
Uydudan harita tarzı yararlanma taraftarıyım.
Diğer türlü bizi aşar obje, oda vs. tarzı gibi yer vermek.
Surver ayrı bir dünya zaten.
Madem iyilik yapacam diyorsun neden para peki???
Çok tokatlanan olur çookkkk.
 
       

vakko

ι ρѕιχι мσυ
Moderatör
Katılım
29 Nis 2015
Mesajlar
2,778
Beğeni
7,791
Puanları
113
Ustam benim şahsi fikrim biz toplum olarak anlamadığımız her şeyi ilk başlarda hep red etmişizdir. El alem işi geliştirip elimizdekileri aldıktan sonra aklımız başımıza gelmiştir ama artık iş işten geçmiştir. Bu nedenle ben iyice anlamadan araştırmadan asla red etmem. Bu konu üzerine yaptığım araştırmalar bende her zaman bir umut uyandırmıştır ve haliyle daha umudunu yitirmemiş biri olarak red etmek için daha erken olduğunu düşünüyorum. Tarihe bakarsan beni haklı göreceksin. Bu nedenle bence hemen karar verme :)
Ustam ben şu şekilde düşünüyorum; mesela bu kadar kolay olmuş olsa bir surfer programı ve koordinatlar ile odayı veya mezarı bulmak dünyada ne saklı mezarlar var hala bulunamamıştır.Binlerce video izledim arkeolojik içerikli çalışmalara katılan işaret bilimcileri proflar arkeologlar vs. gerekliyse ilk başta en son sistem cihazları kullanıyorlar data almak için program veya koordinat değil..

Bu tarz video ve çalışmaları izlediğim zaman kendi kendime soruyorum mesela neden surfer veya diğer programlar ile bulmak bu kadar basit ve kolay ise bu adamların zoru ne bu kadar uğraşıyorlar..Sonra tekrar kendime soruyorum işin ehli proflar vs neden bir yapıyı veya mezar kalıntısını bulmak için uçakla veya drone üzerine bağlanmış bir alan tarama cihazi ile arge yapıyorlar,Alan tarama yapıldıktan sonra dataları en son sistem programlar ile inceleyip karar veriyorlar.

Ülkemizde bile Maden Teknik Arama uydudan bu işin mümkün olmadığını açıklamıştır..MTA sadece uzaktan algılama sistemi ile belli bir boyuta kadar arge yapılabilir diyor.Bu arge içinde alınan datalar net değildir diyor..Hangi kişi MTA'nın kullandığı bu sisteme girip bunları yapabilir.Mümkün olsaydı ne mezarlar açılır ne yapılar bulunurdu ki en başta bu işi ben yapardım.Hertürlü teknolojik cihaz imkanım varken.Ama dediğim gibi çalışma ve arge yapan herkeze saygım sonsuzdur.Herkez inandığı ve bilgisi dahilinde bu işte yola çıkabilir.​
 
       
Son düzenleme:

Mal bulanındır

Moderatör
Moderatör
Katılım
27 Nis 2018
Mesajlar
10,702
Beğeni
10,194
Puanları
113
Konum
Yaşamın olduğu her yer
yok @vakko ustam yaniliyosun.ben evdeki binliralik moklu bilgisayardan uydudan yer bakiyom .3 milyar dolarlik uyduyu yorungesinden cikarip himmet aganin tarlasina ceviriyom.odalari mezarlari kūpleri icindekileri goruyom..3.5 renkli karisik anomali goruntusuyle .
koskoca M.T.A jeoteknik veriler 350 binlik gpr georadar tum olçumlemeler hava civa evdeki pc candir.
burda bi uye vardi afrikada madeni varmis bide resim atmis ayaamin altinda 500 kg altin var sandikda uydudan gordum buldum diyen.ustun ırk cemil efendi.....
ben konunun linkini atarim
 
       

jeolog

Co Admin
Yönetici
Co Admin
Katılım
1 Tem 2016
Mesajlar
2,817
Beğeni
2,172
Puanları
113
Konum
Muğla
Ustam benim şahsi fikrim biz toplum olarak anlamadığımız her şeyi ilk başlarda hep red etmişizdir. El alem işi geliştirip elimizdekileri aldıktan sonra aklımız başımıza gelmiştir ama artık iş işten geçmiştir. Bu nedenle ben iyice anlamadan araştırmadan asla red etmem. Bu konu üzerine yaptığım araştırmalar bende her zaman bir umut uyandırmıştır ve haliyle daha umudunu yitirmemiş biri olarak red etmek için daha erken olduğunu düşünüyorum. Tarihe bakarsan beni haklı göreceksin. Bu nedenle bence hemen karar verme :)
Ustam uydular ne zaman ki yerin altini gorecek hale gelir, iste o zaman surfer ve benzeri yazilimlar kullanilarak bu uydulardan alinan X-Y koordinatlari ve Z derinlik verileri islenir ve bu islem sonucunda da yerin altina ait 3 boyutlu modeli olusturulur (hala maden veya malzemeden bahsetmedim) ustune de olusturulmus bu model uzerinde yer alan anomaliler icin yuzeyden gpr teknigiyle anomalilere ait veriler alinir iste o zamana kadar bu durum red konumundadir.
Ben hala surfer icin alinan verilerin yer altinda nasil kullanildigini anlamis degilim. Kullanilan tum veriler ayaginizi bastiginiz yuzeyden baslar altina inmez ustune cikmaz. Tekrar belirteyim yer altinin DERINLIGINI olcen bir uydu yok haliyle verisi de yok.
Iki gundur Muge Anlida yayinlanan ve Mardin ve Sanliurfada yasayan bir cok kisiyi milyon dolarlar uzerinden dolandiran sahtekarlara ve yontemlerine bakinca inanmak serbest, aglamak serbest her sonuca katlanmak serbest.
Bu konuda susayim kim ne yasarsa yasasin banane diyorum ama dayanamiyorum ve mudahale etme geregi duyuyorum.
Uydu ve surfer konusunda ne arge olur ne de cacik. Bunu kabullenmek icin nasil bir bilgi nasil bir kanit bekler insan bir aciklayin ben de o sekilde anlatayim.
 
       

Servet kurtuluş

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
30 Ara 2019
Mesajlar
196
Beğeni
240
Puanları
43
Selamün aleyküm.
Uydundan yer bakmak şu şekilde oluyor koordinatlarınızı veriyorsunuz. Uydudan yer baktığını iddia eden arkadaşlar koordinatları giriyorlar.
Sizin bölgenizin resmini tam nokta atışı olarak bulmuş oluyorlar.
Buranın resmini alıp bilgisayarlarına ekliyorlar.
Ordan server9 veya başka programlar ile de bir kaç efekt ekleyerek görüntü elde ediyorlar.
Bu elde ettikleri görüntüyle bir odadır mahzendir kendilerince yorumlayıp vatandaşı kandırmaya çalışıyorlar.
Bunu yapan insanlar dolandırma amaçlı yapıyor ama sağolsun bizim sivri zeka definecilerimiz de bunların ekmeğine bal sürüyor.
Uydudan yer bakılır evet ama sadece eski yaşam yerlerine dair izler tümülüs veya kayalık alanları işlenmiş yerleri görmek mümkündür harici kimse şurada şu kadar şu var diyemez.
Kimse kimseyi kandırmasın 😘😘
 
       

Ulak

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
31 Ocak 2020
Mesajlar
26
Beğeni
64
Puanları
13
Maden mühendisliği alanında profesyonel olarak, arkeolojide ise amatörce bu konu ile ilgili tecrübelerim var. @vakko ustanın fikrine %98 katılıyorum. Şu anki teknoloji ile anlatıldığı şekli ile Türkiye’de somut bulgular elde etme imkansızdır. Özellikle de boşluk ve minimal objeler için yapılan pazarlama faaliyetleri hayal ürünüdür. Bu iş mutlaka yüzey tarama desteği ile olursa belirli bir sapmaya kadar ve belirli hacim/kütledeki alan ve cevherler için olabilir.
 
       

uçanhollandalı

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 May 2014
Mesajlar
966
Beğeni
854
Puanları
93
Maden mühendisliği alanında profesyonel olarak, arkeolojide ise amatörce bu konu ile ilgili tecrübelerim var. @vakko ustanın fikrine %98 katılıyorum. Şu anki teknoloji ile anlatıldığı şekli ile Türkiye’de somut bulgular elde etme imkansızdır. Özellikle de boşluk ve minimal objeler için yapılan pazarlama faaliyetleri hayal ürünüdür. Bu iş mutlaka yüzey tarama desteği ile olursa belirli bir sapmaya kadar ve belirli hacim/kütledeki alan ve cevherler için olabilir.
Ustam,mesela 4 metre derinlikteki,2 metrekare boşluktaki,1 sandık dolusu altını göremeyiz diyorsun?
 
       

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Moderatör
Katılım
18 Ocak 2019
Mesajlar
1,638
Beğeni
2,934
Puanları
113
Yaş
38
Konum
Tekirdağ
Türkiye sınırları içersindeki maden yataklarından bazılarında değilse sadece uydudan bakarak asla göremezsiniz.
Maden yataklarının , öncesinden taraması yapılıp belirli bir metraja kadar dataları olduğu için mi böyle dediniz ?
Aydınlatabilir misiniz?
 
       
Üst Alt