Türkiye'de Elmas çıkar mı?

Bilal Bey

Member
Bugünkü kapitalist dünyanın temelleri, "coğrafi keşifler" adı altında başlayan maden arama seyahatlerine dayanır. Çünkü maden demek üretim, üretim demek ürün, ürün demek ticaret, ticaret demek "para" demektir.

Para güçtür. Bu güçle hem ekonomik düzen kurabilirsiniz, hem siyasi, dolayısıyla hem de coğrafik düzen. Kısacası; bir ülkenin sanayisinin gelişmesi için en büyük etken madendir.

Güzelim Türkiye'mizde her sektörün rant ve sömürü için baltalanması malumdur. Çünkü Avrupa ülkeleri ve ABD dışında bir ülkenin gelişmesi bu sömürgeci işgalcilerin işine gelmez. Dünyayı onlar yönetmek zorundadır! Hele bu ülke bir de Türkiye ise.

Adamlar bu ülkeyi hâlâ kendilerinin sanıyor ve ona göre hareket ediyor. Bırakın 1. Dünya Savaşı'nı, hâlâ Bizans'ın fethini hazmedemiyorlar. Değil maden suyu, kezzap içirseniz bu hazımsızlıklarını geçiremezsiniz. Bu ülkeyi kendi topraklarına katmadan rahat durmayacaklar. Biz de bu ülkenin insanı olarak rahat durdurmayacağız, köle olmayacağız. Bunu 1. Dünya Savaşı'nda anladılar zaten.

Aslında 1870'li yıllardan beri Türkiye halkının hakimiyetini sona erdirip eskisi gibi bu toprakların efendisi olmak istiyorlar. Türkiye'de yaptıkları tüm faaliyetler bu temel amaca dayanır. Türkiye'yi cazip kılan en büyük sebeplerden birisi de maden zenginliğidir. Bizim bilmediğimiz maden yataklarımızı araştırıp buluyorlar.

Birgün bir büyüğüm aracılığıyla Alman'yada doğup büyümüş, şu an ticaret yapan Türk bir mühendisle tanıştım. Anlattığına göre bir gün şehrimize bir Alman geliyor. Araştırırken bu abimizin Alman'ya da doğup büyüdüğünü öğreniyor ve kendisine yakın hissediyor. Uzun bir süre beraber takılıyorlar.

İfadesi aynen şöyle:
"Bir gün beni cipine aldı, araziye gittik. Cipin içinde araca entegre envai çeşit alet var. Dağlık alandayız. Radar olduğunu düşündüğüm şeyin düğmesini açtı, bir noktaya gitti, orada taşlarla X harfini çizdi, tam üstüne küçük bir cihaz tuttu. Sonradan öğrendim ki radarla belirlediği noktayı GPS cihazıyla uyduya sinyal gönderip işaretliyormuş. Bu işaretli noktalar Kanada'da veri havuzunda depolanıyormuş."

Bu sadece küçük bir örnek.

Türkiye'nin kendisinin ve kendisi gibi onlarca ülkenin iç ve dış borcunu kapatabilecek yoğunlukta ve değerde maden yatağı olduğunu düşündüren birçok bilgi var.

Tam da bununla alakalı bir yazıyla karşılaştım.

Herkes soruyor: Türkiye'de elmas ne arar kardeşim? Bakalım ne arıyormuş...
İşte 'Yok' denilen elmas ve zümrüt yataklarımız

Araştırmacı yazar Hakan Yılmaz Çebi kaleme aldığı ''Yok' Denilen Elmas - Zümrüt Yataklarımız...' başlıklı yazısında Türkiye'nin maden zengini bir ülke olduğunu ve bunun da ABD ile İngiliz arşivleri tarafından tescillendiğini söyledi.

Araştırmacı yazar Hakan Yılmaz Çebi kaleme aldığı ''Yok' Denilen Elmas - Zümrüt Yataklarımız...' başlıklı yazısında Türkiye'nin maden zengini bir ülke olduğunu ve bunun da ABD ile İngiliz arşivleri tarafından tescillendiğini söyledi.
İşte Hakan Yılmaz Çebi'nin ilgili yazısı:
Kudret-i İlahinin; yeryüzündeki sırlı ilimlerini emanet ettiği Hz.Hızır’ın, 40 yıl yoldaşlığını yapan LÂDİKLİ AHMET HUDAİ Hazretleri; yanındakilere,"Evlat, TÜRKİYE'DE çıkaracağınız MADENLERE tüm dünya gıpta ile bakacak"derdi.
Türkiye Madenciler Konseyi Başkanı İsmet Kasapoğlu; şahsımın 133 program gerçekleştirdiği HAZIR KITA Programlarının birinde; "Maden sahası olarak Türkiye'nin ancak % 30'u aranmış; oysa yüzde 70'inden haberimiz yok..."diyordu.
Diğer taraftan, 1940-60 arası Türkiye gelen ve gezmedik-incelemedik yer bırakmayan Alman Arkeologlar , Türkiye'nin maden potansiyelini bizden daha iyi biliyorlar..
Son yıllarda uydulardan yapılan tespitler; ABD-İngiliz arşivleri TÜRKİYE'NİN EN DEĞERLİ MADEN ÜLKESİ olduğunu tescilliyor.
KANUNİ ZAMANINDA İŞLETİLEN ELMAS YATAKLARI…
"İçinizden biri, rızık talebini bırakıp da mescitte oturmasın. Kim böyle yapar ve Allah’ım beni rızıklandır, derse, şüphesiz bu sünnete aykırıdır. Bilirsiniz ki, gökten ne altın yağar, ne de gümüş."
Ey vicdanını kaybetmemiş, şüheda torunları:
TÜRKİYEMİZ’de yok denilen oysa KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN zamanında dahi işletilen ELMAS, ZÜMRÜT, ZİRKON, TOPAZ madenleriyle ilgili daha önce başlıklar halinde verdiğim bilgilere sizlerin de önemli veriler ekleyerek, kamuoyuna ulaştıracağınıza inanıyorum. Tıpkı, yazının son kısmında bu yazımız üzerine gelen önemli mesajları gönderen duyarlı insanlarımız, değerlerimiz gibi..
Öncelikle tekrar başlıkları hatırlatalım:
TÜRKİYE'de; YOK DENİLEN oysa gizlenen ZÜMRÜT- ELMAS-TOPAZ madenleriyle ilgili DERLEDİĞİM ÖZEL GÖRÜŞMENİN kamuya yansıtabilecek başlıkları:
1-TÜRKİYE'deki özel maden sahaları HANGİ DIŞ İSTİHBARAT yapıları tarafından; TAŞERON İŞLETME ve şahıslar üzerinden ALINIYOR, DEVREDİLİYOR?
2-ÖZEL KUVVETLER dâhil; TÜRKİYE'nin GİZLENEN MADEN SAHALARI ile ilgili kimler neleri biliyorlar?
Pek çok MADEN devletin kayıtlarında neden farklı?! Örneğin Uranyum sahaları neden kireçtaşı aranıyor diye ruhsatlandırılıyor? DIŞ İSTİHBARAT bağlantılı taşeron işletme ve şahıslara verilen değerli madenler gerçek hüviyetiyle mi işletiliyor? Devleti aldatılanlar kimler?! Devletin kurumlarındaki bu Siyonist-masonik bağlantılı hainler-satılık raportörler-araştırmacılar-uzmanlar kim? Bunlar REFLEKS VERMESİ GEREKEN UNSURLAR TARAFINDAN yeterince biliniyor ve takip ediliyor mu?..
3-RİCAL-İ GAYB; Anadolu'da GİZLENEN-SAKLANAN MADENLER hakkında nasıl bilgi veriyor! Kimleri, ne için koruyorlar?
4-TÜRKİYE'NİN EMANETLERİ kimleri bekliyor? TÜRKİYE'DE gizlenen ZÜMRÜT-ELMAS-TOPAZ yatakları ile ilgili SEYYİD HASAN BASRİ'nin, aniden yoluna çıkıp arabasına bindiği KİŞİYE; TÜRKİYE'DEKİ ELMAS-ZÜMRÜT yataklarıyla ilgili (manen) verdiği özel bilgiler! Tasarruf evliyaları kimleri nasıl uyarıyor?
5-OSMANLI ARŞİVLERİNDEN; Kanuni zamanında işletilen "ZÜMRÜT-ELMAS-TOPAZ..." sahalarının kayıtlarını KİMLER ÇALDI?! İlgili sayfalar niye kopuk?
6-ETİBANK ELMAS-ZÜMRÜT-TOPAZ sahasını nasıl bilmeden (!) boşalttı!
Oysa İNGİLİZLER bölgeyi nereden biliyorlar?
7-Türkiye'de yok denilen ZÜMRÜT-ELMAS-TOPAZ madenleri sahası nerede, hangi bölge ve şehrimizde?
8- KANUNİ zamanındaki GİZLENEN SAHAYA ne oldu?.. Atıl mı bırakıldı; atalete mi düşüldü, yoksa ihanete mi?
TSK EMEKLİSİ ÜST RÜTBELİ SUBAY
ELMAS-ZÜMRÜT YATAKLARINDAN NASI HABERDAR OLUYOR?
Türk Silahlı Kuvvetlerinde üst düzey rütbeli olmasının yanında üst düzey görevler yapan ifade eden kaynağım; normalinde arabasına kimseyi almamasına rağmen siması nurani bir zatın verdiği pozitif enerjiden de etkilenerek, kendisini arabasına buyur ediyor..
Arabasına aldığı muhterem şahıs, yol arkadaşlığı sırasında isminin Hasan Basriolduğunu ve Afyon Seyyidler bölgesinde yaşadığını, senede bir kere gelip buraların sebil çeşme sularını tamir ettiğini söylüyor. Arabadan inerken de imalı imalı bakarak, ismini verdiği bir bölgeyi (!) mutlaka araştırması gerektiğine dikkat çekiyor..
Arabadan inip ayrıldıktan sonra nedense Hasan Basri adındaki bu zat hakkında detaylı araştırma yapma hissi duyuyor. Yol arkadaşının yaşadığı bölge olanSeyyidler bölgesinde hem isim hem de tarif olarak kendisiyle ilgili bir araştırma yapıyor.
Orada, yaşayan böyle birisi olmadığını fakat Seyyid Hasan Basri adında birisinin türbesinin olduğunu öğreniyor. Üstelik kendisine söylediği; senede bir gelir buraların hayrat çeşmelerini onarırım sözünden de anlaşılacağı arabasına aldığı şahsın söylediğiyle, türbedeki Hasan Basri Efendi’nin menkıbesinin örtüştüğüne dikkat eder:
Bektaşi Menakıbına göre Seyyid Hasan Basri, Karaca Ahmet Sultan,Yargeldi Sultan (Akşemsettin) ve Hayran Veli Sultan arkadaştırlar. Eğitimlerini tamamlayıp Afyon’a gelirler ve dolaşırlarken susarlar ve namaz vakti gelmiştir. Karaca Ahmet Sultan asasını yere vurur ve yerden su fışkırır. Çıkan su ile işlerini hallederler. Bu suyun çıktığı yere bir çeşme yapılır. Bu çeşme bugün Olucak Çeşmesi’dir. *http://sosyodenemeler.blogspot.com.tr/2012/06/seyyid-hasan-basri-afyonkarahisar.html)”
Yani, o gün fışkıran bu suyun hala kendileri tarafından Allah’ın izni ve tasarrufunun devam ettirildiği anlaşılır.. Tabii anlayana..
Bu ilahi işaret üzerine de;
Bölgeye gidip, ilgili araştırmalara başlar..
Emekli KOMUTAN kendisi şahsen zaman zaman bölgeye gidiyor mercimek tanesi büyüklüğünden nohut tanesine kadar ve daha da büyüklükte çeşitli renklerde kristalize madenler toprağın dahi üzerine çıkmış durumda 4-5 metre kazıldıkça her taraf bu kristalize madenlerle adeta kaynıyor..
Bölge; yaklaşık 5000 hektar ancak son yıllardaki maden kanunu göre 2000 hektar alınabiliyormuş..Enteresan bölge bir süre önce ETİBANK’ta olmasına rağmen işletilmediği için (hangi devlet aklına hizmetse…) 3 yıl evvel atıl saha diye ETİBANK’tan düşürüldüğünü tesbit ediyor..
Şahsıma (Hakan Yılmaz ÇEBİ) yaptığı açıklamada,
Buradan numuneler aldım. Küvette yıkadım, eledim.. Numuneleri ilgili pek çok kurum ve uzmana bizzat getirdim, incelettim. İstanbul Teknik Üniversitesi ( İTÜ), Kapalıçarşı esnafları vb.
RUSYA’daki bağlantı kurduğum ilgili yerler dahil her yerden dönüşler oldu..
-“Bundan ne kadar var, biz buların tamamına talibiz dediler..”
Sadece elimde olan ancak hiç bölgeden bahsetmeden, “152 kilo 300 gram”dedim.. Bana ,”İstanbul’u mu alacan “ dediler.
Daha sonra, Kıbrıs-ABD vatandaşı aynı zamanda. Uluslararası trafiği çok geniş (İngiliz Borsası, Mısır’daki dernekler, Gürcistan vb) M. M. İsimli kolu uzun, küresel bağlantılı bir şahısla ve bu şahsın isim ve soyisim baş harflerinden oluşan bir ortaklık kuruyorlar. Fakat Haziran ayında (2015) bölgenin işletme süresi dolmasına rağmen henüz bölge ile ilgili çalışma yapmamışlar..
*Afyon’la ilgili Amerikalılar uzun bir süredir sinyal alıyorlar..
MTA’nı en deneyimli uzmanlarından Y. T. De, özel bilgi verip, “bu sahayı özellikle alın” diyor..
ÜST RÜTBELİ SUBAY:
DAHA SONRA BU BÖLGEYLE İLGİLİ TARİHSEL GELİŞMELERİ ARAŞTIRDIM
Osmanlı Devleti özellikle Kanuni Sultan Süleyman zamanında bu bölgede Zümrüt madeni işletirmiş. İşin ilginci yer altı madenlerine ve istihbaratına çok yakın ilgi duyan İNGİLİZLER, I. Dünya Savaşı sırasında bu bölgeye gelerek zümrüt ve yakut çıkarmışlar. Osmanlı arşivlerinde bu konuda kayıtlı defterlerin bu bölgeyle ilgili sayfası da koparılmış! (*Neden acaba? Niye şaşırmadıysak… Yazının sonunda bu kişinin kim olduğuna ulaştığımız bir mesajı okuyacaksınız… Hakan Yılmaz ÇEBİ)
Neyse, kristalize taşlardan yeşil renk buldum, saf beyaz renk buldum atladım İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) ne gittim. Prof. I. E.’ye uğradım, bunları incelettik.. Yeşil renktekiler ZÜMRÜT; beyaz olanlar ELMAS..
OYSA TÜRKİYE’DE JEOLOJİK OLARAK
ELMAS VE ZÜMRÜT OLAMAZ DENİR
Çorum Üniversitesinden T. A.’ya elimdeki taşları gönderdim bir süre sonra aradı. Malzemeyle ilgili elmas, topaz, zirkon arasında bir maden dedi. Zirkondan daha değerli demiş. Bu malzemelerden daha ne kadar var dedi.
Bu maden sertlik değerine göre kıymetleniyor:
ELMAS 10
ZÜMRÜT 9
TOPAZ 8
ZİRKON 7
Bir ara Florya semtinde deniz kıyısında yalıları olan İngiliz A. adında bir adamla temas kuruyor İzmit’te buluşuyor. Bu adam bir süre sonra tekrar ortadan kayboluyor. Gürcistan’da, Kızıldeniz’de petrol çalışmaları varmış.
Afyonkarahisar’daki elmas-zümrüt sahasında yüzde 25 hissesi var yüzde 75 şirketin de şifreli isim babası M&M ait.
(…)
----------------
ARAŞTIRMAMIZLA İLGİLİ İKİ ÖNEMLİ MESAJ
GEREKLİ YERLERİ NOKTALAYARAK (!) VEREBİLİYORUM:
Hakan bey bahse konu başlıkları hakkında bilgilere ulaşmış olduğunuzu düşünüyorum.. Fakat yakinen bildiğim bir konuyu da paylaşmadan edemeyeceğim.. Kanuniye ait sahalardan olup yine Kanuni tarafından işletmeciliği yahudi (yahut ermeni net hatırlamıyorum) devredilmesine öfkelenerek alan ve satanların öldürülerek galerileri kapattırdığı saha Eskişehir Sivrihisar sınırlarında. Etibank arşivlerindeki Osmanlıca bir kitaptan harita ve bilgilerin yer aldığı sayfayı yırtarak alan dönemin Etibank daire başkanlarından (şimdi 77 yaşında olan zatı yakinen tanırım. Devlet içinde Ecevit "in ilk Basbakanlığından, rahmetli Turgut Özal'ın ölümüne kadar aktif görev almış biridir. Aktifliği konusunda hala şüphelerim olsa da bilirkişilik için arasıra bilgisine başvurulduğunu biliyorum..araştırmalarınız sırasında bu isim karşınıza çıktı mı bilmiyorum ama bu konuda her türlü sırra vakıf tam bir karakutu olduğunu söyleyebilirim..oldukça ketumdur gerçekte nereye çalıştığından da emin değilim ama ilgilenirseniz ismini verebilirim..bahsettiğim sahanın ruhsatı bir yakınının üzerinde emanet.. selam ve duayla..Allah'a emanet olun.
İKİNCİ MESAJ:
Hakan bey öncelikle ben de size yaptığınız çalışmalar için çok teşekkür ediyorum.Her bir tarafından sömürülen yağmalanan ecdat yadigarı kutsal topraklar için gösterdiğiniz çabayı Araf'ın Ricallerini satın aldığım günden beri takdir ve minnetle takip ediyorum Allah sizden razı olsun...Bahsettiğim kişini adı P.K .İzmirde yaşıyor aslen Nallıhanlı ve enteresan bir soyağacı var. Size yeni araştırma konuları bile çıkarabilir bu aile..Bunları da yakın bir tarihte yeri geldikçe paylaşabilirim... Samimiyetiniz için teşekkür ediyorum benim numaram da …….. P. amcanın telefonunu da verebilirim Yarın fırsat bulursam mutlaka arayacağım sizi. Herkesten ve her şeyden şüphe eden biridir. Bana da düzinelerce test ve araştırmadan sonra oluşmuş bir güveni var.. Kendisini ikna için nasıl bir yol izleyeceğimizi konuşalım. İlminizin ve gayretinizin çoğalması dileklerimle Allah'a emanet olunuz.

Kaynak: İşte 'Yok' denilen elmas ve zümrüt yataklarımız

BONUS: Türkiye Düşünce Denizi

Son düzenleme:

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Var tabii. Olmaz mı... Emeğine sağlık ustam. Sevgiler.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Ülkemizdeki kimberlit yatakları nerede var diye aratın, bulursanız orada elması arayın, tabi varsa...

timur964

konularim
ülkemizde çıkmıyor bu değerli taşlar içlerinde en değersiz olanıda zirkonyum işelmiş olanlarına zirkon diyorlar . bu sertlikte kayaç yapımız yok

timur964

konularim
Bilal Bey başka bir taş sormuştun ilgilenen çıkmadı sanırım bujuteri işi yapanlarla iletişim kurman gerek kuyum sektöründe ilgilenn olmadı yada bana denk gelmedi bu vesileyle söylemiş olayım

Bilal Bey

Member
jeolog üstadım bulunduğum ilde altın madeni yok diyor MTA, ama Almanlar öyle demiyor :) 400 ton "toprak" alıp götürüyor.
Kimberlit yatağı olduğunu iddia edecek yetkinliğim elbette yok ama yukarıdaki yazıda olduğu gibi iddia eden kimseler var.
Olsa bile sana bana yedirmezler, orası ayrı.
Afyon İscehisar'a bağlı Seydiler Kasabası'na herhangi birimizin yolu düşerse diğerlerimizi aydınlatıversin üstadım.
Bir de Sakarya Karasu'ya bağlı Kuyumculu köyündeki Maden Deresi'ne yolu düşen olursa yıkama yöntemiyle (pan) bakıversin bi zahmet :)

Bilal Bey

Member
timur964 ustam, ilgilendiğiniz için sağ olun var olun. jeolog ustam o konuda birkaç tavsiye verdi sağ olsun onları uygulayalım bakalım Hak'tan hayırlısı.

Nasipse el getirir, yel getirir, sel getirir
Nasip değilse el götürür, yel götürür, sel götürür

timur964

konularim
@timur964 ustam, ilgilendiğiniz için sağ olun var olun. @jeolog ustam o konuda birkaç tavsiye verdi sağ olsun onları uygulayalım bakalım Hak'tan hayırlısı.

Nasipse el getirir, yel getirir, sel getirir
Nasip değilse el götürür, yel götürür, sel götürür
doğru dedin usta her şeyin hayırlısı . gün ola harman ola

etoile

Engellendi
jeolog

Kimberlit yatak olamaz cünkü tas´dir. gelelim 400 ton Topraga, elmaz toprakta olmaz ya Tas yada Kumda olur! Kumda "örnek" Zahire Cölünde.

Kimberlit Toprak degil cünkü VOLKANiT patlamasindan dogan bir olusumdur!

Esasen, türkiyede altin bulmaktan daha kolay birsey yok!
Herkes hazine - gömü - Tarihi eser ariyor, sasarim akillarina, TÜRKiYEMiZiN heryeri hazine be....

Bu konuyu daha gecenlerde Prof. Dr. olan bir arkadasimla Almanyada Universitesinde konustum. uzun uzun konustuk, nerde ne var.
Avrupa birligi ve Amerika, Karar aldi, Türkiye Vatandasindan hic bir Ham Madde alinmiyor. Bu Kararin alinmasindaki neden ise tamamen Politik sebeblerden ötürü, detayina girmenin bir anlami yok!
"Misal verelim"
Manisada Bilinmeyen bir Bakir madeni var, bakirin icinde altin ve diger birkac maden daha var. ben yerini biliyorum, Vidoesunu cektim ve örnek birde tas aldim. Bunun icindeki Altin ve Bakir miktarini analiz yaptik! bu Arkadasimla konuyu konustuk. oda bana bu bilgilerden söz etti

Elbette Türkiyede Cevher var, Zümrüt ve Yakut oldugunu ben biliyorum - hatta, Platin yani Beyaz Altin bile var.
Yine, bir olaya sahit oldum yani ben yasadim, Kütahya bölgesinden Kendim bir tas aldim, yine buraya universiteye gittim, Ayni sekilde beraber aneliz yaptik! Tasin icinde yüksek miktarda Gümüs vardi!

Gelelim hakikata, Arkadasin biri benden rica eder ve derki, ben bir maden buldum benim icin aneliz yaparmisin, bu ne tür bir maden ve umut varmi, bende olur, resim ve video gönder, gönderdi ve aneliz yaptim. Maden yata degerli bir yatakti, Arkadasa dedim, ben yanina gelirim müsait oldugumda.
ve Kalktim 2016 Aralik ayinda yanina gittim, dagda aneliz yaptim sonra ona, surayi kirmaniz gerek ve oradan bir yol cikacak, bu yolu buldunuzmu bana haber edin gerisene bakacaz.

Adamlar orda devam calisma yapmis ve dedigim gibi Yoluda bulmuslar, ama adamlar bana hicbir söz etmiyor, Arkadaslardan biri beni arar ve durumu bildirir! Bende Herkes yaptigini illaki ceker deyip, konuyla ilgilenmiyorum!
Arkadaslar, hic kimse kusura bakmasin! Bizim Milletimiz gibi Kalles millet yok!
Bu Milleti ALLAH Büyük Terbiye etmedikce bu Millet Akillanmaz! Kimse Kusura bakmasin.
Ben bu denli bunu yaziyorsam, demekki yasadigim cok olaylar olmus TÜRKiYE!

Gelelim degerli Madenlerin varligina, hic merak etmeyin, adamlar zaten senin madenini hergün tonlarca ülkeden yok fiyata aliyorlar, "ÖRNEK" Toryum - Bor Madenleri Dünyada pahasi bicilmeyen maden! Gelecek 1000 Yiln Enerji Deposu. Avrupa Bor Madenini bizden nasil aliyor bilmek istermisiniz, yazayimda bilin, CAMASIR TOZU HAM MADDESi OLARAK Aliyor:))))

Hayirli sabahlar

jeolog

Co Admin
Co Admin
@jeolog

Kimberlit yatak olamaz cünkü tas´dir. gelelim 400 ton Topraga, elmaz toprakta olmaz ya Tas yada Kumda olur! Kumda "örnek" Zahire Cölünde.

Kimberlit Toprak degil cünkü VOLKANiT patlamasindan dogan bir olusumdur!
Bilgilendirmen ve emeğin için teşekkürler.
İngilizcede deposit olarak kullanılan kelimenin türkçe kullanımı yatak olmaktadır. Maden yatağı olarak kullandığımız terimdeki yatak sizin taş olarak tabir ettiğiniz aslında minerallerin bir araya gelerek oluşturduğu sert yapıdır ki bu da ebadlarına göre kırıntı, kum, taş, kaya vs. diye artarak gitmektedir. Tüm bu yapılarda kimi zaman masif (yani başka hiç bir 2. yapı içermeyen), kimi zaman da masif olmayan (yani bulunduğu ortamda farklı yapılarla iç içe hem fiziksel hemde kimyasal bağlı olabilecek şekilde) diye iki ayırım ile oluşmuştur. Bu oluşumlarda sizin ihtiyacınız olan ne ise onu almak istersiniz, bu kum olur bu taş olur ve genel anlamda biz bu almak istediğimiz için Ekmek yatağı, çilek yatağı krom yatağı gibi anlaşılması kolay bir tabir kullanırız. Yoksa keyfimizden taşların tümünün bulunduğu yere yatak demeyiz.
Tekrardan emeğin için sağol.

omurcelik

Member
bakın arkadaşlar çok fazla bilmişmişlik yapmak istemem ama son 5 senede belki 30000 syfa turkce ingilizce jeolojiyle ilgili bilimsel çalışma okudum..elmas ile ilgili enaz 3-5 bin sayfa olmuştur.. şimdi elmas yuzde 90 nın üstünde archean continentlerde bolunuyor özellikle ingilizce yazdım istyen arastuırabilir.. bizdeki kıta kabuk yaşları o kadar eski değil.....aklımda kalan 1-1.2 milyar yasında zirkonlar var ...üç dört çeşit kayac içinde elmas bulunmuş dünyada ...bazı indikatör mineraller var ,, ...elmasa dair tek kanıt yok..bazı yerlerde indikator mineraller var ....osmanlı nın sahip olduğu coğrafyada elmas bulunabilir işletilmişte olabilir fakat turkiyede değil....bende bilimsel olarak satır aralarını okuyorak bütün değrli taşlarla ilgili araştırma yapıyorum...elmas hariç diğerleri var bulunmuş ...konu çok uzun bütün bildiklerimi yazmaya kalksam bu çok uzar kısaca türkiye çok zengin maden yataklarına sahip forum define forumu ama bende jeolojiyle ilgili kısımlrda ağırlıklı olarak şimdiyekdr yardımcı olmaya çalıştım .... eline dedektör alan arkadaşlar işin jeolojik kısmını bilse olaya çok farklı bakarlrdı...rastgele

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Afyonda Osmanlı döneminde zümrüt,topaz madenciliği yapıldığını okumuştum. Volkanik olan bölgelerde elmas çıkma ihtimali her zaman vardır.