Kuranı kerime vakıf olanlar buyursun

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
@vakko üvey evladının hanımı ile evlenmesinin izahı olmadığını düşünüyorum aklıma takılan şey bu
İzahı var arkadaşım. Ön yargısız doğru bı kaynaktan bilgi alırsan bunu anlarsın. Ki Peygambere tüm kureysin kızlarını ve reisligini teklif ettiler o bunu kabul etmedi. Ahlaki bı eksikliği olsa neden bunu reddetsin ? Eksik bilgi insanı deist'de eder ateistte. Sana www.isam.gov.tr girip
i-sLAM HUKUKU AÇlSlNDAN EVLAT EDINME VE
Hz. PEYGAMBER'iN ZEYNEP'LE EvliLiGi
Prof. Dr. H. ibrahim ACAR: Adlı makaleyi PDF olarak indirip okumanı tavsiye ediyorum.

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Demek istediğim şeyde bu zaten Türkçe mealini okutmalılar bize hiç. İlk yazdığım paragrafta bakarsan namaz kıldığım dönemlerde Türkçe meailinden haberimin olmadığınıda anlarsın
Haberin yoksa sorunu yaradanda değil kendinde arıyacaksın arkadaşım.Define işine biraz ara ver.Kurana tekrar baştan başla oku.Kendini yenile..Define hakkında konu açarken ne güzel görsel paylaşıp yorumlar yapıyorsun..7 yaşındaki bir çocuğun idrak edip anladığı yüce Kuranı Kerimi eğer sen idrak etmeyip define işini araştırdığın kadar araştırıp öğrenme çaban yoksa sabaha kadar sana burada cevap yazsam boş.Kaldıki bu konunun yeri bu platform değildir.İyi forumlar.Allah yardımcın olsun.

Son düzenleme:

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Neden biz okuyamıyoruz. Oysa ki çok yalın bir dille yazılmış bir kitap. Okuyup anlamamız için indirilmedi mi? Neden okuduğumuzu anlayamayalım. Neden Türkçe okumaya cesaret edemiyorsunuz ayrıca
Beni yanlış anladınız ben okumayın demedim yanında bı tefsirle okuyun ayetlerin niçin indiğini iyi tahlil edip göz önünde bulundurun diyorum. Ben günlük cemaate kuranı kerimden meal dersi yapıyorum ama tefsirsiz araştırmasiz bı gün dahi çıkmadım karşılarına. Bunu bı örnek ile izah edeyim size: Şüphesiz iman edenlerle, yahudiler, hıristiyanlar ve sabiilerden kimler Allah'a ve ahiret gününe inanıp salih ameller (iyi işler) işlerlerse onların ecirleri Allah katındadır. Onlara korku yoktur ve üzülmeyeceklerdir de. ( Bakara süresi 62 ) Bu ayeti mealden okuyan bı Müslüman burda peygambere imanın sart olmadığı kanaatine varıp Yahudi ve hristiyanlarin da cennete gidicegine hükmeder. Oysaki işin aslı farklı, burda anlatılan başka bı durum var.

Memolii

Aktif Üye
Bir zaman, Allah’ın kendisine lutufta bulunduğu, senin de lutufkâr davrandığın kişiye, "Eşinle evlilik bağını koru, Allah’tan kork" demiştin. Bunu derken Allah’ın ileride açıklayacağı bir şeyi içinde saklıyordun, kendisinden çekinme hususunda Allah’ın önceliği bulunduğu halde sen halktan çekiniyordun. Zeyd onunla beraber olduktan sonra müminlere, evlâtlıklarının -kendileriyle beraber olup ayrıldıkları- eşleriyle evlenmeleri hususunda bir sıkıntı gelmesin diye seni o kadınla evlendirdik. Allah’ın emri elbet yerine getirilecektir. Azhap 37
Bu evliliği Allah emretmistir niçin peki dinimizde evlatlık alma yoktur peygamberimiz belkide peygamberlik verilmeden idi zeyd r.a evlat edinmiştir evlatlık alinamayacagini anlatılmak için zeyd r.a in eski eşi ile evlenmesini emretmistir Allahü teala

sedocak

Yeni Üye
Kur'anı Kerimi sadece Türkçe meal olarak okumak Kuranda ne yazdığını bilmemizi sağlar. Tam olarak anlamak için Tefsiri yani açıklamaları ile okumak şarttır. Ayetin hangi olay karşısında ne için indiğini neyi izah etmek için indiğini bilmek şart. Eminimki Oğuzboyu arkadaşımız bir tefsir özelliklede Elmalılının tefsirini bulup okursa o ayeti daha iyi anlar.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Beni yanlış anladınız ben okumayın demedim yanında bı tefsirle okuyun ayetlerin niçin indiğini iyi tahlil edip göz önünde bulundurun diyorum. Ben günlük cemaate kuranı kerimden meal dersi yapıyorum ama tefsirsiz araştırmasiz bı gün dahi çıkmadım karşılarına. Bunu bı örnek ile izah edeyim size: Şüphesiz iman edenlerle, yahudiler, hıristiyanlar ve sabiilerden kimler Allah'a ve ahiret gününe inanıp salih ameller (iyi işler) işlerlerse onların ecirleri Allah katındadır. Onlara korku yoktur ve üzülmeyeceklerdir de. ( Bakara süresi 62 ) Bu ayeti mealden okuyan bı Müslüman burda peygambere imanın sart olmadığı kanaatine varıp Yahudi ve hristiyanlarin da cennete gidicegine hükmeder. Oysaki işin aslı farklı, burda anlatılan başka bı durum var.
Örnek olarak verdiğim ayetin izahını yapalım da kafalar karışmasın. Selmani Farisi R.a Müslüman olmadan önce Hristiyan di bı süre Müslümanlığı seçtikten bı süre sonra h.z Peygambere Hristiyanken arkadaşlık yaptıklarımın akıbeti nedir ya Resulullah ? Diyince efendimiz onların ateşte olduğunu beyan etti. Bunun üzerine selmani Farisi r.a o gün dünyalar başıma yıkıldı dünya bana dar geldi dedi. Bunun üzerine Mevla Teala onlardan Allah'a tabi olanların ve ahirete inananların da kurtulduğunu onlara korku olmadığını beyan eden bu ayeti indirdi. Yani ayet peygamberimizden onceki ismi sayılan toplumlari ele alıyor. Peygamber bunu selmana r.a müjde arkadaşların hakkında bu ayet nazil oldu diyince Selman r.a çok mutlu ve mesud oldu. Kıymetli ustam bu izah ettiğim ayette olduğu gibi, kuranı Kerim'de aklınıza çelişki gibi gelen birçok ayetin izahı var. Kur'an lafziyla manasıyla, sebebi nuzulu, ve tefsiri ile bir bütündür. Kolaydır ama doğru formül uygulanmali. Hayırlı forumlar

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Bu arkadaşın durumu mescidde yaşanan yanlış anlayamaya benzetir oldum.

İmam cemaate abdestle alakalı olarak; abdeste başlamadan önce ayaklarınızı ıslatın sıra ayaklara gelinceye kadar üzerindeki tozlar yumuşamış olur dolayısı ile yıkarken daha pak olur.

Ertesi gün şadırvanda cemaatten bazılarının abdeste ayaktan başlandığı görülünce,.
Subhanallah ! Neden böyle yapıyorsunuz?
Efendim hoca öyle dedi...ne dedi?
Hoca öyle demez !

Oysaki ben öyle (yanlış) anladım demeleri gerekiyordu.

Şeytan yemin etmiş iman eden kullarının sağından solunan vs musallat olucağım yolundan çıkaracağım.
Mevlamızda kulum tövbe ettiği sürece kabul edeceğim buyurmaktadır.

İlim irfan yok ise bizi aşan meselelerde üzerinde durmamak gerekiyor yada tafsilatı gereğince anlamak icap ediyor.

İnsanlar! Allah'ın vâdi elbette gerçektir, öyleyse sakın dünya hayatı sizi aldatmasın; o çok hilekâr şeytan da Allah'ın kerem ve merhametini ileri sürerek sizi aldatmasın. (Fatır suresi, ayet 5)

"Allahı'ın kerem ve merhametini ileri sürerek sizi aldatmasın"

Mevlamız "Tövbe kabul eden değilmi?" Merhamet eden değilmi ?

İyi anlamak lazım !!!

eski

Editör
Yaklaşık 2 sene öncesine kadar 5 vakit namazı geçtim teheccüt namazları bile kılardım. Sonra bir gün dedim ki açayım şu kuranı kerimi Türkçe bir şekilde okuyayım. Okudum, sonra tekrar okudum. Her okumamda dinden uzaklaşıyordum. Oysa sevap kazanmak için okumaya yeltenmiştim. İlk başta İslamiyetten çıktım halk arasında deist oldum yani. Günlerce uyuyamadım çünkü okuduklarım beni hayal kırıklığına uğratmıştı. Daha çok araştırdım, düşündüm. Şu an hiç bir şeye inanmıyorum. Bulunduğum şeyin içerisinden çıkamıyorum. Yardım edebilecek birileri var mı
Sana sen bile yardım edemezsin...
Beş vakit namaz kılan inanan birinin inançsızlığa kadar gitmesi bana inandırıcı gelmedi. .. inanan biri günaha giderde inançsızlığa gidemez.
Git kendin gibi inanmayanlarla takıl..

Yönetim konu kilitlensin.

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@vakko üvey evladının hanımı ile evlenmesinin izahı olmadığını düşünüyorum aklıma takılan şey bu
Şimdi muhammed s.v.s ALLAH ın c. c haram kıldığı birşey yapmamıştırki. Teferruatlarına girmiyorum, eğer birşeyi ALLAH c.c haram kılmamışsa onu yapmakta hiçbir behis yoktur. ALLAH a.c babanın öz evladının eşiyle evlenmesini yasaklamıştır, evlatlığı aynı kandan olmadığı için evlenebilir. Şimdi ortada işlnemiş bir günah yokken buna niye takılıyorsun. Kurana baktığında ALLAH ın c.c varlığının onca delilleri ve güzellikleri varken buna ve buna benzer heleki müteşabih ayetlere takılman şeytanın oyunudur,kimisi bunu geçer kimiside sınıfta kalır. Mülkün sahibi mülkünde dilediği gibi tasarruf edebilir, baktığımızdada muhammedin s.v.s evlenmesini ALLAH c.c istemiştir, günümüzdeki olabilecek evliliklere örnek olsun diye.
Onun için ALLAH tan c.c kork insi ve cinsi şeytanların vesvesesi senin nefsini alt etmelerine izin verme. Eğer islamda ALLAH ın c.c varlığını kuranda ve Muhammet de s.v.s görmüşsen teslim ol. Çünki dediğim gibi sen nasılki evinde dilediğin gibi bazı kısıtlamalar ve serbestlikler koyuyorsan, ALLAH te s.v.t dilediği yasayı koyar, dilediğini yasaklar dilediğinide serbest bırakır. Ayrıca sana tavsiyem muhtemelen şevrende ateist yada deist ve buna benzer yeni türemiş düşüncede olan insanlarla bağını koprman, onlar ancak inananın içine hastalık düşürür, sen onları kazanayım derken bilgi ve teslimiyet eksikse sen onlara meyleder onların kafalarında kuruntu ettikleri şeyleri aende kuruntu edersin.
ALLAH s.v.t benide senide islah etsin tevhid üzere yaöşatsın öylede öldürsün. Dikkat et şaşılacak şey insanın müslüman yaşaması değil, şaşılacak şey insanın müslüman ölmesidir. Selametle kal

akıltopağı

Operatör
Bir anne, alim oğlu eve gelince sorar,oğlum bu gün ne yaptın ,anneciğim bugün allahın varlığına 72 delil buldum .annesi de der ki oğlum 72 tane şüphen mi vardı .

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Neden biz okuyamıyoruz. Oysa ki çok yalın bir dille yazılmış bir kitap. Okuyup anlamamız için indirilmedi mi? Neden okuduğumuzu anlayamayalım. Neden Türkçe okumaya cesaret edemiyorsunuz ayrıca
Türkçe okumalısın tabiki, ancak bizi yaratanı, bize gönderdiği kuran ve resullerle tanıya biliriz. Meali okuman hele siyer ve tevsirlerle okuman en sağlıklısı. Arapça okumak rahmettir ama bizler anlamıyoruz, eğer anlamıyorsak ALLAH ı c.c nasıl tanıyabilirizki. Söylermisin, insan tanımadığı ALLAH a c.c nasıl kulluk edebilirki...

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Bu ve buna benzer GEREKSİZ olaylara takılıp, bal yapmayan arı misali yüzyıllardır süregelen laf kalabalığı ile şeffaf olan bir kitabı, dogru duzgun okutturmadilar kimseye..

Hep sen anlayamazsın dediler. Aklin fikrin yetmez dediler. Olaylara göre yorumlamazsan o olayı bilmezsen olmaz dediler. Ilmin, bilimin yetmez dediler. Derindir bu işler eyyyy sen otur ben sana anlatacağım dediler..

Milyonlarca insan mealini okumadan habire arapçasını okudu.
Okudu okudu anlamadı..
Okudu okudu anlamadı..
Okudu okudu anlamadı..

Anlamazsın sen diyenlerin dibine diz çöküp boyun büktü.
Onlar anlattı o dinledi..
Onlar anlattı o dinledi..
Kim neresinden canı isterse oradan tuttu anlattı onu doğru bildi.

Koskoca islam coğrafyasında ;
REFAH - HUZUR - BARIŞ - ESITLIK - INSANCA yaşama namına hiçbir şey kalmadı.
Gücü yeten güçsüze saldırdı kırdı geçirdi.
Elindekini aldı bir de tekmeyi attı.
Kadınları kırbaç delisi yaptı.
Canının istediğini eş yaptı, istediğinde sayıyı arttırdı istediğinde boşol dedi geçti gitti.

Temizlik değil pisliği seçti. Camilerde yattı kalktı sırf cani öyle istediği için.. Ne beden temizliğine önem verdi ne kalb temizliğine..

Mezheplere ayırdı.. Bu sünnî dedi bu şafi. Bu beyaz dedi bu kara. Müminler kardeştir sözü falan Hiç kâr etmedi.

Hep en iyi ben bilirim dedi. Dini en iyi ben bilirim, tefsiri en iyi ben yaparım, yorumun tillahı bende, bana sorun yuceltin beni diye haykırdı.

Apı topu 600 sayfa..
Öyle yüksek IQ gerekmiyor. Derinlere inmek zorunda falan hiç değilsin.

Şöyle bir bakıyorsun ;

Doğru ol.
Dürüst ol.
Yalan söyleme.
Hak yeme.
Hicbir canlıya zarar verme.
Sevgiyle davran, merhametli ol.
Paylaşımcı ol, bencil olma.
Yere çöp atma ,etrafı kirletme, temiz ol falan..

Dünyanın en güzel, en sade kitabını 7 bilinmeyenli denklem gibi sundular insanlara.
Yukarıda yazdığım 7-8 maddeyi sadece inanıp uygulasaydılar her yer cennet olurdu.

Ama her zamanki gibi ayrıntılar ayrıntılar..
O öyle değil bu böyle. 4 eş oluyor mu , olmuyor mu ?
O helal mi bu haram mı?
Kadının şurası hatunun burası..

Değil 1400 sene 2400 sene de geçse CACIK olmaz bizden.

Halbuki apı topu 600 sayfaydı...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...