Kuranı kerime vakıf olanlar buyursun

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Metalicvoice

Operatör
Al sana ilaç;

Buhari-Müslim hadis oku bir de bakalım ne olacak...

Ksmt

Yeni Üye
@vakko üvey evladının hanımı ile evlenmesinin izahı olmadığını düşünüyorum aklıma takılan şey bu
doğru bizim aklımız konuyu idrak edemiyor şöyle bir örnek vereyim inşAllah yardımcı olabilirim forumdakilere sesleniyorum sakın konuyu açan kardeşimizi hor görmeyin olabilir bazen şeytan bu konularda insana vesvese verebiliyor bilgisi olmayanda tartışmasın kardeşimizle kısaca şöyle anlatayım zeyd soylu bir ailenin çocuğudur kaçırılıp köle pazarında satılmıştır ve peygamberimiz onu yanına almıştırki azad etsin o dönem de zengin din adamları köle pazarlarına gidip köle alarak onları Allah ı n rızasını kazanmak için tamda böyle yapmışlardır peygamberimizde zeyd i köle pazarından almıştır azad etmek için azad etmiştir ve ailesinide kendisine bulmuştur zeydin babası onu istemiştir peygamberimizde bu kararı zeyd e bırakmıştır onun hakkında karar almak istememiştir zeyd ise peygamber efendimizi seçmiştir ki bence kim olsa idi böle yapardı neyse konuya gelelim zeyd evlilik yaşına gelir zeyneb ise peygamberimizin halasının kızıdır peygamberimize gelen emir ilk ne olursa olsun ilk baş kendi ailesine düzen verirdi şimdi zeyde başkasının kızını isteseydi etraftakiler normal olarak derlerdiki bak işte gördünmü peygamber zeydi kendi ailesine yakıştırmadı burada vurgulanmak istenen sosyal eşitliktir insanlığa bu ders verilmiştir velhasıl zeyde zeynep istenmiştir ama zeynebin gönlü peygamberimizdedir daha sonra zeynebin zeyd ile evlenmesi üzerine ayet inince zeyneb mecbur kalmıştuır tabi evlilikte anlaşmazlıklar yaşanmış ve bir süre sonra zeyd te artık zeynebi istememiştir ve anlaşmalı ayrılmışlardır zeynebin zaaten peygamberimizde gönlü vardı ve defalarcada bunu peygambere bildirmiştir şimdi gelgelelim asıl konuya peygamberimiz zeynebi almasaydı zeynebe haksızlık olurdu çünki zeynebde bir insandı elbette kafasında şu düşünce oluşurdu peygamber beni kölesine layık gördü ama kendine layık görmüyor yani başkası için istediğini kendi için istemiyor diye bir düşünce oluşurdu bundan dolayıdırki peygamberimiz kendisiyle evlenmeyi kabul etmiştir (KİŞİ KENDİSİ İÇİN İSTEDİĞİNİ MÜMİN KARDEŞİ İÇİN İSTEMEDİKÇE MÜKEMMEL BİR İMAN ETMİŞ OLAMAZ) Ha bide araplarda şöyle bi olay vardı o dönemde evlatlık çocuk kendi has çocuğu gibiydi kişinin tabi cahiliye döneminde daha sonra bu hüküm değişmiştir zaten Allah ında peygambere evlen demesinin sebebi hem insanlara bu dersi vermek hemde sosyal eşitliği göstermek (ŞÜPHESİZKİ O GÜZEL NEBİ İNSANLIĞA ÖRNEK İÇİN YARATILMIŞTIR ) İNŞALLAH KARDEŞİME YARDIMCI OLABİLMİŞİMDİR VEYA DAHA DOĞRUSU ANLATABİLMİŞİMDİR
PEYGAMBER İSTEDİĞİ İÇİN DEİL ZATEN ZEYNEBİN GÖNLÜ PEYGAMBERDE VARDI BUNU ALLAH İSTEDİĞİ İÇİN RESULULLAH EVLENMİŞTİR KENDİSİYLE

Burak5553

Bilgili Üye
Ustam okumak araştırmak ıslamın ilk emridir onun icin kuranı arapça okuyup onu anlamak için tefsirini okumak tabiki daha guzel ve faydalı olacaktır ama doğru kaynaklardan araştırmak lazim bir örnek verelim istiklal marşı turkce olmasına rağmen bazen bir kelimesini anlamak için başka bir kaynaktan bir sayfayı okumak gerekiyor kaldiki kuran her çağa hitap ettiği için 600 sayfa olsada iceriyi 600 kitaba sigmaz selametle

Cemov

Aktif Üye
Yaklaşık 2 sene öncesine kadar 5 vakit namazı geçtim teheccüt namazları bile kılardım. Sonra bir gün dedim ki açayım şu kuranı kerimi Türkçe bir şekilde okuyayım. Okudum, sonra tekrar okudum. Her okumamda dinden uzaklaşıyordum. Oysa sevap kazanmak için okumaya yeltenmiştim. İlk başta İslamiyetten çıktım halk arasında deist oldum yani. Günlerce uyuyamadım çünkü okuduklarım beni hayal kırıklığına uğratmıştı. Daha çok araştırdım, düşündüm. Şu an hiç bir şeye inanmıyorum. Bulunduğum şeyin içerisinden çıkamıyorum. Yardım edebilecek birileri var mı
Yola girene Allah belli bir müddet verir yardım eder. Marşa basmadan motor çalışmaz yol alamazsinya öyle işte. Sonra seni sana bir süre bırakır bu mertebe in yükseleceği zamanlarda olur. İşte bu boşlukta içindeki iman yeterince güçlü değilse şanzımanı dağitirsin. Sonra önceki amellerinde samimiyet varsa Allah seni toparlar. Yoksa da toparlar ben bilmem o kadarını. Kur'an mealine gelince. Sen 5 yıl namaz kilmayla 3 rekat teccüt kilmayla ne alım oldun ne ulema. Ayet yorumlamak için 80 sene ömrün varsa bunun 40 ilim yolunda harca icazet al sonra bu işi düşün. Sen kisadan doğruya dön. Valla onların Allah ve Peygamberin sana ihtiyacı olmaz ama senin kısa zaman sonra onlara çok ihtiyacın olur. Deist yalniş bilmiyorsam Allah'ı yok saymıyor. Sorun peygamber. Allah senin gibi milyar deisti Peygamberinin herhangi bir Peygamberinin tırnağına değişmez bilesiniz. Muhtaç olan bizleriz fazla dışarda kalma üşürsün hatta kis günü donarsin

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Hey benim can kardaslarim...!
Sizler ne guzel insanlarisiniz.
İslam sizinle ahlaki hamiyedeye donup, asri saadete YAKİN bir sekilde yasanacak insallah...

23 senedir sohbet sitelerinde dolastim durdum. Her turlu gurubun sohbetlerine katildim ve sunu gordum: Kimse inanisindan ve fikrinden vazgecmiyor. Allah cc bana lutfetti, hic dahlim olmadan 2 kez ekrandan keramete vesile oldum muhatabima. Bu haldeyken, kerameti gormelerine ragmen sapik dusuncelerinden vazgecmediler. Sonunda pes ettim. Herkesi kendi haline biraktim sanal alemde. Halbuki esrar icen cocuklarla 1 saat sohbet edince onlardaki imanin isildadigini gordum. İclerinden namaza baslayanlar oldu. Bu kardeslerimiz İNADİNA gavur gibi yasamiyordu, aile ve cevreden dolayi CEHALETEN yasayislari bozuktu. Neyse...

Sizin bu konuyu acan uyemize soracaginiz ilk soru suydu:
Once musluman misin?
Sonra Turk musun?
Bu soru onu cozerdi.
Gayesi yardim almak degil kafalara seytani sorular birakmak. Bu tiplerin siteleri ve ozel sohbet odalari mevcuttur. Bunlar once Turkum sonra muslumanim diyen irkcilardir. Bunlarin bir tik ilerisi vardir, onlarda Şamandir.
Ayni gurubun bir de Kurt versiyonu vardir. Aslinda bunlar Kurd olmadigi halde kurdum diyen pakraduni denen Yahudilikten donme ermenilerdir. Allah, kitap soverler. Her iki gurubun sapikligina bulacak uygun kelime bulamiyorum. Osmanlida yasasalar ve boyle konussalardi hepsi idam edilirdi. Bunlar sahte peygamberlerden daha tehlikeli guruplardir.
Halbuki İslam, kisinin kavmini sevmesine birsey demez, amma ustunlugu kavme vermez, irkciligi rededer. Ve ustunluk takvada yani guzel ahlakta der. Kimin ahlaki guzelse ustun olan odur. İman edeni kardes yapar. Bu nedenle 72 kavim son 100 sene haric 550 sene kavgasiz gurultusuz yasadilar. Ermeniler, Ruslar kiskirtmadan once sanki bizim ozkardasimiz gibiydi, iciceydik. Kandilar cok yanlis yaptilar. Doguda, ABD verilerine gore 3.500.000 musluman Kurd kardasimizi katlettiler.
Dert cok da yeri burasi degil.
Bu kadar yetsin girizgah olarak insallah.

Konuyu acan @Oğuzboyu ..!
Define ile alakali konunuz varsa konu acabilirsiniz.

Bu minvalde konu acarsaniz suresiz siteden uzaklastirilacaksiniz. Bu konulari kendi takildiginiz sitelerde acin. Dinle alakali dusuncen sana aittir. İman etme mecburiyeti yoktur. Kafir olarak kalabilirsiniz. Dinde zorlama yoktur demek tam olarak budur. İslam dini sizin musluman olmaniz icin sizi zorlamaz. Muslumanligi seçtikten sonra murted olursaniz iste bunda zorlama vardir. Sehadet getirip tovbe etmezseniz sonuc husran olur murted acisindan.

Yok hakikaten yardim istiyorsaniz muftuluklere veya medreselere muracat edin. Alimler orada. Bu dinin koruyucusu Cenabi Allah cc. Senin gibi murted olanlarin dine verecegi bir zarar olamaz. Ancak dindara zarar verme ihtimali olur. Lakin bunu bu sitede asla yapamazsiniz. Gordugun uzre herbir uyemiz masallah Alim gibi. İstismara musait olmayan bir yer burasi. Kimseyi kimseye yedirmezler hem define hemde din konularinda. Otursalar kitap yazacak kadar donanimlari var. Verilen cevaplardan gordunuz.

Son düzenleme:

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Hey benim can kardaslarim...!
Sizler ne guzel insanlarisiniz.
İslam sizinle ahlaki hamiyedeye donup, asri saadete YAKİN bir sekilde yasanacak insallah...

23 senedir sohbet sitelerinde dolastim durdum. Her turlu gurubun sohbetlerine katildim ve sunu gordum: Kimse inanisindan ve fikrinden vazgecmiyor. Allah cc bana lutfetti, hic dahlim olmadan 2 kez ekrandan keramete vesile oldum muhatabima. Bu haldeyken, kerameti gormelerine ragmen sapik dusuncelerinden vazgecmediler. Sonunda pes ettim. Herkesi kendi haline biraktim sanal alemde. Halbuki esrar icen cocuklarla 1 saat sohbet edince onlardaki imanin isildadigini gordum. İclerinden namaza baslayanlar oldu. Bu kardeslerimiz İNADİNA gavur gibi yasamiyordu, aile ve cevreden dolayi CEHALETEN yasayislari bozuktu. Neyse...

Sizin bu konuyu acan uyemize soracaginiz ilk soru suydu:
Once musluman misin?
Sonra Turk musun?
Bu soru onu cozerdi.
Gayesi yardim almak degil kafalara seytani sorular birakmak. Bu tiplerin siteleri ve ozel sohbet odalari mevcuttur. Bunlar once Turkum sonra muslumanim diyen irkcilardir. Bunlarin bir tik ilerisi vardir, onlarda Şamandir.
Ayni gurubun bir de Kurt versiyonu vardir. Aslinda bunlar Kurd olmadigi halde kurdum diyen pakraduni denen Yahudilikten donme ermenilerdir. Allah, kitap soverler. Her iki gurubun sapikligina bulacak uygun kelime bulamiyorum. Osmanlida yasasalar ve boyle konussalardi hepsi idam edilirdi. Bunlar sahte peygamberlerden daha tehlikeli guruplardir.
Halbuki İslam, kisinin kavmini sevmesine birsey demez, amma ustunlugu kavme vermez, irkciligi rededer. Ve ustunluk takvada yani guzel ahlakta der. Kimin ahlaki guzelse ustun olan odur. İman edeni kardes yapar. Bu nedenle 72 kavim son 100 sene haric 550 sene kavgasiz gurultusuz yasadilar. Ermeniler, Ruslar kiskirtmadan once sanki bizim ozkardasimiz gibiydi, iciceydik. Kandilar cok yanlis yaptilar. Doguda, ABD verilerine gore 3.500.000 musluman Kurd kardasimizi katlettiler.
Dert cok da yeri burasi degil.
Bu kadar yetsin girizgah olarak insallah.

Konuyu acan @Oğuzboyu ..!
Define ile alakali konunuz varsa konu acabilirsiniz.

Bu minvalde konu acarsaniz suresiz siteden uzaklastirilacaksiniz. Bu konulari kendi takildiginiz sitelerde acin. Dinle alakali dusuncen sana aittir. İman etme mecburiyeti yoktur. Kafir olarak kalabilirsiniz. Dinde zorlama yoktur demek tam olarak budur. İslam dini sizin musluman olmaniz icin sizi zorlamaz. Muslumanligi seçtikten sonra murted olursaniz iste bunda zorlama vardir. Sehadet getirip tovbe etmezseniz sonuc husran olur murted acisindan.

Yok hakikaten yardim istiyorsaniz muftuluklere veya medreselere muracat edin. Alimler orada. Bu dinin koruyucusu Cenabi Allah cc. Senin gibi murted olanlarin dine verecegi bir zarar olamaz. Ancak dindara zarar verme ihtimali olur. Lakin bunu bu sitede asla yapamazsiniz. Gordugun uzre herbir uyemiz masallah Alim gibi. İstismara musait olmayan bir yer burasi. Kimseyi kimseye yedirmezler hem define hemde din konularinda. Otursalar kitap yazacak kadar donanimlari var. Verilen cevaplardan gordunuz.
Ustam konuyu sonuna kadar okudum ama konunun yarısına varmadan sizinle aynı düşüncelere mazhar olmuştum ve hatta hiddetlenip konu kilit dedim içimden çünki yeri burası değil ve gözüm sizin yorumunuzu aradı acaba olaya neden parmak basmadı diye ama son mesaja gelince içim rahatladı. İcabetinizle İnşallah,kilit.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...