kayıp hazine

ragıp

Uzman
Arkadaşlar, okumaya başladığım bir kitap var
kurtuluş savaşı zamanından bahseder
aynı kitapta yazan yazıyı noktası virgülüne yazıyorum

"aslında bu altınlar Osmanlınındır. Yıllar sonra kayıp Osmanlı Haznesi bile
ingiltere'nin Leeds şehri Kraliyet Askeri Müzesinde Şubat 2011'de düzenlenen bir sergide
ortaya çıkmıştır. Sonra da tepkiler karşısında sergiden kaldırılmıştır"

konuyu biraz açayım.
Osmanlının son günlerinde, yerel bir kahraman
bulunduğu bölgenin ingiliz işgaline daha sıcak baktığı ve
yaptığı işler, ingilizlerin işine geldiği için, ingilizlerden altın para yardımı geliyor
o gelen paranın, aslında osmanlının kayıp hazinesi olduğunu
hatta saklandığı müze ismi dahi verilmiş

araştırma imkanı olan arkadaşlar bu bilgileri nasıl doğrularız ?

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Üstadım bunun gerçek olduğuna sadace şu kanıtlar yeterli.
1- İngilizler istanbulu işgal ettiler peki neden ingilizlere tek bir kurşun bile sıkılmadı?
2- Direniş ve çatışma olmamasına rağmen ingilizler neden işgal ettikleri istanbulu bırakıp gitti?
3- Giderlerken yanlarında hanedan ailesi dışında ne götürdüler?
4- ingilterenin iki elin parmakları kadar üretimi yok iken neden hala sterlin dünyanın sayılı paraları arasında ve neden bir kez olsun ekonomik kriz yaşamayan bir ülke?
Şimdi oturup düşünmek lazım üstadım. Osmanlının dünyanın 2/3 ünü 300 yıl idare edebilecek hazinesi nereye gitti. Bu da yetmezmiş gibi neden bize sürekli osmanlı hasta adam osmanlı çökmüş bitmiş bir devlet olarak öğretildi? Bu sorular karmaşık olduğu kadar bir o kadar da tehlikeli sorular. En iyisi bundan sonrası için ne yapabiliriz diye düşünmeliyiz bence. Selametle

Son düzenleme:

edirne22

Editör
ne kitabı bu ?
anı - hatıra türü mü yoksa roman mı?

ben de bir hikaye duydum, şöyle:

balkan savaşları sırasında Osmanlı kolordusu geri çekilirken, tüm ağırlığını xxx köprüsünden yyy nehrine atar.
bu ağırlıkların içinde, mühimmat kasalarının içine saklanmış 7 ton altın da vardır...
nehrin balçık olan tabanında, ağırlıktan dolayı bu altınlar sürekli dibe çökmektedir... vs...

kanije

Bilgili Üye
Üstad Konu Tehlikeli ve bir o kadar karışık bir konu,Çünkü kahraman kanunla korunduğu için ağzımızda gem var.
Şimdi Bize doğru tarih öğretilmediği için öğrendiğimizin yada okul sıralarında öğretilenlerin doğru olduğunu zannediyoruz.
Sultan Abdülhamid Han tahta çıktığında bir yangın yerinin küllerine oturdum demiştir.400 milyon adet altın borcu 33 yılda 30 milyon küsüre indirmiştir ve aynı zamanda da yatırımlarını yapmıştır.(Örn:Hicaz Demir Yolu)vb Gibi.
Selanikten gelen Herekat Ordusu(bu Orduda Mustafa Kamal'de Vardır) Abdülhamid Hanı Tahttan indirtikten sonra ittihat ve terakkiciler 4 yılda tekrar devletin borcunu 400 milyon altının üzerine çıkarmışlardır.
Bu sürecin devamında Cephelerde savaşlar patlak verince daha da borçlanma kaçınılmaz olmuştur.
Hint Müslümanları Hilafet komitesi 400 bin adet altın göndermiştir.
Pu Para Meclis kararı İle Mustafa kemal'in kontrolüne Bırakılmıştır.O da belirli bir kısmını savaşta harcamış,kalan kısmıyla iş bankasını kurdurmuştur.
Daha çok detay var
lakin
öyle bir hazine söz konusu olacağını düşünmüyorum.
Birgün Bu millet gerçekleri öğrenecek.
Yalan su üstündeki köpük gibidir.yok olmaya mahkumdur.
selametle

edirne22

Editör
Üstadım bunun gerçek olduğuna sadace şu kanıtlar yeterli.
1- İngilizler istanbulu işgal ettiler peki neden ingilizlere tek bir kurşun bile sıkılmadı?
2- Direniş ve çatışma olmamasına rağmen ingilizler neden işgal ettikleri istanbulu bırakıp gitti?
3- Giderlerken yanlarında hanedan ailesi dışında ne götürdüler?
4- ingilterenin iki elin parmakları kadar üretimi yok iken neden hala sterlin dünyanın sayılı paraları arasında ve neden bir kez olsun ekonomik kriz yaşamayan bir ülke?
Şimdi oturup düşünmek lazım üstadım. Osmanlının dünyanın 2/3 ünü 300 yıl idare edebilecek hazinesi nereye gitti. Bu da yetmezmiş gibi neden bize sürekli osmanlı hasta adam osmanlı çökmüş bitmiş bir devlet olarak öğretildi? Bu sorular karmaşık olduğu kadar bir o kadar da tehlikeli sorular. En iyisi bundan sonrası için ne yapabiliriz diye düşünmeliyiz bence. Selametle
-İttihat ve Terakki yönetime geçtiğinde Osmanlı Devletinin 30.000.000 altın borcu vardı. İttihat ve Terakki daha sonra savaşlarla birlikte bu borcu 400.000.000 altına çıkarmıştı.
nerden çıkıyorsunuz bu dünyayı yönetecek hazinesini...
-İngiltere sanayi ınkilabının ilk yapıldığı ülke. nasıl üretimi olmaz...
-yanlarında götürmek isteseler, ilk önce kutsal emanetleri götürürlerdi...

toyalp

Süper Moderatör
kanije ve edirne22 ustalarım o zaman Osmanlının kayıp hazinesi diye bir tezi çürütmüş oldunuz haliyle konu da kapanmış oldu. Ben kafadan uydurmuyorum bakın 100 yıl sonra sergide ortaya çıkıyor. Kimbilir belki yüz yıl daha da öğrenemeyeceğiz gerçekleri :)

kanije

Bilgili Üye
@kanije ve @edirne22 ustalarım o zaman Osmanlının kayıp hazinesi diye bir tezi çürütmüş oldunuz haliyle konu da kapanmış oldu. Ben kafadan uydurmuyorum bakın 100 yıl sonra sergide ortaya çıkıyor. Kimbilir belki yüz yıl daha da öğrenemeyeceğiz gerçekleri :)
Osmanlıyı Bilmem de,Bu milletin unuttuğu birşey var. O da İmparatorluk varisi bir millet olduğudur.
Tarihinde Yüz Kızartıcı bir Vaka olmayan bir millet olduğudur.
Dünyada Hiçbir Millet yoktur ki,Tarihi bizim Tarihimize dokunmadan yazilmış olsun.

Selametle

toyalp

Süper Moderatör
Osmanlıyı Bilmem de,Bu milletin unuttuğu birşey var. O da İmparatorluk varisi bir millet olduğudur.
Tarihinde Yüz Kızartıcı bir Vaka olmayan bir millet olduğudur.
Dünyada Hiçbir Millet yoktur ki,Tarihi bizim Tarihimize dokunmadan yazilmış olsun.

Selametle
Üstadım söz konusu tarih olunca muhakkak ki söylediklerine katılıyorum. Amma osmanlının kayıp hazinesi var ve nasıl kaybolduğunu belki de hiç öğrenemeyeceğiz. Ama kefereler sergilerinde sergileyecek gücüne güç katacak hatta ecdadın gelecek nesli için yazdığı ve gelecek neslinin geleceğine ışık tutacak kitap, proje ve planları hurda kağıt niyetine ingiltereye satılacak. ingiltere bugünkü siyaset ve devlet yönetimini hatta sömürü politikasını o hurda kağıt denilen hazineden bile önemli (ki içinde Sultan Abdulhamid Han'ın petrol, gaz yatakları, altın yataklarının da bulunduğu ) eserlerimiz ile belirlerken biz bugün kendi öz be öz topraklarımız olan suriye ırak üzerindeki söz hakkımızı bile kaybetmiş bir ülke olarak osmanlının borcunu konuşuyoruz. kefereler ecdadımın tuttuğu ışık sayesinde uçak helikopter yapıp atomu parçalarken biz hala bir ilaç üretemiyoruz. Ne zoruma gidiyor biliyor musun değerli kanije üstadım kefereler tarihimizdeki bütün birikimleri elimizden alıp giderken biz kendi ecdadımızı suçluyoruz.
Ama ben suçlayamam Osmanlı ne fakirdi, ne hastaydı, ne de yastaydı. Osmanlının elbette kayıp hazinesi vardır. ragıp üstadın yazısında denildiği gibi eşkiyalar çalmadı göz göre göre aldı. Selametle

kanije

Bilgili Üye
Üstadım söz konusu tarih olunca muhakkak ki söylediklerine katılıyorum. Amma osmanlının kayıp hazinesi var ve nasıl kaybolduğunu belki de hiç öğrenemeyeceğiz. Ama kefereler sergilerinde sergileyecek gücüne güç katacak hatta ecdadın gelecek nesli için yazdığı ve gelecek neslinin geleceğine ışık tutacak kitap, proje ve planları hurda kağıt niyetine ingiltereye satılacak. ingiltere bugünkü siyaset ve devlet yönetimini hatta sömürü politikasını o hurda kağıt denilen hazineden bile önemli (ki içinde Sultan Abdulhamid Han'ın petrol, gaz yatakları, altın yataklarının da bulunduğu ) eserlerimiz ile belirlerken biz bugün kendi öz be öz topraklarımız olan suriye ırak üzerindeki söz hakkımızı bile kaybetmiş bir ülke olarak osmanlının borcunu konuşuyoruz. kefereler ecdadımın tuttuğu ışık sayesinde uçak helikopter yapıp atomu parçalarken biz hala bir ilaç üretemiyoruz. Ne zoruma gidiyor biliyor musun değerli @kanije üstadım kefereler tarihimizdeki bütün birikimleri elimizden alıp giderken biz kendi ecdadımızı suçluyoruz.
Ama ben suçlayamam Osmanlı ne fakirdi, ne hastaydı, ne de yastaydı. Osmanlının elbette kayıp hazinesi vardır. @ragıp üstadın yazısında denildiği gibi eşkiyalar çalmadı göz göre göre aldı. Selametle
Doğru Söze Ne hacet.
Ama Tasalanma:)
Bu Müslüman Milletin üzerine öyle günler gelecek ki altın taslardan su içecek her bir müslüman
Allah bir milleti yükseltmeyi murad ettiğinde analar dahi doğurur,
daha batı romayı feth edeceğiz dur mübarek:)