Kaydı olmayan tümülüsler

börtecin

Yeni Üye
Selamlar.Bir konu hakkın da bilgi edineceğim sizlerle.Bir bölge de çok belirgin sayı da sit alanı ve kaydı olmayan bir çok tümülüs var kaçak kazı yapılmaya çalışılan veya kimsenin haberi olmayan.Bunları gerekli yere bildirmem halinde sit alanı olarak kayıda alırlar mı yoksa umursamazlar mı?Böyle bir proje başlatmak istiyorum,sizce böyle bir şey mümkün olabilir mi?

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Selamlar.Bir konu hakkın da bilgi edineceğim sizlerle.Bir bölge de çok belirgin sayı da sit alanı ve kaydı olmayan bir çok tümülüs var kaçak kazı yapılmaya çalışılan veya kimsenin haberi olmayan.Bunları gerekli yere bildirmem halinde sit alanı olarak kayıda alırlar mı yoksa umursamazlar mı?Böyle bir proje başlatmak istiyorum,sizce böyle bir şey mümkün olabilir mi?
Aleykümselam, müzelerin genellikle haberi oluyor.
Üniversitelerin arkeoloji bölümleri de sık sık saha araştırması yapıyorlar.
Gözden kaçma ya da önemsiz görme durumlarında belki kayda alınmayan yerler olabilir.
Bahsettiğiniz bölge hangi ildeyse o ilin müze sayfasından kontrol edin.
Kayda rastlamazsanız bildirimde bulunmanız faydalı olur.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Bölge olarak biliyorlar nerde ne var ne yok sadece senden benden bir farkları yok izin yok yukardan bizede onlarada kazaa ile açılan haberdar olunan yer olursa sit ilan ediyorlar okadar ilgilerini nasıl çekersin belli açmaya çalışırsın açarsın günyüzüne gayri resmi çıkartırsın kayıt alırlar . Amaç sadece yetkililere bilgisini vermekse bölgenin müze müdürlüğüne gidip bilmiyorlarsa bilgi verirsin teşekkür ediceklerdir size .

mayhem

Co Admin
Co Admin
Aynı seyleri yaziyim dedim @_Mithra_ Bir projede bizmi başlatsak gizli hala gün yüzüne çıkmamış medeniyet kokan dağ tepe tapınak yer altı şehirleri . Sence sıra ne zaman gelirki bize Ben denk gelirsem yetkililere bildiririm ama çok ağırdan gidiyorlar fırçayla benim ömrüm yetmez :cautious:

Ir5lDs.md.jpg

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Aynı seyleri yaziyim dedim @_Mithra_ Bir projede bizmi başlatsak gizli hala gün yüzüne çıkmamış medeniyet kokan dağ tepe tapınak yer altı şehirleri . Sence sıra ne zaman gelirki bize Ben denk gelirsem yetkililere bildiririm ama çok ağırdan gidiyorlar fırçayla benim ömrüm yetmez :cautious:

Ir5lDs.md.jpg
@mayhem dostum ne varsa yüksek dağ başlarında, ulaşılması güç yerlerde kaldı diyorum ben.
2 bin küsur rakımlarda ilgilendiğim yerler var halihazırda, açıkçası paylaşmayı düşünmüyorum hiç bir yerle.
Müzelerin içleri boşaltılalı beri kimseye güvenim kalmadı.
:(

börtecin

Yeni Üye
Aleykümselam, müzelerin genellikle haberi oluyor.
Üniversitelerin arkeoloji bölümleri de sık sık saha araştırması yapıyorlar.
Gözden kaçma ya da önemsiz görme durumlarında belki kayda alınmayan yerler olabilir.
Bahsettiğiniz bölge hangi ildeyse o ilin müze sayfasından kontrol edin.
Kayda rastlamazsanız bildirimde bulunmanız faydalı olur.
Şöyle söyleyeyim;Yaşadığım bölgede fazlaca tümülüs var.Kendi kendi me bintepe örneği veririm geçerken.Aşırı bir tarih yatıyor buralar da içim gidiyor gördük çe.Kalesinden kilisesine kadar,pagan yerlerine kadar her yer tahrip olup yok oluyor.Çok şaşırtıcı buraların sit alanı olmaması.Hele iki tane tümülüs var ki fark edilmemesi imkansız.Devletimiz biraz da bunlarla uğraşsa keşke.

The Thing

C*
Süper Moderatör
Güzel bir sunum bekleriz, gerçek meraklılar olarak.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Şöyle söyleyeyim;Yaşadığım bölgede fazlaca tümülüs var.Kendi kendi me bintepe örneği veririm geçerken.Aşırı bir tarih yatıyor buralar da içim gidiyor gördük çe.Kalesinden kilisesine kadar,pagan yerlerine kadar her yer tahrip olup yok oluyor.Çok şaşırtıcı buraların sit alanı olmaması.Hele iki tane tümülüs var ki fark edilmemesi imkansız.Devletimiz biraz da bunlarla uğraşsa keşke.
Babacan bunca övgüden sonra görmek bizim de hakkımız sanırım. Umarım güzel görsellerle şahane bir sunum yaparsınız.