kalp gözü açık ne demek arkadaşlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Ben sadece birey olarak bilgi edinme ve insani acidan sorgulayici zihniyetle sordum
Yoksa herkes ozgur iradeye sahip istedigine inanir
Tabiki sonucunu akibetini yuce Allah bilir herkesin gunahi boynuna
Sarıları görünce kalp gözü falan kalmaz.Sarıyı bulana kadar.

Y2J

Aktif Üye
Ben sadece birey olarak bilgi edinme ve insani acidan sorgulayici zihniyetle sordum
Yoksa herkes ozgur iradeye sahip istedigine inanir
Tabiki sonucunu akibetini yuce Allah bilir herkesin gunahi boynuna
Herhalde yukarıda nefs mertebelerini yazınca beni menzilci zannettiniz. Tarikatlarla alakam yok ama tasavvufu çok severim. Bu kavramlar ilk dönem süfilerinden başlayarak günümüzde bile kullanılıyor.

Ben o tarikat hakkında bir şey bilmem. Bilmediğimden zanna da girmek istemem. Biliyorsunuz ki sui zan haramdır. Akıl önemli bir nimettir. Bu nimet ile sorgularsın düşünürsün. Bilirsiniz ki Kuranı Kerimde bir çok ayette Allahu teala bizim düşünmemizi emreder.

Ben size İstihare önerdim. İstihare Allahu Teala ya yakararak dua ederek dogruyu göstermesini istemek. Umarım bu konuda İstihare yaparak dogru yolu bulur zandan kurtulursunuz.

Yıllardır bir kaç konuda insanların çok yanlış düşündüklerini gördüm. Birincisi peygamber efendimizin dediği gibi Allahu Teala insanların kalbine bakar. Biz görünen şeylere çok fazla aldanıyoruz.

İkincisi bazı konularda şeri hükümlere göre hareket etmiyoruz. Örnegin siz yukarıda yazdınız adamın pırlanta dükkanı varmış. Bunda şeri hükümlere göre sıkıntı yok. İsterse 1 milyon tane açar. Şeriata göre sıkıntı olması için bu dükkanların kuruluş yada malzeme vs. haram karışması lazım.

Hocam bunun size İstihare yapın dedim. Yazdıklarınız dogru da olsa içinde çok yanlış olabilir. Bu da zan olur.

Bu yazdıklarımdan belki tarikatları korudugum anlaşılabilir ama ben şeriata göre bakarım.

Hocam bu işler bu kadar kolay değil. 1-2 şey yazmakla söylemekle olmaz. Peygamber efendimiz kişinin kıyamet günü söylediği herseyden sorgulanacagını söylemiş. Söylediği her şey için 3 şey soracaklar. Bunu niçin söyledin, ne kasıtla söyledin, kimin için söyledin. Ya bunların altını dolduracaksın, yada bunlardan tamamen sıyrılıp nefsini terbiye için ugraşcaksın

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Herhalde yukarıda nefs mertebelerini yazınca beni menzilci zannettiniz. Tarikatlarla alakam yok ama tasavvufu çok severim. Bu kavramlar ilk dönem süfilerinden başlayarak günümüzde bile kullanılıyor.

Ben o tarikat hakkında bir şey bilmem. Bilmediğimden zanna da girmek istemem. Biliyorsunuz ki sui zan haramdır. Akıl önemli bir nimettir. Bu nimet ile sorgularsın düşünürsün. Bilirsiniz ki Kuranı Kerimde bir çok ayette Allahu teala bizim düşünmemizi emreder.

Ben size İstihare önerdim. İstihare Allahu Teala ya yakararak dua ederek dogruyu göstermesini istemek. Umarım bu konuda İstihare yaparak dogru yolu bulur zandan kurtulursunuz.

Yıllardır bir kaç konuda insanların çok yanlış düşündüklerini gördüm. Birincisi peygamber efendimizin dediği gibi Allahu Teala insanların kalbine bakar. Biz görünen şeylere çok fazla aldanıyoruz.

İkincisi bazı konularda şeri hükümlere göre hareket etmiyoruz. Örnegin siz yukarıda yazdınız adamın pırlanta dükkanı varmış. Bunda şeri hükümlere göre sıkıntı yok. İsterse 1 milyon tane açar. Şeriata göre sıkıntı olması için bu dükkanların kuruluş yada malzeme vs. haram karışması lazım.

Hocam bunun size İstihare yapın dedim. Yazdıklarınız dogru da olsa içinde çok yanlış olabilir. Bu da zan olur.

Bu yazdıklarımdan belki tarikatları korudugum anlaşılabilir ama ben şeriata göre bakarım.

Hocam bu işler bu kadar kolay değil. 1-2 şey yazmakla söylemekle olmaz. Peygamber efendimiz kişinin kıyamet günü söylediği herseyden sorgulanacagını söylemiş. Söylediği her şey için 3 şey soracaklar. Bunu niçin söyledin, ne kasıtla söyledin, kimin için söyledin. Ya bunların altını dolduracaksın, yada bunlardan tamamen sıyrılıp nefsini terbiye için ugraşcaksın
Anlayisin icin tesekkur ederim
Yanliz burda herhangi bir konuda bisey yazmissam emin ol kesin bilgim gorgum bi guvencem kulturum vardirki yazmisimdir
Mesela kendim gormediysem video belge adres yazili beyaani olan sahit mevcutumda yoksa kimse hakkinda bisey yazmam itha etmem istihareye filan gerek yok Zan altindada kalmam kaldirmam kimseninde avukatligini yapmam
Dogru tekdir asla dogru bildigimdende sasmam

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Konuya biraz geç dahil oldum.

Kalp gözü açık olan insan en az nefsi mülhime makamında olması lazım. Yani nefsi emmare ve nefsi levvema makamını geçmiş olmaları gerekir. Kalp gözü açık olanlarda derece derecedir. Bazıları net bir görüşe sahip iken bazıları farklı şekillerle görür. Örnegin büyü yapılan birini gördüğü zaman onun ayarında bir zincir görebilir. Bunu da murşidine bildirir. Ona göre yorum yapılır. Duymuşsunuzdur belki keşfi açık bazı insanlar vardır. Mezarlıklara giderler oradaki yatan insanlarla görüşürler.

Sizin sorunuza gelirsek kalp gözü açık bir insan varsa hele bu insan nefsi mutmaine makamında ise oldugu yerde Definenin nokta tespiti yapar. Bu insanlar artık dünyadan vazgeçmiştir. Onlar Allahın yardımı ile dogruyu görmüşlerdir. Baki olanı fani olana tercih etmezler. Para pula tamah etmezler. Bu insanlar az bulunur.

Yukarıda bazı saçma yorumlar var. Yok 5 yaşındaki çocuk falan filan. İtibar etmeyiniz.
Hatalı bilgiler.
Tasavvuf YouTube ile kitap ile öğrenilmez. Bir aralar takip etmiştim atıp tutmalar ya da duyumlarla yorumlayanlar türedi. Birine kendim ile ilgili bir hal sordum sosyal medya üzerinden. Cevabını bildiğim bir soru idi ve cevabı ile kendisinin o hal üzerinde olmadığını anladım. Ve fakat mertebeleri öyle anlatıyor ki video ya da kitaplarda sanki bire bir yaşamış. Düşmeyiniz, kanmayınız!

Nefsi terbiye yolculuğu illa olmazsa olmazı mürşit de değildir. Fakat mürşitsiz de faydalı ve korunaklı değildir. E şimdi senin 366 odanı gören ve kavrayan mürşit var mıdır etrafında ? Ben bulamadım.
Kalp gözü bir letaif çeşididir. Bu bazen emmarede açılır bazen levvamede. Kesin bir makamı var mıdır ? Yoktur.
Keşifte hata aranmaz fakat keşif hatalı çıktı diye de keşifi görene kızılmaz. Keşif De bir sınav çeşididir.
Mutmain makamına gelmiş ise oturduğu yerden nokta tespiti yapar demişsin. Şimdi kırmak üzmekte istemiyorum seni ama bu bilgileri öğrenmeden merak salmadan önce Alemlerin Rabbini tanıman gerekir.
Bu makamlarda olanlar hiçliği tatmıştır. Ve rabbin izni olmadıkça hiç bir bilgi ya da gayb bildirilmez.
Emmarede iken dahi kişi bazen kalbi konuşur onla ve der ki, şu şöyledir. Bir bakarsın o dediği gibidir.
Peki kalp kimindir? Kime aittir ?
Kalbi sahibine temiz ve pak tutup sunman gerek.
Hiç bir yere sığmayıp Mümin kulun kalbine sığan Rab, gelirse o zaman bazı şeyler rayına oturur.

İyisi mi ehil olmayan, tecrübe edilmeyen bir tasavvufu ne anlatın ne de önerin ..

Turko

Uzman
200 yıllık tarihi bile analiz edip bilgi edinemiyorken peygamberlerin dünyaya ayak bastığı günden bugüne gelen bu ilahi durumu nasıl da su gibi içmişiz , komşundan bir habersin müslüman kalp gözü dersi veriyorsun derler adama . Kocasın dan şiddet görüp 5 yaşında çocuğu ile sokağa atılan terk edilen kadın tükkan dan bozma tek göz rutubetli yerde hamam böcekleri ile birlikte çocuğunu büyütmeye çalışıyor içerde 1 sandalye 1 tane yatak 2 yıldır su yüzü görmemiş halı var çocuk okula başlamış piskoloji bozuk içine kapanmış müdür eve geri göndermiş tedavi görmesi gerek demiş , sokak ta kaldırım üzerinde oynayan çocukları izlerken fırından gelen kıymalı pide kokusunu almış annesinden istemiş kadının parası yok alamıyor gözleri kurumuş ağlamaktan kalbi ağlıyor. Sen gece 11 de sıkıntıdan mutfakta ne yesem diye dolanıyorsun. Kömür karası cehennem kapılarına geldiğimiz de defteri tutan iblise sen kimsin diye sorduğunda " yaz müslüman " demeyi unutmayın . Hepimiz cayır cayır yanacağız haberiniz olsun.

Y2J

Aktif Üye
Hocam kalp gözü nefsi mulhime makamında açılır. Emmarede falan açılmaz. Yanlış bilgi veriyorsunuz ustam. Emmare makamı 3 kısımdan oluşur kafir, munafık ve fasıklar. Fasık dediğimiz ise Allahu telaaya inanan ama günahkar olanlardır. Tövbe etmediği sürece ki bu da nasuh tövbesi olacak ki yol alabilsin. Sizin dediğiniz zikir çekenlerde zikrin bazı havaslarının ortaya çıkmasıdır. Örnegin kendimden örnek vereyim. Ben murşidsiz çok zikir çektim. Çok musallat kaptım. Ama bazı şeylerde tattım. Mesela kötü bir şey olacagını hissediyordum. Hissiyatım açılmıştı. Kalbime verilen vesveseleri net bir şekilde hissediyordum. Sanki şeytan benim yüzüme konuşuyormuş gibi. Aynı şekilde bazı ilhamları da. İnsanın kalbine 4 yerden havatır gelir. Allahtan, melekten (buna ilham denir) seytandan (buna vesvese denir) ve nefisten. Kalp gözü alelade bir şey değil ki nefsi emmare de açılsın. Göz perdesi açıldı deseydin buna inanırdım. Emmare ve Levvame de yaşananlar zikrin etkileridir.
.
Murşidsiz en fazla mulhime makamına çıkabilirsiniz. Bu da çok zor bir yol. Akaidi iyi olmayan bir insan Allah muhafaza bu yolda imanını kaybeder. Çünkü şeytan onu yoldan çıkarmak için her şeyi yapacaktır. Eski büyükler şeytanın 500 bin tane rahmani vesvesesi oldugunu söylerler. Cin musallatları da cabası. Allah birine Murad ettiyse murşidsiz de levvame makamına çıkarır. Levvame makamına gelen insan da cehenneme girmez. Bu yolda murşidsiz ilerleyecekse bir kişi sünneti seniyeye sıkı sıkı sarılmalı.

Bu ilim tabi kitaptan öğrenilmez. Kitaptan öğrenilse cemalnur sargut kral olurdu. Kitaplar yol göstericidir. Tasavvuf sadece zikir çekmek değildir. Şeriatı da bilmek gerekir. Bunun içinde fıkıh lazım akaid lazım. Az yada çok. İlim lazım. İleride makamları artınca dini irşada başlarlar. Abdülkadir gevlani gavsul azam dı ama dini İrşad için bir çok alanda kitap yazdı.

Mutamin makamında ki insan kalp gözü açıksa nokta atışı yapar. Bunu görecek basiret var demek istedim ben. Gayb ile ne alakası var onu anlamadım. Definenin yerini söylemek Gayb mı oluyor? Eğer kendi münasip görürse yardım eder, görmezse yardım etmez. İlla Definenin yerini gösterecek demiyorum. Bu dünyada herşey Allahın izni ile oluyor

Benim yakın zamanda tanıştığım çok değerli bir abim var. Tarikat ehli basireti açık. Beni görmeden ismimi bilmeden hiç tanımadan benim hakkında çok şey söyledi. Hatta kazı yaptığım yer hakkında bilgi verdi. Söyledikleri dogruydu. Sordum nasıl bakıyorsun demiştim. Çünkü Varlıklarla yapılan bakımda anne ismi şart. Bana herkes varlıklarla bakmaz bazı insanlarda basireti ile bakar demişti.

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Hocam kalp gözü nefsi mulhime makamında açılır. Emmarede falan açılmaz. Yanlış bilgi veriyorsunuz ustam. Emmare makamı 3 kısımdan oluşur kafir, munafık ve fasıklar. Fasık dediğimiz ise Allahu telaaya inanan ama günahkar olanlardır. Tövbe etmediği sürece ki bu da nasuh tövbesi olacak ki yol alabilsin. Sizin dediğiniz zikir çekenlerde zikrin bazı havaslarının ortaya çıkmasıdır. Örnegin kendimden örnek vereyim. Ben murşidsiz çok zikir çektim. Çok musallat kaptım. Ama bazı şeylerde tattım. Mesela kötü bir şey olacagını hissediyordum. Hissiyatım açılmıştı. Kalbime verilen vesveseleri net bir şekilde hissediyordum. Sanki şeytan benim yüzüme konuşuyormuş gibi. Aynı şekilde bazı ilhamları da. İnsanın kalbine 4 yerden havatır gelir. Allahtan, melekten (buna ilham denir) seytandan (buna vesvese denir) ve nefisten. Kalp gözü alelade bir şey değil ki nefsi emmare de açılsın. Göz perdesi açıldı deseydin buna inanırdım. Emmare ve Levvame de yaşananlar zikrin etkileridir.
.
Murşidsiz en fazla mulhime makamına çıkabilirsiniz. Bu da çok zor bir yol. Akaidi iyi olmayan bir insan Allah muhafaza bu yolda imanını kaybeder. Çünkü şeytan onu yoldan çıkarmak için her şeyi yapacaktır. Eski büyükler şeytanın 500 bin tane rahmani vesvesesi oldugunu söylerler. Cin musallatları da cabası. Allah birine Murad ettiyse murşidsiz de levvame makamına çıkarır. Levvame makamına gelen insan da cehenneme girmez. Bu yolda murşidsiz ilerleyecekse bir kişi sünneti seniyeye sıkı sıkı sarılmalı.

Bu ilim tabi kitaptan öğrenilmez. Kitaptan öğrenilse cemalnur sargut kral olurdu. Kitaplar yol göstericidir. Tasavvuf sadece zikir çekmek değildir. Şeriatı da bilmek gerekir. Bunun içinde fıkıh lazım akaid lazım. Az yada çok. İlim lazım. İleride makamları artınca dini irşada başlarlar. Abdülkadir gevlani gavsul azam dı ama dini İrşad için bir çok alanda kitap yazdı.

Mutamin makamında ki insan kalp gözü açıksa nokta atışı yapar. Bunu görecek basiret var demek istedim ben. Gayb ile ne alakası var onu anlamadım. Definenin yerini söylemek Gayb mı oluyor? Eğer kendi münasip görürse yardım eder, görmezse yardım etmez. İlla Definenin yerini gösterecek demiyorum. Bu dünyada herşey Allahın izni ile oluyor

Benim yakın zamanda tanıştığım çok değerli bir abim var. Tarikat ehli basireti açık. Beni görmeden ismimi bilmeden hiç tanımadan benim hakkında çok şey söyledi. Hatta kazı yaptığım yer hakkında bilgi verdi. Söyledikleri dogruydu. Sordum nasıl bakıyorsun demiştim. Çünkü Varlıklarla yapılan bakımda anne ismi şart. Bana herkes varlıklarla bakmaz bazı insanlarda basireti ile bakar demişti.
:alien:

Cemov

Aktif Üye
Onların kalbi dünyaya ve dünyalığa kapalıdır. Bizlerin değer verdiğine onlar kıymet vermez onlar için dünyalık yükten başka birşey değildir o yüzden bu işlerle uğraşmazlar.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
.

Definenin yerini söylemek gayb oluyor tabi. Ezber ile yol alınmaz. Mana ile yürü isterim.
Ayrıca anlamadığın bir husus var.
İsterse son mertebede olsun kişi. Git sor o kişiye. Her sorduğuna cevap veremez. Ya bilmiyorum der ya da sana samimi ve sıcaksa, orası kapalı görmüyorum der.
Her şey izin iledir. Tasarruf hakkı çok azdır.
Neyse derin mevzuu bunlar. Allah imandan Kur'an dan ayırmasın.

adem44

Bilgili Üye
Kal gozu acik demek normal insanlarin gormedigi seyleri gormektir. bu kadarini biliyorum .

Son düzenleme:

sandalci14

Operatör
kalp gozu tefekkurdur hikmeti gorur.yerin altini degil.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...