Höyükmü tümülüsmü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Metehan0770

Aktif Üye
Kurbanim Nasil yani lozanda boyle bir anlasma yokmu?
Olmadığını iddia etmiyorum usta, ama olduğunu iddia edenler de henüz ortaya müsbet bir kanıt ortaya koyamadı.
Bir de bu gizli maddeler hakkında tam tersi söylemler var; şu ana kadar kullanabildiğimiz yeraltı kaynaklarını o tarihte hiç kullanamayacağımız, boğazlar üzerinde ki hakimiyetimiz(!) in sona ereceği, Fener Rum patrikhanesine ekümenlik verileceği v.s. vs. Onlara ne diyeceğiz peki?
Çok daha basit bir şekilde anlatmaya çalışayım;
Şimdi biz dağ başında bomboş bir arazide bile, serbestçe dedektörle çalışamıyoruz, ama her türlü gücü elinde bulunduran bazı kişiler gerekirse (bir yolunu bulup) koca bir tümülüsü bile boşaltabiliyor. Dediğim gibi bunlar bence milleti avutma, oyalama taktiğinden başka bir şey değil benim kanaatimce.

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Okumak gerek tarihi bilmek gerek
Yoksa bosa yaşamıs oluruz
Böyle bir anlaşma var ve biz nunu deldik
Tarihi yok sayarak hiç bir yere varamayız
Mübarekler

Son düzenleme:

Metehan0770

Aktif Üye
Mübarekler
Ben de aynen bunu diyorum aga, okumak lazım, araştırmak lazım,sormak lazım. Gidip kaynak olarak facebook u seçmemek lazım. Okuyup araştırırken de tek kaynak, tek görüş değil, her telden okuyup araştırıp, üzerinde kafa yorup öyle bir karar varmak gerek.
Tarihi veya antlaşmayı yok saymak diye bir şey yok, kuru ve mesnetsiz bilgiye karşıyız.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Mübarekler
Ustam uluslararasi ulkeleri iceren anlasmalarda gizli maddeler olamaz. Bu anlasmalarin metinleri ve icerisinde yer alan maddelerin her biri acik ve nettir. Eger gizli maddeler icermis olsaydi, daha anlasma imzalandiktan hemen sonra o gizli maddeleri ihlal etse ulke kimse bir yaptirim uygulayamazdi, sadece anlasmadaki diger ulkeler yaptirim uygulamak zorunda kalirdi ki bunun nedenini de aciklamak zorunda olurlardi. Bu Lozan mevzusu 30-40 senedir sehir efsanesi olarak dillerde dolanirdi yakin tarihte de siyasi rant icin bu efsaneyi kullanmaya basladilar. Isteyen istedigine inanmakta serbesttir buna lafim olmaz zaten dogru veya yanlis bilgi dahi olsa vatandasin yasam kosullarina bir etkisi yok.
Ben bu lozani suna benzetiyorum, kanserin tedavisi aslinda bulundu da ilac firmalari ilac satsin diye piyasaya surulmuyor ve sadece zenginler bu ilaca ulasabiliyor. Halbuki bulunmus olsa ilk olarak butun dunya devletlerinin saglik odemelerindeki agir bir yuk olan kanser ilaclarindan kurtulmak adina devletler bu konuya el atardi. :)

Lozanla alakali durum deyil ben petroldan madenden bahsetmedim bi kere hala ayni film anlatiliyor. Lozan baska benim bahsettigimnyer altindaki tarihle alakali. Baska anlasmalar var. Bu anlasmalara dayali ulkemizde belirlenmis kanunlar var. 6238 sayili kanunun maddelerini inceleyin. İcinde bir suru sit alanlarinda kazi yapilmaz tarzinda yasaklanmis durumlar var bu yasaklanan durumlarda bazi anlasmalara bagli oldugu icin bize kanun olarak onumuze engel koyuyor. Simdi benden son cumle. Muslumanin onune gevurun kanununu koymuslar simdi ki cagdas muslumanlarda bu kanunlar niye var diye devlete laf ediyor. He yav devletin hic isi gucu yok halka zulmetmeye yer ariyor. Abdulhamit han kendi devrinde bir metre kare toprak parcasi kaybetmemistir. Sonradan ne olduysa elimizde kala kala turkiye sinirlari ve halka bir suru engel olan kanunlar kalmistir. Neyse bu ulkede yalan yazan tarih oldugu surece insanlar birbirini bir turlu anlayamaz. Kalbini kirdigim birileri olduysa hakkini helal etsin kusura bakmasin. Biz donelim define islerine siyaseti halk olarak sandik basinda yapariz herkes kendi dogrusuna inanir. Gerisi bostur.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Lozanla alakali durum deyil ben petroldan madenden bahsetmedim bi kere hala ayni film anlatiliyor. Lozan baska benim bahsettigimnyer altindaki tarihle alakali. Baska anlasmalar var. Bu anlasmalara dayali ulkemizde belirlenmis kanunlar var. 6238 sayili kanunun maddelerini inceleyin. İcinde bir suru sit alanlarinda kazi yapilmaz tarzinda yasaklanmis durumlar var bu yasaklanan durumlarda bazi anlasmalara bagli oldugu icin bize kanun olarak onumuze engel koyuyor. Simdi benden son cumle. Muslumanin onune gevurun kanununu koymuslar simdi ki cagdas muslumanlarda bu kanunlar niye var diye devlete laf ediyor. He yav devletin hic isi gucu yok halka zulmetmeye yer ariyor. Abdulhamit han kendi devrinde bir metre kare toprak parcasi kaybetmemistir. Sonradan ne olduysa elimizde kala kala turkiye sinirlari ve halka bir suru engel olan kanunlar kalmistir. Neyse bu ulkede yalan yazan tarih oldugu surece insanlar birbirini bir turlu anlayamaz. Kalbini kirdigim birileri olduysa hakkini helal etsin kusura bakmasin. Biz donelim define islerine siyaseti halk olarak sandik basinda yapariz herkes kendi dogrusuna inanir. Gerisi bostur.
Ben ilk kez duyuyorum yeraltinda sakli kalan tarihin cikartilmasini engelleyecek anlasmalarin varligindan. Arastirmak gerek.

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Konu kapatalim belgesiz bilgi bilgi deyildir
Tarihte açığa çıkmasi gereken çok saklı bilgiler var zaman her şeyi ortaya çıkaracak
İnşallah

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Konuyu saptırmayalim belgesizde konuşmayalim sonra hepimiz üzülürüz mübarekler

Konuyu saptırmayalim belgesizde konuşmayalim sonra hepimiz üzülürüz mübarekler
Kardes ben konuyu kapatyim zaten mesajimda bellide. Son mesajlari okuyarakmi yazdiklarima cevap veriyorsun konuyu saptiran ben deyilim. En basinda ben yer alti zenginlikleri diyerek petrol veya madenlerden bahsetmedim ve bunu bir sonraki mesajimda ustune basa basa belirttim. Ayrica lozanda yasaklandi diye bir cumle dahi kullanmadim hayirdir neyin tribine giriyorsunuz. Bana karsi boyle yaklasimda bulunmaniz hic hos olmadi ayiptir.
Belge isteyen de varsa. Kanunlara baksin
(2863 sayili kanun ve maddeleri).
Sit alaninda kazi yapilmasi neden yasak bu yasagin konulmasinin sebebi nedir varsa aciklamasi olan bende iddiamdan vazgeceyim.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yer altı,yer üstü,su altı zenginliklerimizin tamamı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne aittir.

2863 KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KANUNU

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM: ARAŞTIRMA, SONDAJ, KAZI VE DEFİNE ARAMA

ARAŞTIRMA, SONDAJ VE KAZI İZNİ:

Madde 35 - Bu kanun hükümlerine tabi, taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarını meydana çıkarmak üzere, araştırma, sondaj ve kazı yapma hakkı, sadece Kültür ve Turizm Bakanlığına aittir.

Bilimsel ve mali yeterliği Kültür ve Turizm Bakanlığınca takdir ve kabul olunan Türk ve yabancı heyet ve kurumlara araştırma izni, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından; sondaj ve kazı yapma izni Kültür ve Turizm Bakanlığının teklifi üzerine, Bakanlar Kurulu kararı ile verilir, Kültür ve Turizm Bakanlığı elemanları veya bu Bakanlıkça görevlendirilecek Türk bilim adamları tarafından yapılacak araştırma, sondaj ve kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığının iznine bağlıdır. Askeri yasak bölgelerde yapılacak araştırma, sondaj ve kazı için gerekli ruhsatname, Genelkurmay Başkanlığının iznini müteakip, sözü geçen heyet ve kurumların göstereceği uzmanlar adına düzenlenir. Kültür ve Turizm Bakanlığınca haklı görülebilecek sebep olmadıkça heyet ve kurumlar ruhsatnamedeki üyelerini değiştiremezler.

Su altında korunması gerekli kültür ve tabiat varlıklarının bulunduğu bölgeler, ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak Kültür ve Turizm Bakanlığınca tespit edilir ve Bakanlar Kurulu kararı ile yayımlanır. Bu bölgelerde, sportif amaçlı dalış yapmak yasaktır, ikinci fıkra hükümlerine göre izin almak şartıyla araştırma ve kazı yapılabilir.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...