Eski değirmen

spyfrs

Moderatör
Moderatör
Bilgiler için teşekkür ederim. Çok çok eski üyeyim buraya aslında ama şifremi bir türlü bulamadığım için yeni üyelik olusturdum. Burası eski değirmen olarak geçiyor. Bundan sonra bir degirmen daha varmış. Burası İzmir'in köyü. Zamanın da Ermeni ve Rumlar hakimmiş. Kısmetse bugün gidip çevreyi tekrar resimleyecegim. Dediğiniz yerleride bulmak için etrafı dikkatlice inceleyeceğim. 100 metre etrafında kazılmış 2-3 yer mevcut. Değirmencinin evini ya da mezarlarını aramışlar diye düşünüyorum. Onlarıda resimleyecegim. Birde değirmen tasinin altında demir boru aksamları var. O zaman da demir akşamlar kullaniliyor muydu acaba bilemedim. Tekrar teşekkür ederim.
demir yüzyıllardır var tabiki demir borular kullanılıyordu. Demir boruların imalatı 14. yüzyıla dayanır. Değirmencinin evi Değirmeni gören hakim bir tepededir değirmeni muhakkak görür evinde parası olmaz değirmenin arkasında yakınında 100-200 metre yakınında yüksek kayalık varsa oralarada koyabiliyorlar. Her değirmenci zengin olacak parasını gömecek diye bir kaide yok tabiki umarım bulursunuz bir yaraya merhem olur şu ekonomik zorlukda.:giggle:

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Bu konuda sana yardımcı olan tüm kardeşlerime teşekkür ederim Evet birçok kardeşim gerekenleri söylemişler zaten bunlara ilaveten Tabii ki her Değirmenci zengin olacak diye bir şey yok lakin bu Değirmenci burada bir kilise var ise ve o kiliseye bağlı ise ve değirmene Yakın çevrede önemli kişilerin mezarları ya da oradaki topluluğu sakladığı bir define var ise onun koruculuğunu yapmak için Değirmenci vasfı ile oraları koruyabilir Yani bir nevi bekçilik yapar o zaman bu kişi kilise destekli olduğu için tabii ki kendisine ait de meblağı olabilir o yüzden siz çevredeki mezar yapımına müsait kayaları ve var ise tümülüsleri Ama bunlar Değirmenden görülecek şekilde olmalı yani değirmencinin görebileceği şekilde olacaklar ve yakın şelale var mı

orcun1

Yeni Üye

Bu konuda sana yardımcı olan tüm kardeşlerime teşekkür ederim Evet birçok kardeşim gerekenleri söylemişler zaten bunlara ilaveten Tabii ki her Değirmenci zengin olacak diye bir şey yok lakin bu Değirmenci burada bir kilise var ise ve o kiliseye bağlı ise ve değirmene Yakın çevrede önemli kişilerin mezarları ya da oradaki topluluğu sakladığı bir define var ise onun koruculuğunu yapmak için Değirmenci vasfı ile oraları koruyabilir Yani bir nevi bekçilik yapar o zaman bu kişi kilise destekli olduğu için tabii ki kendisine ait de meblağı olabilir o yüzden siz çevredeki mezar yapımına müsait kayaları ve var ise tümülüsleri Ama bunlar Değirmenden görülecek şekilde olmalı yani değirmencinin görebileceği şekilde olacaklar ve yakın şelale var mı
Öncelikle zaman ayırıp bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim ustam. Bugün gidip çevreyi resimleyemedim. Arkadaş başka bir yere götürdü.(Onun da fotoğraflarını "kurbağa kaya" başlığı altında paylaştım. Bakabilirsiniz memnun olurum) şelale yokmuş abi ama annemin dediğine göre dağdan debisi çok fazla Şarıl şarıl akan dere varmış zamanında. Bunun dışında değirmenin 100 metre etrafında, kepçe ile kazılmış 3-4 yer bulunuyor. Sanırım dediginiz gibi mezar aramışlar.