Değişik Bir Haç ----- 2 sezonda Çözemedik

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
aleykümselam
ben olsam haça fazla takılmazdım bi çok usta yazmış ilk çağlardan kalma semboldür
şahsi kanaatim burada mezarı ve mezarın kutsallığını sembolize etmektedir

tahminen 1-2-3-4 ve çevredeki diğer kayalarda geçerli olmak üzere soldaki elin parmakla işaretlediği yönden
kaya altına direkt mezar odası açılmış, aile mezarıdır
akrabası yakınları sağdan mavi ok yönünde mezara yaklaşıp yuvarlak oyma olan yere hediyesini bırakmış
tabi o devirde paket servisi yok bu PhotoScape menüsünden bulduğum en yakın sembol :D
neyse hediyesini bırakmış duasını ritüelini tamamlayıp huşu içinde dönüp gitmiş
mezara basılmaz o yüzden giriş diğer taraftan diyorum
dediğim gibi ilk çağ nekropol alanı tahmini her kayanın altında bir mezar odası diyorum ben
girişin dromoslu olacağını sanmıyorum yuvarlak bir kaya parçası kapatıyordur herhalde
taş yığmayı da es geçmeyin, evet tarla sürerken toplanmış ama saban çıkarması falan değildir
direkt mezar odası oymalarından artan taş ve mıcır kalıntıları olmalı
NOT: mezarlar geçmiş dönemlerde açılıp tahrip edilmiş olabilir
yine de dönem ve medeniyetini öğrenmek merakıyla da olsa bir tane açmaktan zarar gelmez heralde
selametle

Ekli dosyayı görüntüle 239364

Kamhi Leonard

PiSaGoR
aleykümselam
ben olsam haça fazla takılmazdım bi çok usta yazmış ilk çağlardan kalma semboldür

tahminen 1-2-3-4 ve çevredeki diğer kayalarda geçerli olmak üzere soldaki elin parmakla işaretlediği yönden
akrabası yakınları sağdan mavi ok yönünde mezara yaklaşıp yuvarlak oyma olan yere hediyesini bırakmış
tabi o devirde paket servisi yok bu PhotoScape menüsünden bulduğum en yakın sembol :D
dediğim gibi ilk çağ nekropol alanı tahmini her kayanın altında bir mezar odası diyorum ben
girişin dromoslu olacağını sanmıyorum yuvarlak bir kaya parçası kapatıyordur herhalde
taş yığmayı da es geçmeyin, evet tarla sürerken toplanmış ama saban çıkarması falan değildir
yine de dönem ve medeniyetini öğrenmek merakıyla da olsa bir tane açmaktan zarar gelmez heralde
selametle

onları bır sert fırca alıp gıdıp supurse oraları ustunu acıp bırazd su serperse ne oldugu anlasılır

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
@BulursamKader25 abi kaçırmışlar senin odayı :)
ustam şunu belirteyim ama koca alanda ufacık işaret buz dağının görünen kısmı gibi sanki geliyor.işarwtin ne anlattığından ziyade çubuğun ne dediği geçer bu ortamda...kolay gelsin abi..
BulursamKader25..

Sevgili ustam hayırlı geceler. Şu senin işarete bende biraz baktım hakikaten hakikaten insanı çeşitli yönlere sürükleyebilecek ve çeşitli fikirlere itebilecek bir durum var burada. Yalnız şurada şöyle bir durum var sevgili ustam. Bu oluşum bazı şeylerin birleşimi diye düşündüm ben burada çünki normalde ne böyle bir sembol var nede bir şekil. Sadece sizinde söylediğiniz. sembole benziyor lakin değil. Ben burada şu fikirde sabit kaldım bilmem doğrum düşünüyorum ...burada üç adet gezegenin sembolü var plato neptün ve uranüs. Ve bunlar bir haça bağlı ve haçın diğer hattının yönünde bir oyma.
Ben bu gezegenlerin belli bir zaman diliminde bu durşa geldiğine ve karşı tepe tarafında kaybolduklarına yakın bir hedefin olduğuna inanıyorum.
Resimlerde az çok bir şeyler anlatmaya çalıştım inşallah bir faydası olur ustam ....Sevgiler
Ekli dosyayı görüntüle 239327Ekli dosyayı görüntüle 239328
Abi tamam amin degilim sanki bu konunuza yorum yazmistim fakat farkli yonlerdende ele elirsak. 700 m mesafede üc yol olabilirmi degeri acisindan, yada degirmende olabilir fakat konum acisindan pek mumkun gozukmuyor. Selametle kal abi
Odaların tekrar bulunamaması nedeniyle belli gün ve zaman akla gelmektedir.Orada tespit yaptığınız tarih ve saati de hatırlıyorsanız lütfen karşılaştırınız.
Ekli dosyayı görüntüle 239329
Ilginç ustalar her telden dokumus örmüş

Bir yamada ben atayım beyinleri yakalim öyleyse oldu olacak
Ilk gördüğümde bir tür şifreleme gibi gördüm

3.1.6.3
Gidilecek istikamet ne taraf E yer bulur iseniz
Burda yapacağınız işlem ​tam da ters istikamet oolacak bunu bir kenara not etmenizi tavsiye ederim ...
Diğer kol E’den kapanmış. Kapanmasa idi bakır işareti olarak değerlendirilebilirdi.
daha önce denk gelmediğimi belirterek tahminim; bir oda olduğu ve içinde karışık malzeme olduğu yönünde.
Malum ki; altın üretiminde bakır çok önemli idi ve bakır’ı da belirli mahsenlerde depo eder, ihtiyaç halinde kullanılırdı.
sanki buradaki oda karışık gibi.
yine elimdeki arşive göre üstten işlem boş bırakılmış bu da 6 ila 10 adım tara der.
tespitten yana sıkıntı devam ediyor ise çokta yorulma derim ustam.
yedeklere ayır..
kolaylıklar diliyorum.
Ustam semboller hristiyanlik ve slav oncesi bulgarlara ait oldugu tahmin edilen alfabeden harfler. Slavligi ve hristiyanligi secmeden once kurulan ilk pre-bulgar kralligina ait Han'a (khan) monogramlarindan bir tanesi (bir veya daha fazla harfin ya da başka yazı birimlerinin tek bir simge oluşturmak için üst üste veya yan yana birleştirildiği bir nakıştır.) oldugunu dusunuyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 239330
Malaja Pereschepinaya ait bulunan altin hazinesinde yer alan iki yuzukteki monogramlar.

Ekli dosyayı görüntüle 239331
Voznesenka hazinelerinde bulunan gumus kartalin uzerinde bulunan Espor (Asparuh) Khan adina monogram. Kartalin cizimi asagidaki resimdir.

Ekli dosyayı görüntüle 239332

Ekli dosyayı görüntüle 239333

Espor Hanin monogrami.
Not: Yine benzer monogramlar o donemlerdeki ve sonraki kralliklarda da krallar tarafindan kullanilmistir. Harfler genelde Kralin isminin bas harflerini temsil ettigi varsayiliyor.
Arkadaşlar define işareti çözme işini ben bir kilide benzetirim kilidi anahtarın açtığını herkez bilir önemli alan hangi anahtar işte işin püf noktası burda yani doğru anahtarı bulmakta doğru anahtarı bulan kilidi açar burda anlatmak istediğim işareti bulduğumuz zaman bu işareti hangi anahtar açar önemli olan bunun doğru seçimini yapmak bunun için tabi tercübe beceri ve azim gerekir işareti bulduğunuz zaman detaylı inceleme yapmanız gerekir bir bakışta işareti çözmek sanırım mümkün deyildir ince detaylarını incelemeniz gerekir her işaretin bir çözüm noktası vardır bulduğumuz işaretin öncelikle ne amaçla yapıldığını bilmemiz gerekir her yapılan işaret define amaçlı yapılmamıştır bu konu hakkında bilgi edinmemiz gerekir,
herhangi bir işaretle karşılaştığımız zaman işaretin sırlarını çözebilmek için öncelikle çevresini araştırmak sizlere ip ucu verecek yerleri tesbit etmek gerekir
burda benim dikkatimi çeken sizin yapmış olduğunuz ölçümler açık kısım hariç hepsinin ölçümlerin aynı olması yani sizin ölçümlere göre çoğunluk 5 birtanesi 9 bunun tesadüfen yapılması bence doğru olamaz kaçtane yapılan ölçüm varsa örnek 14x5=70cm.
14x9=126cm
70x9=630cm
126x5=630cm
İşaretin açık olan kısmı tarafına bu ölçüler dahilinde bir araştırma yaparsanız umarım bir ip ucu elde edersiniz benim aciz hane görüşüm bu yönde saygılarımla.
Monogramlar üst üste binme tarafından yapılan bir kalıp veya iki veya daha fazla harften oluşan bir sembol veya bir grafik oluştururlar. Monogramlar genellikle tanınabilir semboller olarak kullanılan " bir kişinin baş harflerini birleştirerek yapılır."
Monogramlar ilk defa sikkelerde, MÖ 350 kadar erken göründüler. Bilinen ilk örnekler, madeni paralarla çıkarılan yunan kentlerinin isimleridir. Genellikle kentin adının ilk iki harfi. Örneğin, Achaia'nın monogramı araya (X) değil, alfa (A) harflerinden oluşuyordu.
Latin harflerini bizde ilk kullananlar arasında Üçüncü Selim’in kızkardeşi Hatice Sultan da vardı ve sarayın Fransız mimarı Antoine Ignace Melling ile Türkçe ama Latin harfleri ile mektuplaşmıştı.
Hatice Sultan’ın Melling’e mektubu.

İlk örneğimiz Paris’te, Fransız Millî Kütüphanesi’nde bulunan 350 küsur senelik bir elyazmasından, asıl adı Alberto Bobowski olan ve Türkiye’de Ali Ufkî diye tanınan bir Polonyalı’nın tamamı yayınlanmamış olan elyazması eserinden...

17. asırda bir kâtip.

SARAYIN FOLKLÖR HAZİNESİ
1600’lerin başında doğan Bobowski gençlik yıllarında bilinmeyen bir şekilde esir edilip İstanbul’a gönderilmiş, saraya alınmış, zamanla imparatorluğun tercümanı olmuş ve çok sayıda kitap kaleme almıştı. Eserleri arasında bir Türkçe gramer ile o devirde icra edilen ve notaya aldığı Türk Müziği eserlerinden meydana gelen “Mecmua-i Sâz ü Söz” isimli meşhur kitabı da vardı ve Kitab-ı Mukaddes’in bugün kullanılan metninin temeli olan ilk Türkçe tercüme de Ali Ufkî’ye aitti.
Mecmua-i Sâz ü Söz’ün temize çekilmiş nüshası Londra’daki British Museum’da, Ali Ufki’nin Londra’daki nüshaya almadığı ve içerisinde hatıralarının da bulunduğu çok daha kalın müsvedde nüshası Paris’tedir ve Paris nüshasında hem eski harflerle, hem de Latin harfleriyle yazılmış yüzlerce şiir ile şarkı güftesi de bulunur. Kitaba padişahın huzurunda söylenen mânilerden tekerlemelere, yemek tariflerinden ilâçlara, önemli olaylar için düşürülen tarihlerden o günlerin moda olan şiirlerine ve şarkılarına kadar herşey kaydedilmiştir ve bu elyazması, bir yerde saray folklörü hazinesidir. Sayfaların ortasında kimi soldan sağa, kimi sağdan sola, o zamanın sistemiyle yazılmış yüzlerce nota, asırlar öncesinin saz eserleri ile şarkılarını bugüne getirirken şiirler ve güftelerin çoğu da iki alfabe ile, yani hem eski harflerle hem de Latin yazısı ile kaydedilmişlerdir.
Ekli dosyayı görüntüle 239342

Eski bulgar hanliginin kullandigi alfabe.
BulursamKader25...

Sevgili ustam birde bu yönden bakalım bu olaya bende bu işaretin bu resimdeki işaret olduğuna inandım artık . Bu pagan tılsım işaretlerinden biri . Bence bunun eksik parçasını bulmak gerek o işarelediğim alan bu metrelere uyar ise eksik parçayı orada bakabilirsiniz. Bu da bir ihtimal. Belkide siz bizden evvel düşündünüz bunu lakin söylemekte fayda var
Ekli dosyayı görüntüle 239343Ekli dosyayı görüntüle 239345Ekli dosyayı görüntüle 239346
Bu ebat ve büyüklükte ki bir işaret yerini karşı tepe yada yüzlerce metreye atmaz.25-30 metre .Oyman var ise mezar odanda vardır.Yönünde bellidir.Saplı kaya yeşil yuvarlağa aldım kırmızı hat en son düşünülmesi gereken alan.Yeşil çizgi hat oyma ile yuvarlak saplı yerli kaya arasıdır.Bu yeşil hat ortalarında yada işaretli kaya ya yakın mevzusu olmalı.Sizler çubuk ustalarısnız tahminimce boşluk yada değerli tespitinde birşeyler belli olur.
aleykümselam

selametle

onları bır sert fırca alıp gıdıp supurse oraları ustunu acıp bırazd su serperse ne oldugu anlasılır

Kardaşlarım, Kıymetli ustalarım, Ağabeylerim,

Hepinize çok teşekkür ederim.
Allah cc sizlerden razı olsun.
İlk defa duyduğumuz kıymetli bilgiler paylaştınız.
Arşivlerinize baktınız, araştırma yaptınız.
Sizleri yormuş olduk, haklarınızı helal ediniz.

Dün oy kullandıktan sonra gitmeyi planlamıştık, hafta başında.
Ancak sabahtan Konya' ya kar yağmaya başladı.
Hava da çok soğudu, aynı zamanda da rüzgar çoktu.
Gidemedik. En kısa zamanda gideceğiz biiznillah.
Gittiğimde bu verdiğiniz bilgiler ışığında;
burayı artık bir şekilde çözüp nihayete erdiririz inşallah.
Her şeyin hayırlısı.
Tekrar hepinize teşekkür ederim, sağolun, varolun.

kaplumbaga

Member
Selam olsun üstat...

Boşluk bulmanda sıkıntı yaşamadıgını biliyorum tavsiyem cık tepeye yön olarakk kuzeyinde ki öyle düşünüyorum ortalama derinlik alabiliyorsan 4 metreye yakındır yani tabana girişi ve çıkışı... cünkü bu tip yerler yani tepeler dogal secilir yani tepe insan işlemi gömemiştir bir noktadan girilip zemin altına inşası yapılıp girilen noktayı tekrar katalıp bırakılmıştır...
Not geceyim bir kaç açılmış örnegini gördüm

mavikorku

Moderatör
Moderatör
İşaretin eksik tarafı ve önünde ki oyma göre devam ettirdiğinde önünde ki sabit kayalar işaretin tamamlıyor. Bu sürede X ile belirlediğim nokta 1. nokta. 2. Nokta ise düz çizdiğim beyazın olduğu yerin solunda ki sabit kaya veya tam beyaz çizdiğim yer. @BulursamKader25

Ekli dosyayı görüntüle 280446

murattırosso

Hakimiyet ALLAH 'cc'dır.
Süper Moderatör
Mıcır görünmüyor arazide, yani varsada bi kaç tane yer altı mezar odası vardır. Oda çubukla muazzam bi şekilde tespit edilir. Rastgele

fatih7979

Süper Moderatör
Süper Moderatör
bunun neyını cozemedınız anlamadım yönü vermiş zaten basıt bır cubukla bıle yer tesbıt edılır

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Konunun gundeme gelmesi bosuna degil,
tesadufe inanmam, herseyin sebebi vardir.

Bu yer ekilmeyen bir tarla.
Tarla sahibi 3-5 gun once aradi, bu hafta gitmeye karar vermistik. :)))

Hadi hayirlisi bakalim.

Konuyu tekrar bastan sona okudum.
Dediklerinizin notunu aldim.
Eksik kalan hususlari analiz ettim.
Nasipse hafta ici son kez gidecegim.
Ya hedef tespitinde muvaffak olacagiz yada bu sayfayi kapatacagiz.
Detaylari ve sonucu burada paylasirim insallah.