Dedektörle araştirma yapmak suç olmaktan çikarildi

denizci17

Member
Tenkit
Sit alanı dışındaysa dedektörle gezmen suç değil.
Kendi Tarlanda kazı yapmanda suç değil.
Ama izinsiz herhangi bir yerde kazı yapman suç.
Dedektörle kazı yaparsan ve yakalanırsan define kazısı yaptığın için dedektörüne el koyarlar.Savcılıkta ifaden alınır idari yaptırım uygularlar.
Define çıkarıp satarken veya arabanda yakalanırsan kültür varlıklarını kaçırma suçundan 3 yılla yargılanırsın.
Define esnasında kazdığın yerde yakalanır ve iş üstündeysen bir de değerli çıkarsa 2 ay- 6 ay yatarsın.(68 gün yatan arkadaşım var)İyi hal indirimi erteleme veya para cezasına gidebilir.
(Yeni öğrendim;İş üstünde araç kepçe vs ile yakalanırsan el konulur.Gece araçla avlanmak gibi- define avcısı ondan diyorlar heralde :) )

En kötüsü tarihi eser kaçakçılığıdır.Kültür varlıklarını müzeye teslim edin :)

Tenkit

Bilgili Üye
@ denizci17 simdi ben sit alani disinda dedektorle arama yapiyorum, elimde de kazma var, o anda kolluk geldi ama kazmiyorum henuz yaptirimi var mi yok mu?

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
konu güncel.

ZİKRULLAH

Engellendi
dedektör ile sit alanları vb yerler hariç gündüz 8 ile 17 arasında sadece arama amaçlı yağni yanınızda kazma kürek olmadan keşif yapabilirsiniz.Cihazlarınızı jandarma teslim alamaz aldığı zaman tutanak tutmak zorunda fakat gel gelelimki kanunda böyle bir madde yok alamazlar alsalar dahi tutanak ile veriniz.

Hukuk bilgim zayıftır fakat bu konulara hakimim..

İyi geceler..

Saygılar..

Metehan0770

Aktif Üye
Sakın gaza gelip, ulu orta makineyi kapıp çıkmayın piyasaya. Yanlış hatırlamıyorsam, 2010 yılında bu yönetmelikte bir düzenleme yapılarak, define aramakta (bakın kazmak değil aramak-yerini tespit etmek) suç kapsamına alındı. Burada tek istisna sahiller. Lakin o da o bölgenin idari amirinin veya kolluk kuvvetinin insiyatifine kalmış bir şey.

ZİKRULLAH

Engellendi
Sakın gaza gelip, ulu orta makineyi kapıp çıkmayın piyasaya. Yanlış hatırlamıyorsam, 2010 yılında bu yönetmelikte bir düzenleme yapılarak, define aramakta (bakın kazmak değil aramak-yerini tespit etmek) suç kapsamına alındı. Burada tek istisna sahiller. Lakin o da o bölgenin idari amirinin veya kolluk kuvvetinin insiyatifine kalmış bir şey.
ben burada jandarmaya bildirip çıkıyorum sorun olmuyor şu saatte şurada olacağım diyorum yanımda sadece cihazım başka birşey yok bazen denetlemeye geliyorlar suç unsuru yok geri gidiyorlar ustam

sef_er

Operatör
ben burada jandarmaya bildirip çıkıyorum sorun olmuyor şu saatte şurada olacağım diyorum yanımda sadece cihazım başka birşey yok bazen denetlemeye geliyorlar suç unsuru yok geri gidiyorlar ustam
. Senden ogrenecek cok seyimiz var. Bak dun cok uzuldum, capsiz insanda cok, sen cok uyi bir kardesimuzsin, altin gibi bur yuregin var, seninde kirildigini gördum, ama bizide unutma, bir beklentim yok sende, benim kendi cihazim var yenisinide alirim, bu arada Metehan0770 bak hemen seni uyardi, seviliyirsun, kendine dikkat, Allah yar ve yardimcin olsun

ZİKRULLAH

Engellendi
@ZİKRULLAH unuttum cumani kilmissin Allah kabul etsin
Eyvallah ustam cümlemize fakat önceki mesajımda kendim nasıl arama yaptığımı söylememişim. @Metehan0770 arkadaşın yazısından sonra altına kendi yöntemimi yazdım hiç sorun olmadı bu zamana kadar.Malum dün gece atmıştım o mesajı biliyorsun canımız sıkıldı yarım yazmışım.

meteorxp

Member
Ustalarım sit alanı olmayan bir arazide sadece çubuk ile arama yapılmasında bir sıkıntı varmı yada oldu diyelim ne ediyorsun dediklerinde ne etmeli sadece iki çubuk başka hiçbir malzeme yok belki komik ama bilmiyorum