Çubukla Derinlik Ölçüleri Nasıl Alınır - Değerli Maden Tespitinde

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Selamün Aleyküm Kardaşlarım,

Sabah googlede görsellere bakarken bir konu ile alakalı aşağıdaki çizimleri gördüm.
Bu işte bir karışıklık ve flu bölgeler var sanırım. Şu işe bir el atıp çözelim inşallah.
Çünkü insanların ilk müracaat ettikleri yer google. Buradaki doğru ve yanlış bir bilgi çok hızlı yayılıyor.
Biz doğru bilgilere vesile olalım. Umarız ki birisi çıkıp bizlere Allah cc razı olsun der.

Araziye gittiğiniz. Çubukla dolaşırken bir noktada Gümüş tespiti yaptınız.
Amma size derinliği de lazım. Bu tespit ettiğiniz gümüşe ulaşmak için; zeminden itibaren ne kadar derinliğe ulaşıp,
işlem yapmanız gerekiyor. Bu derinliği SİZ nasıl tespit ediyorsunuz. Duyduklarınız değil, bize yaptığınız usulü yazınız lütfen.
Hep beraber tartışalım. Tecrübelerimizi paylaşalım.
Konumuzun içinde toprak altındaki odanın tespiti yok, sadece "" değerli maden tespitinde derinlik"" var.

Kolay Gelsin.

Ekli dosyayı görüntüle 163400

Ekli dosyayı görüntüle 163401

LabarNa

Bilgili Üye
Bende bilmiyordum Kesinlikle öğrenilmesi gereken konu bayram abi değerli bilgiler için teşekkürler

kerti17

Aktif Üye
Konuyu takipteyim üstad. Benim yöntemim 1 ile yakın.

hakan222

Member
Cubuklar boşluk bulmaz veya metal bulmaz hatta hiç bir şey bulmaz. Bir şey bulan onu tutan kişidir. Fazla detaylara girmek istemiyorum. Dünyanın ürettiği manyetik alanı algılayabilen pek az insan vardır. Kandaki muhtemelen demir yoğunluğundan kaynaklanıyor olabilir. Bu insan bu manyetik anormallikleri algılar ama nasıl konsantre olacağını bilemez, bu sebeple bu yeteneği çubuğa , ağaca,metale ,tele yorar.Yetenek sahibi olan bu kişiler elinde bir şey tuttuğu zaman vücut net konsantre olur., ne tutarsan tut istersen çatal, istersen toprak tut farketmez. Önemli olan kişinin bu konsantreyi sağlamasıdır. Ama diyelim tel tuttun, yeraltından gelen manyetik değişimi hissettin , ne olacak mr cihazına girenler bilir manyetik alan vücutta seyirmeler yapar, işte o kişininde kasları seyirme ile elindeki materyali oynatır mesel budur. Çubukta keramet yoktur. Keramet insanlarda olur. Herkeste alıp yapamaz , birde şöyle bir konu var bazı insanlar da kendi kendilerini kandırırlar...bilinen yerlerde çalışırlar doğal olarak eldeki çubuk oraya kayar, zaten görüyorsun deneme yaptığın yeri...Önemli olan hiç bilinmeyen bir yerde başkaları tarafından sana sürpriz yerlerde deneme yaptırmalarıdır. Hiç bilmediğin bir yerde bilmediğin bir büyüklükteki boşluğu buluyorsan diyebilirsin ki tamam bende bu özellik var

Erhan48

Aktif Üye
Katılıyorum hakan kardeşim
Marifet cubukda degil kullanan kisidedir.ben L sekline getirdigim bütün objelerle tespit yapabiliyorum.

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
BulursamKader25 ustam ben arazide iki sekilde derinlik aliyorum.ilki sakulumle en fazla 10 cm oynar..digeri kadir ustadan ogrendigim test ettigim ve basarili olan bir sistemdir serit metreyi 5 cm den kiriyorum 5 cm yazan yere neodyum miknatisi yapistiriyorum.tespit yaptigim yere uc kismini koyuyorum tek cubugu metereye tuttugumda git gel yapiyor alttaki maddenin derinligine gelince duruyor..test ettim ustam kullanmak isteyenlere tavsiye ederim .hemde pratiktir..

ragıp

Uzman
@BulursamKader25
üstadım bende yazayım, belki bir arkadaşa faydamız olur inşallah

çubukların X yaptığı yere minik bir çivi batırıyorum. yanımda bulundurduğum
telin ucunu, yere batırdığım çivinin başına dolayıp
teli herhangi bir yöne doğru uzatıyorum
çubukların X yaptığı yere tekrar çubuk tuttuğumda, teli gösteriyor
telin üzerinde çubuk tutarak ilerliyorum.
çubuklar, telin üzerinde, nerede X yapar ise, aradaki mesafe derinliktir.
bir çok kere teyit edilmiş. kati netice aldığım, alışmış olduğum bir yöntemdir
dileyen arkadaş ta kullanabilir

selametle

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Ustalarım af buyurun benim anlamadığım konu X boşlukta yapılan tespittir. Lakin konunun başlığı tespit edilen gümüş demekte. Bu durumda boşluk olmama olasılığını göz önünde bulundurarak ölçüm yapmamız gerekmiyor mu? Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Ayrıca diyelim ki aynı noktada hem boşluk aldınız hem de değerli. Bu değerli boşluk ile aynı yerde mi yani malzeme boşluğun içinde mi yoksa altında mı üstünde mi? Bunun ölçüleri lazım. Ben şöyle yapıyorum. Diyelim değerli tespit ettim. Çubuklar tam açılıp düz durana kadar belirli adımlarla yürümeye devam ediyorum ve attığım adımları 70 cm ile çarpıyorum. Bana derinliği veriyor. Şayet boşluk varsa ve boşluk alt tabanı da aynı sonucu veriyorsa malzeme boşluk içindedir. Boşluk yoksa zaten malzeme ile ilgilenmiyorum.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ustanın sorduğu; yerde sadece gümüş var, oda yada boşluk yok. ben öyle anladım.

manisa28

Engellendi
Cubuklar boşluk bulmaz veya metal bulmaz hatta hiç bir şey bulmaz. Bir şey bulan onu tutan kişidir. Fazla detaylara girmek istemiyorum. Dünyanın ürettiği manyetik alanı algılayabilen pek az insan vardır. Kandaki muhtemelen demir yoğunluğundan kaynaklanıyor olabilir. Bu insan bu manyetik anormallikleri algılar ama nasıl konsantre olacağını bilemez, bu sebeple bu yeteneği çubuğa , ağaca,metale ,tele yorar.Yetenek sahibi olan bu kişiler elinde bir şey tuttuğu zaman vücut net konsantre olur., ne tutarsan tut istersen çatal, istersen toprak tut farketmez. Önemli olan kişinin bu konsantreyi sağlamasıdır. Ama diyelim tel tuttun, yeraltından gelen manyetik değişimi hissettin , ne olacak mr cihazına girenler bilir manyetik alan vücutta seyirmeler yapar, işte o kişininde kasları seyirme ile elindeki materyali oynatır mesel budur. Çubukta keramet yoktur. Keramet insanlarda olur. Herkeste alıp yapamaz , birde şöyle bir konu var bazı insanlar da kendi kendilerini kandırırlar...bilinen yerlerde çalışırlar doğal olarak eldeki çubuk oraya kayar, zaten görüyorsun deneme yaptığın yeri...Önemli olan hiç bilinmeyen bir yerde başkaları tarafından sana sürpriz yerlerde deneme yaptırmalarıdır. Hiç bilmediğin bir yerde bilmediğin bir büyüklükteki boşluğu buluyorsan diyebilirsin ki tamam bende bu özellik var
Haydaa :confused: ustalar?