Çubukla Derinlik Ölçüleri Nasıl Alınır - Değerli Maden Tespitinde

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Konumuz kişinin beden yapısı değil ustam bu yüzden o yazıya odaklanmayalım. Şuan bu tür durumları aşmış ve belli bir tecrübe edinmiş ustaları takip edelim arkadaş çubuk ve çubuk kullanma yöntemleri başlığına aynı yorumu yazıp oradan yeni bir bakış açısı kazandırabilir. Fikirleri önemsenecek türden lakin bu konu farklı. İyi formlar

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
@BulursamKader25 ustam ben arazide iki sekilde derinlik aliyorum.ilki sakulumle en fazla 10 cm oynar..digeri kadir ustadan ogrendigim test ettigim ve basarili olan bir sistemdir serit metreyi 5 cm den kiriyorum 5 cm yazan yere neodyum miknatisi yapistiriyorum.tespit yaptigim yere uc kismini koyuyorum tek cubugu metereye tuttugumda git gel yapiyor alttaki maddenin derinligine gelince duruyor..test ettim ustam kullanmak isteyenlere tavsiye ederim .hemde pratiktir..
Kardaşım, şeritmetre ile derinlik bulmayı çizip buraya ekleyebilirsen, konuyu okuyanlara büyük hizmetin olur.
Senin dediklerini ben anladım amma, ilk kez okuyan anlayamaz ve algılayamaz.
Birde şerit metreyi 5 cm.den mi yoksa 50cm.den mi kırıyon..?

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Etrafımızda Yüzlerce ses ve görüntü var. uygun alıcıyı kullanırsak; mesela uydu anteni ve televizyon, görüntüyü ve sesi görülebilir ve duyulabilir hale getiriyoruz. çubuklarda bir nevi anten. yeryüzündeki farklı manyetik alanların ve metallerin frekanslarını görünür, anlaşılır hale getiren bir araç.

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
BulursamKader25 ustam ben arazide iki sekilde derinlik aliyorum.ilki sakulumle en fazla 10 cm oynar..digeri kadir ustadan ogrendigim test ettigim ve basarili olan bir sistemdir serit metreyi 5 cm den kiriyorum 5 cm yazan yere neodyum miknatisi yapistiriyorum.tespit yaptigim yere uc kismini koyuyorum tek cubugu metereye tuttugumda git gel yapiyor alttaki maddenin derinligine gelince duruyor..test ettim ustam kullanmak isteyenlere tavsiye ederim .hemde pratiktir..
Ustam sanırım bu yaptığınız tespit sadece boşluk için geçerli. Değerli için de geçerli ise neodyum mıknatısın ölçü üzerindeki etkisini biraz açıklar mısınız rica etsem.

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Kardaşım, şeritmetre ile derinlik bulmayı çizip buraya ekleyebilirsen, konuyu okuyanlara büyük hizmetin olur.
Senin dediklerini ben anladım amma, ilk kez okuyan anlayamaz ve algılayamaz.
Birde şerit metreyi 5 cm.den mi yoksa 50cm.den mi kırıyon..?
Tabikii abi foto olarak yuklerim.5 cm den yani 5 metre dernlik olarak hesaplaniyor fazlasida lazim degil zaten okadara inemem...1 cmi 1 metre olarak algiliyor.

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Ustam sanırım bu yaptığınız tespit sadece boşluk için geçerli. Değerli için de geçerli ise neodyum mıknatısın ölçü üzerindeki etkisini biraz açıklar mısınız rica etsem.
Hayor ustam madde icin bahsettigim..neye yakalandiysa cubuk..minarele bile yakalansa gosterdigi metrede yakalandigi cikar..

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Kardaşlarım,
Sorumuz; boşluk (oda-mahzen vd.) içinde olmayan değerli madeni tespit ettiniz.
Aşağıdaki resimdeki gibi.
Derinliğini siz nasıl buluyorsunuz..?
Bu resmin üzerinde işaretler ve anlatırsanız sevinirim.
Kolay Gelsin.

Ekli dosyayı görüntüle 163446

Son düzenleme:

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
BulursamKader25 oncelikle kusurabakma ustam dedigin gibi 50 cm bir anlik aklin gidip gelmesiyle 5 cm yazdim..arama yapacagimiz derinlige gore metrenin boyu uzaltilabilir.bana 5 metre yeterli geliyor.resimdeki gobi neodyumu sona tututturuyoruz olcume hazirdir.tespit yaptigimiz yerde topraga bu duzenegi koyuyoruz cubugumuzu ustune getirdgimizde git gel yapip bir noktada sabitlnir.sabitlendigi nokta tespit yaptigimiz maddenin derinligini verir. 10cm 1metre olarak degerlendirilir.
Ekli dosyayı görüntüle 163472
Buda sakulle aldigim derinlik metodudur.sakulle tespit yaptigimiz zaman maddenin ustune geldigin donus yapar,bu donus bellinbir alan icerisinde olur.ilk donus azdir mwrkeze yaklastikca cogalier.4 taraftan ilk donus yaptigi yeri isaretleriz.resimdeki gibi A noktasindan B noktasina kadar olcum alinir..C ile de D noktasina kaadar olcum alinir.bunlar carpilip elde edilen sayi 6 ile carpilirsa maddenin derimligini bulmus oluruz . Ekli dosyayı görüntüle 163473

Son düzenleme:

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
BulursamKader25 ustam bahsettiğim abinin alan taraması ile yaptığımız tespitlerde cihazın verdiği tepkiye göre bu şekilde ölçüm yapıyoruz. Abimin dediği ölçümde birde gaz meselesi var. Dediğine göre eğer küpte yada odada gaz varsa çıkan metrajı 3 ile çarparak hesaplıyormuş. Bu konuda da fikrini almak isterim.

Ekli dosyayı görüntüle 163483