Çubukla Derinlik Ölçüleri Nasıl Alınır - Değerli Maden Tespitinde

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
@Hayrola
Çubuk hedefi dik açı olarak noktalamaz bu sebeple düşüncen doğrudur.
Diğer yandan donanımlı bir cihazın oda içinde tüm metal grubunu seçebilir özgüveni vardır bu onun ne kadar donanımlı olduğu ile alakalıdır.Netice itibariyle mümkünatı vardır.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
O zaman buradan şunu anlıyoruz dedikleri gibi değil işin aslı yani oda mezardan hareketle bazılarının dediği gibi özellikle le çubuk satıcılarına söylüyorum yok meftanin kafa kısmında gümüş var ,yok bel kısmında altın var vs bunlar hikaye ben de boşluk içindeki metalin hangi cins olduğunun tespitinin anlaşılamayacagini savunanlardanim , boşluk içinde metal olduğunu anlaya biliriz ama cinsi nedir orası zor
Yalın sade çubuk ile altin ve gümüşte çubukcunun yapacağı hiçbir şey yok. Tabiri caizse eller duvarda kalır.
Ama ;
Aynı çubuk, sorunların üstesinden gelen bir sistem ile kullanıldığında ve fizik bilgisine çubukçu vakıf ise,
Çubuk ;
Altın/Gümüş dahil her metali ayırt eder ve 1 karış bile sapma yapmadan noktalar.

Not: Bunlar benim tespit ve düşüncelerim. Her ustanın tecrübesine saygım vardır.

Hilara

Yeni Üye
@BulursamKader25
üstadım bende yazayım, belki bir arkadaşa faydamız olur inşallah

çubukların X yaptığı yere minik bir çivi batırıyorum. yanımda bulundurduğum
telin ucunu, yere batırdığım çivinin başına dolayıp
teli herhangi bir yöne doğru uzatıyorum
çubukların X yaptığı yere tekrar çubuk tuttuğumda, teli gösteriyor
telin üzerinde çubuk tutarak ilerliyorum.
çubuklar, telin üzerinde, nerede X yapar ise, aradaki mesafe derinliktir.
bir çok kere teyit edilmiş. kati netice aldığım, alışmış olduğum bir yöntemdir
dileyen arkadaş ta kullanabilir

selametle
Hobi olarak yapıyorum aynı yöntemleri kulanıyorum ama hiç kazmadım çok geometri şekiller buldum ,ama teyidini yapmadim

Fakiroğlan

Yeni Üye
@BulursamKader25
üstadım bende yazayım, belki bir arkadaşa faydamız olur inşallah

çubukların X yaptığı yere minik bir çivi batırıyorum. yanımda bulundurduğum
telin ucunu, yere batırdığım çivinin başına dolayıp
teli herhangi bir yöne doğru uzatıyorum
çubukların X yaptığı yere tekrar çubuk tuttuğumda, teli gösteriyor
telin üzerinde çubuk tutarak ilerliyorum.
çubuklar, telin üzerinde, nerede X yapar ise, aradaki mesafe derinliktir.
bir çok kere teyit edilmiş. kati netice aldığım, alışmış olduğum bir yöntemdir
dileyen arkadaş ta kullanabilir

selametle
Operatör ustam hangi çubukları kullanıyorsun veya hangi çubukları tavsiye edersin.birde çivinin başına doladigin tel hangi tel.bakir tel mi, inşaat telimi vs... hangisi.saygilarimla

KUSEYR

Yeni Üye
@BulursaKader25 ustam yazıların çoğuna baktım göremedim, gözümden kaçmış olabilir. Toprak olmayan kaya zeminde kablo ile nasıl derinlik alacağız?

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
@BulursaKader25 ustam yazıların çoğuna baktım göremedim, gözümden kaçmış olabilir. Toprak olmayan kaya zeminde kablo ile nasıl derinlik alacağız?
Gözünüzden kaçmış demek ki.
Iki avuç toprak alıp kayanın üzerine koyun ve çiviyi o toprağın üzerine batırın.

meteorxp

Member
Ustalarım çubukla derinlik ölçümünde boşluk üzerine toprağa çivi saplayıp kablo ile ölçüm yapmak ayrıca küp ve metali de aynı derinlikte kablo üzerinde işaretlemek yani boşluk küp ve değerli aynı yerde ve aynı derinliği veriyorsa derinlik ölçümü ne kadar doğrudur yüzde 70 doğrudur diyebilirmiyiz umut vaad ederimi böyle bir tablo

meteorxp

Member
Ustalarım çubukla derinlik ölçümünde boşluk üzerine toprağa çivi saplayıp kablo ile ölçüm yapmak ayrıca küp ve metali de aynı derinlikte kablo üzerinde işaretlemek yani boşluk küp ve değerli aynı yerde ve aynı derinliği veriyorsa derinlik ölçümü ne kadar doğrudur yüzde 70 doğrudur diyebilirmiyiz umut vaad ederimi böyle bir tablo

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yazdığınızdan anladığıma göre sorunuza cevap vereyim.
Anlamadıysam başka şekilde tekrar sorunuz, gerekirse A4 e çizip sorunuz.

Aşağıda bir oda var.
Odanın tavanı ile tabanı arası misal 2 metre olsun.
Ayağınızı bastığınız yer ile de taban arası 5 metre olsun.
Metal sinyalini alıp ölçüm yaptınız derinlik 5 metre çıktıysa malzeme odanın tabanında.
4 metre çıktıysa odada başka bir şeyin üzerinde.

Durum buysa oda içerisindeki bu yükseltiyi de tespit etmeniz gerekecek ki emin olasınız.

Boşluklarda işin başlangıcında kağıda çizerek çalışırsanız;
çizim bittiğinde kağıda bakıp olup olmayacağına bilgi ve tecrübeniz oranında karar vermeniz çok kolaylaşır.

meteorxp

Member
Ustam sağol Allah razı olsun sizi anlıyorum 2x3 oda ve odanın tam köşesinden yani 50cm bir tarafta 50cm bir tarafta kalacak şekilde uzanan 1m genişliğine devam eden tünel... yani oda girişi tam köşe birleşiminden adamlar tam köşeyi ortalamış ne akıl anlamadım odada boşluk tam köşeden tünele geçerken çubuklar kapanıp bir adım sonra tekrar boşluk verip tünele geçiş yapıyor işin garibi sadece küp ve değerli sinyali var sinyal de koca odanın tam kapı çıkışına az kala veriyor düz tarla hiçbir emare kayalık yok sadece giden tünel 10m sonra dereye inmeden son buluyor bana çubukların bir oyunu mu ne yapılabilir tüm metallere baktım kemik baktım yok sadece küp değerli diyor ne dersin ustam bana hayaldir zihin oyunumudur

humhum

Member
Merhaba Arkadaşlar , benim de Frekanslı iki çubuk ile derinlik tespitim şöyle :
İlk önce Hedefi bulup Tam Merkezinde duruyorum , ondan sonra Kuzeye ,Güneye , Doğuya ve Batı yönlerine doğru yavaş yavaş ilerliyorum , ve Çubukların İLK kesiştiği yada geri çektiği yerleri işaretliyorum , eğer her yönde mesafe aynı ise Mezar değil yani Metal , ama eğer dikdörtgen bir şekil ortaya çukar ise mezar olduğunu anlıyorum , burada
derinlik ölçümünde diyelim ki Hedefin tam üstünden Merkezinden her yöne 1m de işaretledik , o zaman Radius/2 olduğuna göre o Metal 2 metrede dir .