Çok Önemli

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Aramak, çıkarmak serbest, satış yasak olmalı. Yani devlet kendisi almalı ederinden. Hem bu toprakların kültür mirası, zenginliği ülke içinde kalır, hemde definecilerin başı derde girmez.

bartini

la havle vela kuvvete illa billahil aliyl azim
Moderatör
az çok hepimiz durumun farkındayız bence artık neler yapabiliriz yapmalıyız onu konuşalım artık biran önce saygılar..

Metin58

Yeni Üye
Arkadaşlar!...

bu gün sizler ile en çok sorulan bir soru üzerinde sohbet etmek istedim
beni tanıyanlar bilir,ben çubukçuyum
Lakin;
ülkemizde, nerede olursanız olun,dedektör ile yüzeysel arama yapmak yasak
Jandarma gelir dedektörüne el koyar...bu çubuk için de geçerli

Şöyle biryol var.... :)
Arama yapmak istediğinizi, mülki amire, kaymakamlık veya Valiliğe

..... ili/ilçesi, ......köyü,..... mevkide,....... bölgede, ...... şu saatler arasında, adıma kayıtlı veya kiraladığım
......... marka metal dedektörüm ile kazı yapmaksızın yüzeysel arma yapmak istiyorum

gibi bir dilekçe ile müracaat ettiğinizde, yüzeysel arama için istediğiniz yer sitalanı değilise size izin aynı gün verilecektir :)

Jandarma, sizin yüzeysel aramanıza eşlik edip, sizin güvenliğinizi sağlayabilir...
Jandarma, sizin yüzeysel aramanızı uzaktan, sizin bilginiz dışında sizi izleyebilir...
Jandarma, sizin yüzeysel aramanızı video kaydına alabilir...
problem varmı?
bence yok :)
üç gün sonra, üç hafta sonra hatta üç ay sonra
sizin izinli yüzeysel arama yaptığınız bölgede birileri, sizin bilginizdışında
her hangi bir kazı olduğunda ise, ilk ifadesine baş vurulacak olan kişi yine sizsiniz...

metal dedektör firmaları, "fatura yanında olsun bir şey olmaz"
"Jandarma aldımı, tamam o iş bende,dedektörünü jandarmadam geri alacağız"
ve benzeri sözler boştur,zaman alıcıdır.üç gün sonra avukat parası derler para isterler
3 sene sonra dönüp arkanıza baktığınızda ise geçen 3 yıl, yok olan dedektör ve birkaç dedektör parası avukat ücreti..

kızmayın bea, ben gerçeği yazıyorum...

SONUÇ: Ülkemizde, metal dedektörü veya diğer alet edavat cihaz adı ne olur ise olsun arama yapmak YASAK
DOĞRU MU?
bence çok yanlış
NEDEN?
Üretimine izin verdiğin, vergisini aldığın bir araç gereçin kullanılmasının yasak olması akıl karı değil.

Arkadaşlar!...
ben dememeliyiz, BİZ demeliyiz
Benim varlığımın, sizlere faydası yok
sizlerin varlığınızın da bana faydası yok
burası, bu site, definecilik konusunda bir sosyal paylaşım sitesi...
sitenin bir çok yöneticisi, bir çok üyesi var
2863 sayılı kanun, yenilenmediği için çağ dışı kalmıştır
Reelde ve sanalda bir imza kampanyası ile sesimizi
konu/kanun hakkındaki yanlışların meclise veya ilgili kişilere ulaştırılması zaruri bir durumdur

saygılar
Selam Aleykum aranıza yeni katıldım o sebeple herkese merhaba lar.
yazı ve düşünce çok güzel lakin bizim millet öyle bir millet ki ( yoksa illet mi demek lazım bilemedim ) bulduğu işareti figürü bir başkası görüp de müdahale etmesin orada çalışma yapmasın diye kırarak imha eden bir millet ki bu millet ile bir olmak bir şeyler yapmak cidden zor. Ha iyiler illaki var onları tenzih ediyorum ancak genel olarak malesef nankör ve maddiyatçı bir millet olduk çıktık.
Saygılarımla

ragıp

Uzman
yazı ve düşünce çok güzel lakin bizim millet öyle bir millet ki ( yoksa illet mi demek lazım bilemedim ) bulduğu işareti figürü bir başkası görüp de müdahale etmesin orada çalışma yapmasın diye kırarak imha eden bir millet ki bu millet ile bir olmak bir şeyler yapmak cidden zor. Ha iyiler illaki var onları tenzih ediyorum ancak genel olarak malesef nankör ve maddiyatçı bir millet olduk çıktık.
Saygılarımla
hoş geldin
sözümün başında "ben değil, biz demeliyiz" demiştim
biz bir sosyal gurubuz
sayımız hiç te küçümsenecek değil. sayımız çok fazla
ilgili makamı doğru seçer isek....
eğer bu işe gerçekten gönül verir isek
gerçekten " biz diyebilir isek " bu olur.

selametle

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Ragıp ustam ümit kırıcı olmak istemem. Lâkin daha önce uğur kulaç isimli şahısın öncülüğünde böyle bir girişim gerçekleşmişti ve bundan olumlu bir sonuç çıkmadığını biliyorum. Hatta o günlerde burda dahi uğur kulaçin bu girişimine destek vermeyi bırak muhalefet eden olur olmadık konuşanlar olmuştu. Böyle bir birliğin oluşacağına dair ümidim ve inancım olmamakla birlikte, sizinle aynı fikirdeyim kanunlar cihaz satanlara defineyi defineci üzerinden kazandiriyorken defineciye terörist muamelesi yapıyor. Bu düzen değişmeli, ama nasıl ?son olarak Ustam eğer böyle bir çalışma başlatmayı düşünüyorsaniz önceki süreci bir gözden geçirmenizi tavsiye ederim...

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Saygılarımla
Düşüncelerine katılmıyorum. Türk milleti necip bir millettir. Doğaya, tarihe zarar vermez, hep iç içe yaşamıştır tarih boyunca. Binlerce yıldır bu topraklarda yaşıyoruz ve eski medeniyetlerin izlerini Atalarmı korumuş ki, hala bunları görüp bulabiliyoruz. Arada birkaç kendini bilmez çıkıyor elbette, bunu millete mal etmeyelim. Özellikle işaret kırdıran bir güruh var ki onlarda bizim milletten değil.

Son düzenleme:

ragıp

Uzman
Aramak, çıkarmak serbest, satış yasak olmalı. Yani devlet kendisi almalı ederinden. Hem bu toprakların kültür mirası, zenginliği ülke içinde kalır, hemde definecilerin başı derde girmez.
evet güzel bir öneri

şimdi kısmen yeri geldi.
mesela bir lahit bulundu...
devlet bu lahite dokunmadan
arkeoloji bölümü bulunan bir üniversiteye satmalı
üniversite, uygun gördüğü tarihte bu işe meraklı iş adamları huzurunda lahidi açarak
lahidin bedelini iş adamlarından tahsil ederek
üniversite bünyesindeki müzede sergileyebilir

avrupada uygulanan bir yöntemdir
sadece duyum... tanık olmadım

selametle

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@ragıp ustam istendikten sonra devlet herturlu para kazanır gene çıkartılan şeylerden. Güzel bir örnek vermişsiniz

ragıp

Uzman
Ragıp ustam ümit kırıcı olmak istemem. Lâkin daha önce uğur kulaç isimli şahısın öncülüğünde böyle bir girişim gerçekleşmişti ve bundan olumlu bir sonuç çıkmadığını biliyorum. Hatta o günlerde burda dahi uğur kulaçin bu girişimine destek vermeyi bırak muhalefet eden olur olmadık konuşanlar olmuştu. Böyle bir birliğin oluşacağına dair ümidim ve inancım olmamakla birlikte, sizinle aynı fikirdeyim kanunlar cihaz satanlara defineyi defineci üzerinden kazandiriyorken defineciye terörist muamelesi yapıyor. Bu düzen değişmeli, ama nasıl ?son olarak Ustam eğer böyle bir çalışma başlatmayı düşünüyorsaniz önceki süreci bir gözden geçirmenizi tavsiye ederim...
Değerli ustam, Uğur Kulaç denemiş olabilir... Bizde deneyelim, gerekir ise Uğur Kulaçtan destek te talep edilir.
Sitede üye sayımız çok fazla
bu üyelerden siyasi kimliği olan biri vasıtası ile çok daha başarılı sonuç alınabilinir.
biliyorsun, ben çubukçuyum...

ama arkadaşlar zor bela,çoluk çocuğunun rıskından keserek,ümit kredi kartı ile cihaz alıyor
araziye çıkıyor....
makinenin parasının tamamı ödenmeden ve sonuç Jandarma...

bana buradaki adaleti gösterirmisin?

çevrende böyle tanıdığın yok mu?

ustam, ben sadece bir üyeyim... benimkisi sadece üye arkadaşlarının haklarını savunmak adına yönetime bildirmektir.
böyle bir kampanya başlatılacak ise bu benim değil, YÖNETİMİN görevidir

selametle

Son düzenleme:

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Değerli ustam, Uğur Kulaç denemiş olabilir... Bizde deneyelim, gerekir ise Uğur Kulaçtan destek te talep edilir.
Sitede üye sayımız çok fazla
bu üyelerden siyasi kimliği olan biri vasıtası ile çok daha başarılı sonuç alınabilinir.
biliyorsun, ben çubukçuyum...

ama arkadaşlar zor bela,çoluk çocuğunun rıskından keserek,ümit kredi kartı ile cihaz alıyor
araziye çıkıyor....
makinenin parasının tamamı ödenmeden ve sonuç Jandarma...

bana buradaki adaleti gösterirmisin?

çevrende böyle tanıdığın yok mu?

ustam, ben sadece bir üyeyim... benimkisi sadece üye arkadaşlarının haklarını savunmak adına yönetime bildirmektir.
böyle bir kampanya başlatılacak ise bu benim YÖNETİMİN görevidir

selametle
Sayın ustam defineci elindeki cımbızla birşeyler bulup çıkarmaya çalışırken binbir türlü sıkıntı ile yuzleştiriliyor, Lâkin devletin imkan ve nimetlerini kullanarak definecilik sektöründe kendilerine şahsi menfaat sağlayan üst düzey siyasetçiler ( isim veremiycem ) bu işe ne der ? Onların işine gelirmi ? Bence en büyük problem burası. Bakın aklımda kaldığı kadarıyla uğur abinin öncülüğünü yaptığı günlerde pes peşe sit alanlarındaki geçmiş döneme ait birçok kalıntı kirdirildi ve bu arkeofili ve diğer yayın organları ile servis edildi, defineciler vatan hayini kültür mirası düşmanı ilan edildi toplum nezdinde linç girişimine maruz bırakıldı. Ustam bu alanda birileri çok fena rant sağlıyor işimiz zor, zaten güçlü oldumu bu kanuna ihtiyacıniz olmuyor :) Ama ben o gün olduğu gibi bugünde bu fikre desteğimi veririm..

ragıp

Uzman
Sayın ustam defineci elindeki cımbızla birşeyler bulup çıkarmaya çalışırken binbir türlü sıkıntı ile yuzleştiriliyor, Lâkin devletin imkan ve nimetlerini kullanarak definecilik sektöründe kendilerine şahsi menfaat sağlayan üst düzey siyasetçiler ( isim veremiycem ) bu işe ne der ? Onların işine gelirmi ? Bence en büyük problem burası. Bakın aklımda kaldığı kadarıyla uğur abinin öncülüğünü yaptığı günlerde pes peşe sit alanlarındaki geçmiş döneme ait birçok kalıntı kirdirildi ve bu arkeofili ve diğer yayın organları ile servis edildi, defineciler vatan hayini kültür mirası düşmanı ilan edildi toplum nezdinde linç girişimine maruz bırakıldı. Ustam bu alanda birileri çok fena rant sağlıyor işimiz zor, zaten güçlü oldumu bu kanuna ihtiyacıniz olmuyor :) Ama ben o gün olduğu gibi bugünde bu fikre desteğimi veririm..
seni tanırım, ismin gibi adamsın... hakkın var
bu konuda bende bir adım atar isem siyasete dönecek o sebeple, bu konuda şimdilik sustum :)
bazen susmak bile çok şey anlatır, anlayana :)

eyvallah

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
seni tanırım, ismin gibi adamsın... hakkın var
bu konuda bende bir adım atar isem siyasete dönecek o sebeple, bu konuda şimdilik sustum :)
bazen susmak bile çok şey anlatır, anlayana :)

eyvallah
Allah razı olsun, beni doğru anladığıniz için ayrıca teşekkür ederim. :) ?