Bi konu hakkında yardim lazım.

Gezenti

Bilgili Üye
Merhaba. Sağlam bi makina değil belki ama nokta makro simplex cihaz kullanıyorum. Kayaya tasa öttüğünü bilmem. Bu gece rastgele biyerde arge yaptım makinayı tuttum da sinyal aldığı yerde toprak sandım 3 5 santim topraktan sonra kaya cıktı. Açtım 2-3 mt kadar koca bir kaya ve 4 farklı bölgesinden sinyal aldım. Pointledim 4 ayrı yerinde öttü makina. Frekansları hep farklıydı. Gece olduğu için fotoğraflayamadım. Yarin fotoğraflar, buraya eklemesini yaparım. Sizce ne olabilir. Neyin sinyalidir. Yada kayanın ici kayanın altına kadar bu makinadan sinyal alabilirmiyim. Açamadım da kecikoyun sesleri gelince bıraktım yarın gidicem. Fikirleriniz tecrübeleriniz nedir. Ne yapmak gerekir. Ne olabilir. Teşekkürler.

gülbahçeli

Editör
Merhaba. Sağlam bi makina değil belki ama nokta makro simplex cihaz kullanıyorum. Kayaya tasa öttüğünü bilmem. Bu gece rastgele biyerde arge yaptım makinayı tuttum da sinyal aldığı yerde toprak sandım 3 5 santim topraktan sonra kaya cıktı. Açtım 2-3 mt kadar koca bir kaya ve 4 farklı bölgesinden sinyal aldım. Pointledim 4 ayrı yerinde öttü makina. Frekansları hep farklıydı. Gece olduğu için fotoğraflayamadım. Yarin fotoğraflar, buraya eklemesini yaparım. Sizce ne olabilir. Neyin sinyalidir. Yada kayanın ici kayanın altına kadar bu makinadan sinyal alabilirmiyim. Açamadım da kecikoyun sesleri gelince bıraktım yarın gidicem. Fikirleriniz tecrübeleriniz nedir. Ne yapmak gerekir. Ne olabilir. Teşekkürler.
ne olduğunu bilemeyiz kayanın etrafında deyişik metaller olabilir hatta kayanın içindede olabilir ne desek boştur anca sen gündüz gidip öten yerlere bakıp öğrenebilirsin şansına ne denk gelirse

gülbahçeli

Editör
Kaya ıslaktir, cihazi da topraga gore ayarlamissindir, o zaman islak olanda cihazlar ses cikartir. Metal farklidir, mineral dedigimiz ise tum yeryuzunu olusturan yapidir. :)
ustam benim mineral dediğim şey volkanik bölgelerde bulunan kayalardır sanırım kayalarda madenler daha fazla olduğundan makineler sürekli ötüyor birde çekimleri düşürüyor biz tam olarak neyin ne olduğunu bilmediğimiz için mineral diyoruz

Gezenti

Bilgili Üye
Kaya ıslaktir, cihazi da topraga gore ayarlamissindir, o zaman islak olanda cihazlar ses cikartir. Metal farklidir, mineral dedigimiz ise tum yeryuzunu olusturan yapidir. :)
Dün yağmur yağmıştı kurumadıysa ıslak olabilir evet toprağa göre ayarlamıştım ama nokta nokta yerlerimi ıslaktır ıslak olanada ötermiki ustam. Komple ötmezmi öylede. Koca Kaya farklı köşelerinden bölgelerinden sinyal aldı. Evet yarın gidip bakıp incelemek açmak lazım. Daha öncesin de kayaya öttüğünü görmedim. Bakalım nasip

jeolog

Co Admin
Co Admin
ustam benim mineral dediğim şey volkanik bölgelerde bulunan kayalardır sanırım kayalarda madenler daha fazla olduğundan makineler sürekli ötüyor birde çekimleri düşürüyor biz tam olarak neyin ne olduğunu bilmediğimiz için mineral diyoruz
Biliyorum bir nevi teknik terimi olmus definecilikte mineral kelimesi, iste mineral dendi mi de kafalar karisiyor herkeste acaba hangisi diye :)
Eger kaya bloguna cihaz tutarsaniz bir sonuc alinmaz cunku sinyal dagilir, ayni sekilde suyun disindan suya tutarsaniz sinyal dagilir (su alti cihazlarini denemedim arastirmadim onlar bu soyledigimin disinda). Toprak diger iki yapiya nazaran daha genis bosluk icerdigi icin sinyal gider cihaza gelir ve metali belirtir. :) volkanik sahada denemedim cihaz denedigimde sonuclari yazarim.

Gezenti

Bilgili Üye
değerli yorumlarınız için teşekkürler acaba müjde yada kasa gibi bişi olabilir mi diye düşündüm. Y