bakır çubuk derinlikte yardım

timur964

konularim
yerin de say derinlik bul bende bunu yeni duydum .. bunu biraz daha hatta baya açmalısın jeolog ustam

jeolog

Co Admin
Co Admin
Ben çubuk ve ağaç dalı konusunu çok saçma bulduğum toy dönemlerimde arazideyken Y şeklinde ağaçtan yapılma bir dal (üzüm ağacının taze dalı) ile su arayan bir kaç kişi ile karşılaşmıştım, Dalı kullanan kişiyi izledim merakla. Adam arazide dolaşırken bir yerde durdu çünkü dal aşağı kıvrılmıştı, sonra durduğu yerde adımını atmaya başladı (yerinde sayarak, ileri geri gitmeden, işte siz düşünün kaç cm ayağınızı yukarı kaldırırsınız) yanlış hatırlamıyorsam 50 adım falan atmıştı o noktada. Bu kişiler daha sonra orayı kazmaya başladılar ben de beklemedim malum konu çok saçma :) neyse ben projemi yapmaya devam ederken merak edip bir kaç gün sonra oraya tekrar gittiğimde aşağı yukarı 4-5m'lik kuyu açılmış ve borular ve tulumbası takılacak vaziyette bekliyordu. Daha sonraki günlerde tekrar oradan geçtiğimde bildiğiniz su bulunmuştu. Düşünürsek durduğumuz yerde adım sayarken ayak ne kadar havaya kalkıyor ise atılan adım sayısı ile o kişiye göre olan ölçü çarpılıp çıkan sonuç derinliği verecektir. Ben de bakır çubuk kullanımını bu siteden öğrenirken ileri adım yerine yerinde sayarak adım atmayı denemiştim malum merak işte :) daha sonra aklıma da yattı çünkü kayalık bir alanda ileri geri yürünemeyeceği durumlar mevcut oluyor ve bu şekilde hareket ederek de sonuca yardımı olması yüksek. Bahçemizdeki yer altı depolarının yüzeyden derinliğini bu şekilde deneyerek tutturdum. Arazide de denedim fakat genelde 8-10m sonucuna ulaşınca uğraşmadım :) Hepsi bu. Sizlerde deneyebilirsiniz.

Not1: Bastığımız nokta ile zemin altında tavan noktası arasını veriyor mantıken düşünürsek.
Not2: Yukarıda bahsettiğim su kuyusu olayında matematik olarak düşünürsek 50 adım attı ayağını yerden kaldırma mesafesi 10cm olsa 10(cm)x50(adım)=500cm=5m
Not3: Uyanır uyanmaz bilgiyi yazayım istedim, cümle ve anlam bozukluğu var ise affola :)

Son düzenleme:

kadirkadir

Engellendi
şu ayak vurarak derinlik nasıl alınıyor öğrenemedik.
Konuyu açan arkadaş herhalde bir daha konusuna bakmadı. :20:
ayak vurarark yani ( yeraltına titreşim gönderme tekniğidir ) ayak yere vurulduğu zaman harici bir ses dalga ferekansı oluşur bu dalga da diğer doğal dalgalar gibi içerisinde elektron besler dalga ile hareket eden elektronlar
yeraltına doğru hareket eder elektron besleyen herhangi bir ( maden,boşluk,mineral VE arazide farklılık gösteren
toprak yapısı ....bu mineral değildir ) çarparak elektron hareketliliği gösterir bu hareketliliğe çubuklar mutlak suretle tepkime verir.maden aramaları ve derinlik ölçümünde çok rahat kulanıla bilir.ses dalgası pek bilinmese de %100 verisel değer alınan iki arama yönteminden birisidir

odin

Editör
video çekmek sorun değilde kardeşim pc den direk video yüklenemiyor önce sitelere yüklenmesi gerekiyor
Evet pc den youtube'a yuklemek gerekiyor. Veya baska sitelere. Dropbox'ada yukleyebilirsin. Hatta buraya yukledigin video olsun fotograf olsun dunyanin her yerinden ulasabilirsin.

timur964

konularim
jeolog enteresan bir metod daha öğrendik usta .. mevcut çubuk pozisyonu normal haline gelinceye kadar yerinde say. denenmeli:20: