Artık birileri şu işe el atsa

Somon

Yeni Üye
Herkese merhaba. Az önce Nat-Geo belgesel kanalında izlediğim bir programdan bahsetmek istiyorum. Biraz geç yakaladım ama anladığım kadarıyla İngilterede geçen olayda, elinde dedektör ile define arayan vataş bir çiftlik sahibinden izin alarak araziyi taramaya başlıyor. Çok geçmeden yüzeyin yaklaşık 30cm altında değerli birtakım malzemeler buluyor. Yetkililere haber veriliyor. Yine bu dedektörcü vatandaşın yardımıyla yaklaşık 1300 sene önce gömülmüş olan anglo-saxon kültürüne ait bazıları özellikle kırılmış olan çok sayıda kılıç kabza ve kınlarına ait süslü malzemeler bulunuyor. 18 ayar altın kullanılarak yapılan malzemeler, lal taşı ile süslenmiş ve işçilik muhteşem. Çıkan şeyler yasa gereği halka duyuruluyor ve hatta kısa bir süre sergileniyor. Binlerce insan eserleri ziyarete geliyor. Daha sonra değer tespiti için bir komisyon kuruluyor (bizdeki gibi devlet memuru değil bağımsız bir komisyon. Özel müze ve müzayede temsilcileri de var komisyonda) çok uzun bir toplantı sonrası 3 milyon 200 bin sterlin değer biçiliyor. Sıkı durun : Bu paranın çiftlik sahibi ve dedektör kullanan defineciye ödenmesine karar veriliyor. İşte olması gereken budur. Devlet tarafından verilecek sertifikalı defineciler, devlet arazisinde istediği şekilde tespit yapabilmeli, özel arazilerde ise arazi sahibinin yazılı izni ile arama yapabilmelidir. Bulunacak eserler için biçilecek değer adil olmalıdır. Bizdeki kanunlar arayanları bile hapis cezası ile cezalandırmaya yönelik olduğu sürece çok eser yurt dışına çıkar veya değerli buluntular yakalanma endişesi ile eritilip parçalanarak tarihimize büyük darbeler vurulur. Saygılar.

Son düzenleme:

oguzkagan

Bilgili Üye
Evet ustam maalesef dedektör satımının serbest ama kullanımının ve kullandığın yerdeki tüm çalışma araç ve gereçlerine el konulduğu bir sistemin içinde yaşayan hobidaşlarız.. Özel mülkünde dahi iş makinesi desteğiyle arama yapsan kolluk kuvvetleri gelse iş makinesine bile el koyuyorlar pehh pehh pehh neyse ..

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Somon kardeş tehlikeli sularda yüzüyonn.merak etme çiğerine kadar biliriz o konuyu.. %100 haklısın ancak o dediğin ebediyete kadar olmaaaz. Kültür ve insanca yaşama farkı kapanmasına o dediğin burda olamaz.. Kafana takma. Merak ettiğin her konuyu sor başka muhabbet açalım

Somon

Yeni Üye
Haklısınız hocam. Olacak olsaydı, bunca hükmet geçti bu kanunlar yapılırdı. Belgeseli izleyince Sesli düşündüm sadece. Herkese hayırlı nasipler.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Yok yani iyi niyetlisin.. Ama benim gibi üçbeş kişi bu yazdığın konunun hastası.. Ben dahil şimdi yazar çizeriz kanımız kaynar ama yarım saate konun kapanmasın. Yanlış anlama

Somon

Yeni Üye
Ben naçizane bu işlerden hiç anlamam. Ama duyarlı bir vatandaş olarak bu işe gerçek manada gönül vermiş tüm insanları destekliyorum. Gönül isterdi ki her şey kitabına uygun olsun, hem ülkemiz hem de emek harcayan insanlar kazansın ama pek mümkün görünmüyor. Sağlıcakla kalın.

Tastan

Editör
Fıkırlerimiz sözlerimizdir sesimiz duyulmuyor olsada sessiz bir isyan diyelim bu sisteme umutsuz gelecek olmaz gun gelir hayaller hedefini bulur hakettigi gibi inşallah

timur964

konularim
DEVLET VE DEFİNEYİ AYNICUMLE İÇİNDE KULLANIP BİRDE 3 SINIFDERSEN BANA SİYASİ TARTIŞMA BAŞLATIRKİ BUDA YASAKTIR BAŞLAMADAN BİTİRMEK EN DOĞRUSUKURALLARAÖZEN GÖSTERİN@Blackjest[h=1]: Forum Kuralları Lütfen Okuyunuz[/h]

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yillardir STK larin icindeyim.
Gunluk ozellikle yurtdisi ve yurtici siyasi ve sosyal olaylari takip ederim.
Tecrubem şu:
Bir seyi duzelttirmek istiyor isek;
Devamli gundemde tutma mecburiyeti vardir.
Vaktimiz olsa da dernek veya vakif kurup mucadele etsek.
Toplumu bu konuda bilgi sahibi yapsak.
İnanin cok sey degisecektir.
Emek istiyor
Gayret istiyor.
İdealist adamlar istiyor.
Gun gelir olur insallah.

Mehmet_mehmet

Engellendi
Çok güzel bir konu bizim cahilyetimiz burdan belli spor yapanı ve keşif yapanı hemen içeri tıkıyoruz, katliam yapanıda daha fazla kendini o işte geliştirsin diye ödüllendiriyoruz