Arkelok varmı aranızda

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Devlete göreyse bulunmaz velinimet eli ayağı ulagi demek ...
bir çok tarihi eseri defineciler sayesinde gün yüzüne çıkarıp avrupa müzelerine taş çıkartmış
ama fazla havaya girmiş olmalilarki
birazda karinlari doymuş olmali ki
elde avuç ta ne varsa el altından verdiler
baka kalıyoruz emeklerimize yapacak birşey yok
Haklısınız,defineciler olmasaydı bugün müzelerin %90 ı boş olurdu.

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Okunan yılların ardından görev alacak arkeolog arkadaşların kaçı göreve başlıyor.madem konu açıldı önce bunun cevabı alınmalı.söyleyecekleri nedir bilirmisiniz. devletin konteyejanı bu kadar. kalanlar ne olacak.mezun olanların çoğunun boşta kalma olasılıkları defineci olarak tabir ettikleri bizlerin yaptığımız yıllarca çalışma zamanları ve müzelere verilen veya yakalanıp teslim edilen buluntular karşılaştırılırsa vallahi sınıfta kalırlar.ayrıca düne kadar kazı başkanlarının yabancı olması işi çok bildiğinden değil sadece DUYGUSAL bir sanat aşkıdır.Afrodidi Hera yı vs kim sevmez.yabancı diplomat papaz ve yabancı ülke Vip çıkışlarında giderken götürdüklerinin sayısı bu güne değin çıkanların büyük kısmını teşkil eder.deniz yoluyla giden bol yıldız bayraklı teknelerin sahipleri sanki babasının malına gizliden ortak olmuşlardır. tekneler ve tüm gidenlerin hesabını yapmak için önce gitmişlerin sayısını bilmek gerekir.avrupa müzelerinde kurulmuş sunaklar yaptıkları hırsızlıklarla gururlanan insanlardan hiç bir şey bekleyemezsiniz. aynen bugun yaptıkları BM de ki gibi.defineci demek talan edici anlamına gelmeeeeezzz sadece eğitimsizlik.çalışılabilecek ortamın arkeolojik anlamda az da bilgilendirilmesidir.üst düzey harici arkeologda çapa sallayacak bizlerde. sadece fark kazı eğitimleri.hadi onuda geçtik bu kadar insana parasal anlamda giderlerin yapılması insanlara sadece geçim adına belli bir para getirisi olmasının ne miktarlara ulaşacağını bilemem ama yukarıdakiler ne hesap yaparlar onu hiç bilemem.kaçak kazılarla ortadan yok edilen bazı eserlerin ne olduğu tam bilinsede nedense sahipleri bilinemiyor.işine gelmemek terimi buradan türemiş olmalı piyasası güzel meblağ eden buluntuları korku adına bulucular bedavaya veriyor veya verirken cımbızlanıyor. o kadar ter uğraşı zaman kaybı ancak definecide olur.elden çıkarabilirse garibim on kuruş aldım diye sevinirken belki dört beş el değiştiren objeler sonra dış müzayedelerde bize sadece fiat adına vay be dedirtiyor. sonra ülke adına geri almak için ödenen paralarla on tane güneydoğuda romen kız müzesi kurulur. kötümü oldu da o meşhur kızın yarısı geldi. hayır ama yapılan ödenen sipalilere hesap makinası yetmez. bu uğraşılarına sahip çıkanlar kendilerinin yerel yönetimlerinin reklamına çok daha fazla paralar ödese de böyle bir fikirle yaptıramazlardı. eseri biz getirdik meselesi olur.ödenecek objelerin paraları ve buluntulara devletin verilebileceği belirlenmiş meblağlar ve arkeolojik belli dönem kurs ve seminerleri her kesimi mutlu eder.artık bir bronz için acaba ne derler anlamında müzelere başın dik girilmesi gerekmezmi.ikinci adam muamelesi bitmesi kötümü.çıkarıcılacak bir maddeyle bu insanları mutlu etmek bu kadar zormu.korkmadan bilerek rahatlıkla çalışılarak çıkarılan buluntular ile parasını az ve belli miktarlarda dahi alan kişi teslim edeceklerine gözü gibi bakması yine bulduğu bir lahit ve bronz obje için devlete gidip haber vermesi ve teslim alınması halinde eline geçen onun heyecanı ve geçimidir rızkıdır çocuklarının süt parasıdır.çocuğunun geleceğidir. yiyeceğinin parasıdır.bakın küçük paralara bile olsa elden çıkarmak yüksek meblağlara satmak uğraşısı risk oluşturmadan yetkililere teslim edilmesinde vallahide billahide defineci diye bir söylem ortada kalmaz.devlet daha az meblağlara çok daha güzel buluntulara sahip olması kötümü.devletin bize yapabileceği bu kadar güzelliğe ihanet edenler en büyük cezayı alması en büyük isteğimdir.belli oranlarla hesap yapsan buluntularda alınan meblağların tutarı insanları öyle mutlu etmenin ötesinde çok büyük bir inançla söylüyorum bilgilendirip bilinçlenmesi devlet adına bilmeden yapılan çok büyük kazanç olacaktır.neden büyük düşünmek istemiyorlar..sorsan bi akıllı senmisin derler . her şeyi bilmek onların hakkıdır. yinede kızmamak gerekir.mesele bürokrasi hastalığı. efendim toprakta çalışma yapan memet ağa bulduğunun kırılmamasını aldığı eğitimle bilirki sağlam çıkarması veya haber vermesi alacağı paranın biraz daha yüksek olmasını sağlar. alacağı parayı düşünür ne Avrupa nede Amerika burada aradıklarının sevdalısı olur.uygun görürseniz görselliği ile bize mal olmuş pilot değerler harici olanlar devletimizin baş tacıdır.sakın olaki yanlış düşünülmesin gelir adına müze depolarında fazla obje varsa ihaleye çıkarmada sorun yoksa.depolarda çürüyeceğine gelen katma değer çok büyük kazanç olarak kasamızda kalacaktır. onuda istemiyorsanız müze depolarında bekleterek yıllandırıp değer kazandırmayı bekleyen satılabileceklere öncelik verin.müzelerde görsele çıkarılmayıp depolarda beleyen obje sayısı teşhirdekinin bilemem kaç katıdır.devletimiz hayır hiç biririni satmıyacağım deyip ileride müze sayısını arttıpıp görsele çıkaracağım derse başımız kıldan incedir.biz sadece toprak altından çıkarılan objelere devletin vereceği izin ve nakdi desteği bekliyoruz. ayrıca şu modern dünyada cinsiyet ayırımına bile karşı gelenler, arkeolog ve defineci diye insanları ayrı katogorize etmek insanlık ayıbıdır.ayrıca öğrenmenin yaşı yoktur.defineci kalın.pardon hoşca kalın yazacaktım.inanıyorumki bir gün bu isteklerAllahın izniyle yerine gelir.

Son düzenleme:

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Okunan yılların ardından görev alacak arkeolog arkadaşların kaçı göreve başlıyor.önce bunun cevabı alınmalı.şimdi diyecekleri devletin konteyejanı neyse odur. kalanlar ne olacak.mezun olanların çoğunun boşta kalma olasılıkları defineci olarak tabir ettiğimiz bizlerin yaptığımız yıllarca çalışma oranları ve buluntuları karşılaştırırsak vallahi sınıfta kalırlar.ayrıca düne kadar kazı başkanlarının yabancı olması işi çok bildiğinden değil sadece DUYGUSAL bir sanat aşkı.tüm gidenlerin hesabını yapmak için önce gitmişlerin sayısını bilmek gerekir.defineci demek talan edici anlamına gelmemeli.buluntulara verilebilecek belirlenmiş meblağlar ve arkeolojik belli dönem seminerler her kesimi mutlu eder.parasını belli miktarlarda dahi alan kişi teslim edeceklerine gözü gibi bakar ve teslim edip parasını alır. buluntuları elden çıkarmak yüksek meblağlara satmak yerine risk olmadan müze ve yetkililere teslim edilirse vallahi defineci diye bir söylem kalmaz.belli orana vursan buluntularda alınan meblağ insanları öyle mutlu ederki ne avrupa nede amerika bunların sevdalısı olur. arkeolog ve defineci diye insanları ayrı katogorilerde göstermek insanlık ayıbıdır.ayrıca öğrenmenin yaşı yoktur.defineci kalın.hoşca kalın yazacaktım.
Eline sağlık abi.

Mushap

Editör
Bu kadar tarih coğrafya kaya yapısı toprak katmanları , ritüel ,işaret ,sembol ,insan ilişkileri element maden mineral ....say say bitmez okusaydım çalışsaydım okul zamanında yine defineci olmaya çalışırdım büyük ihtimal böyle hoş sohpet cemaat nerde var?

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Haklısınız,defineciler olmasaydı bugün müzelerin %90 ı boş olurdu.
Fark eden bir şey yok yine boş ??
bu ülkenin tarihi de yerleri
dünya menfaati ve çıkarları için
hem tasaron hemde Devlet eliyle bir bir
peşkeş çekilip yurt dışına çıkarıldı
bilmiyorum diyen çıkarsa yılım 12 ayı kitlenirim o kişi ona göre ??

Turko

Uzman
İki işaret çözdük 3-5 ezber yaptık işin kitabını okumuş adamlardan daha mı iyi olduk anlamadım ben mevzuyu. İşin ehli adamları mı gömüyoruz burda. Beyler bırakın Romayı Yunanı üniversite 2 de Salvador un bir tablosunu anlayıp hocaya anlatıp dersi verebilmek için 1 ay uğraştım . 7 ay panteon çizip detaylandırıp süslemelerinde işlenen sahneleri doküman haline getirmek için gecelerimi verdim. 6 yıl Roma Yunan mimarisi dini etkiler derken diplomayı alabilmek için kilise çizip durdum bir Hıristiyan olmadığım kaldı papaz cübbesini giyip kilisede gezeyim sen kimsin demezler o biçim ızdırap oldu bana ezberlettiler. Kaldı ki bu işin bütün detayları ile işin ehli adamlardan eğitim alıp yeterlilik göstergesi olan diplomayı almış adamlara açık hava sallamak pek etik gelmiyor bana. Herkes yazmış aldı çıkardı sattı savdı hanginiz bu söylenenleri yapmış arkeolog gördü. Günah günah gıybet yapmayın. Müslüman adama yakışmaz . Yazın şahsın ismini bu isimli insan evladı hırsız vatan haini.... Konuşalım. Ama genelleme yapıp çok basitmiş istediğin an bu işler oluyormuş ve sadece o sektöre özel birşey mis gibi meslek ile genelleme yapmak yanlış.

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Fark eden bir şey yok yine boş ??
bu ülkenin tarihi de yerleri
dünya menfaati ve çıkarları için
hem tasaron hemde Devlet eliyle bir bir
peşkeş çekilip yurt dışına çıkarıldı
bilmiyorum diyen çıkarsa yılım 12 ayı kitlenirim o kişi ona göre ??
süpersin ustam.
Bu kadar tarih coğrafya kaya yapısı toprak katmanları , ritüel ,işaret ,sembol ,insan ilişkileri element maden mineral ....say say bitmez okusaydım çalışsaydım okul zamanında yine defineci olmaya çalışırdım büyük ihtimal böyle hoş sohpet cemaat nerde var?
ustam zaten derin bilgilerinizle gönlümüzün arkeoloğusunuz .

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
İki işaret çözdük 3-5 ezber yaptık işin kitabını okumuş adamlardan daha mı iyi olduk anlamadım ben mevzuyu. İşin ehli adamları mı gömüyoruz burda. Beyler bırakın Romayı Yunanı üniversite 2 de Salvador un bir tablosunu anlayıp hocaya anlatıp dersi verebilmek için 1 ay uğraştım . 7 ay panteon çizip detaylandırıp süslemelerinde işlenen sahneleri doküman haline getirmek için gecelerimi verdim. 6 yıl Roma Yunan mimarisi dini etkiler derken diplomayı alabilmek için kilise çizip durdum bir Hıristiyan olmadığım kaldı papaz cübbesini giyip kilisede gezeyim sen kimsin demezler o biçim ızdırap oldu bana ezberlettiler. Kaldı ki bu işin bütün detayları ile işin ehli adamlardan eğitim alıp yeterlilik göstergesi olan diplomayı almış adamlara açık hava sallamak pek etik gelmiyor bana. Herkes yazmış aldı çıkardı sattı savdı hanginiz bu söylenenleri yapmış arkeolog gördü. Günah günah gıybet yapmayın. Müslüman adama yakışmaz . Yazın şahsın ismini bu isimli insan evladı hırsız vatan haini.... Konuşalım. Ama genelleme yapıp çok basitmiş istediğin an bu işler oluyormuş ve sadece o sektöre özel birşey mis gibi meslek ile genelleme yapmak yanlış.
bu arkeo seviciligide nerden cikti.
adamlar maddi manevi kanuni bize karalama yapiyo mezar soyucu olusoyucu hain diyo kendiler herturlu ortami yapiyo.sen kakmis adamlara guzelleme yapiyon boyle olmaz agaa.birazda bize sahip cik.hayirdir ne is.
alttaki linkde oku isim unvanlari yetmezsr 50 tane daha atarim

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
@Turko

Turko

Uzman
adamlar maddi manevi kanuni bize karalama yapiyo mezar soyucu olusoyucu hain diyo kendiler herturlu ortami yapiyo.sen kakmis adamlara guzelleme yapiyon boyle olmaz agaa.birazda bize sahip cik.hayirdir ne is.
Hepsi ifşa olmuş gereken yapılmış. 1000 tane isim versen ne olacak. Yapan yakalanan ifşa zaten tekrar konuşmanın ne gereği var. ifşa olmayan ismini bildiğin varsa bakalim. Tarihimiz çalınıyor soyuluyor nağrası yapacaksan yanlış benim tarihim atalarımdan kalan tarih yerinde duruyor İngiliz müzesinde sütunları çalınmış cami han saray gormedim. Evet mezar soyguncusuyuz selfie çektirmek için giriyor isen mezara o ayrı. Şer ile işim olmaz her yaptığım hayır içindir amaç bu sonuç yaradanın taktiri. Cevabını bildiğin sorular sormuşsun. Aslında ne yazacağımı bildiğin halde girmişsin topa. Arkeolog seviciliği aslında doğru kelime değil savunuculuğu demen gerekiyordu. Evet savundum lakin arkeolog oldukları için değil. Genelleme yapıldığı için. Mesleğe yüklenen hırsız vatan haini sıfatları yüzünden keza her meslekte ve her tür insan evladında olabilecek bir durum bu. Onla bunla işi olmaz defineci adamın sessizce işini görür yediğini içtiğini toplar açtığı deliği kapatır gider. Biz buraya ümmetin vatandaşın işini çözmeye omuz vermeye mi toplandık yoksa sağdan soldan haber kopyalayıp sabaha kadar asıp sallamaya mı bizene arkeolog ne yapmış. Bir arada bilmem x firma araziye çökmüş inşaat ayağına malı götürüyor dışarıya satıyor diye konu açıp sallayan lar vardı. Kardeşler bu işler post kasma ile endekslenecek işler değil. Bu kadar basit değil. Siteyi ilgilendiren konular hiç değil. Ben nerede denk gelse soruyorum arkeolog arkadaşlara öğrencilere .. kafelerde yarı zamanlı çalışan çok denk geliyor soruyorum siteyi yok abi hiç duymadım diyor yer vereyim gidin bakın diyorum yok abi işim olmaz kitaplarda yazan bize yetiyor diyorlar. Adamların umrunda değil defineciler, ama defineciler küsmüş haberi yok kimsenin. Bu tarz konular reklam benim için . Manevi olarak bilgi olarak hiç birşey ifade etmiyor. Yani özetle demem oki tanıyon mu babasını s........nı.. s... in onu bunu işimize bakalım. Evet ne yapıyoruz ? Bak bu soru çok acayip bir sorudur ne yapıyoruz ? En doğru cevap ortak cevaptır ekip çalışması yapan kişiler için paradan daha kıymetlidir. Farklı düşüncelerin bir konuda hemfikir olması çok kıymetlidir. Sağa sola sallayalım boşver işareti mezarı mevzuatı diyorsa herkes sıkıntı yok benimde kabulüm.

Herkese rast gelsin inşallah.

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Kapkacin hırsızlığın serbest olduğu bir ulkedeyiz
Yeterki yakalanma mecliste ki tosunlarin %51 hırsız ?