Arazide DEDEKTÖR kullanmak yasak mi

dejavu26

Member
Arkadaslar diyelimki arazideyiz yanimizda dedektor ve cubuklarimiz var baskada hic bir kazma kurek vs yok
Arastirma yapacagimiz alan sit alani mezarlik veya sahis araziside degil suc teşkil edermi lütfen bilgi sahibi arkadaslar yazarsa sevinirim. Cunki bu konuya gore hareket edecek arkadaslarimiz cok.
Ayrica kolluk kuvvetlerine yukaridaki sartlar icerisinde denk geldik (sit alani mezarlik veya sahis arazasi degil kazma kurek vs yok sadece dedektor ve cubuk var) ne soylememiz gerekli

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Bu konuyla ilgili bazı emsal kararlar alınmış olsada maalesef suç teşkil ediyor. Ve kolluk güçleri sizi toparlayıp ifadenizi almaya götürüyor.

Ne diyebilirsiniz? Define arıyorum dememelisiniz. Onun haricindeki her şey sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Su arıyorum denebilir. Avda evlilik yüzüğümü kaybettim onu aramaya geldim denebilir. Ama define arıyorum asla denmemeli.

fatih7979

Süper Moderatör
Süper Moderatör
sit alanı olmamak ve kazma kürek olmamak kaydıyla makinede faturalı olacak defınecıyım dıyebılırsın işaret arıyorum makıne ıle teyıt ettıkten sonra resmi kazı için gerekli işlemleri yapacam dersin her halukarda karakola gıdersin ıfadeyi verip çıkarsın mesela ben kanka oldum karakol komutanıyla nere gitsem arkamdan geliyor )))

The Thing

C*
Süper Moderatör

Aykurt Bozkurt

Yeni Üye
Define aramak ve define çıkarmak arasında herhangi bir fark yoktur. İkisi de anayasada suç teşkil eder. Emniyet güçleri de bu konuda son 6 senede fazlasıyla eğitim alıp deyimi yerindeyse defineci avına çıkmıştır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda karakola götürülür ifadeniz alınır. Bir daha yapmamak kaydıyla da serbest bırakılırsınız. İzin alınız.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
İzinsiz araştırma yapmak yasaktır kanunlarca. Araştırma yapmak istediğiniz bölgenin kolluk kuvvetlerinden öncelikle izin almak için görüşünüz.

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Bencede en mantıklı hareket bu olur lakin kolluk kuvveti sen farkında olmasanda bir şekil izliyor ayrıca ispitçilerde kol geziyor
işi garantiye almanda yarar var "filan bölgede araştırma yapmak istiyorum" bölge hususunda kanunen bir mani bir sıkıntı varmıdır diyerek bilgi al.

dejavu26

Member
Derin kazi degil tek tekcilik yapilsa durum degisir mi.
Ayrica derelerde kumdan altin cikarmak gunu birlik bir mahsuru var midir.
Yuotubede adamlar elde dedektor video cekiyor arazide onlara niye bi cezai islem yok mantigim almiyor

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Karakol komutanına gidip ben burada ön araştırma yapmak istiyorum. Araştırmamda bulgu elde edersem resmi kazı izni alacağım diye sorduğunda sana şu cevabı veriyor;
Izinsiz define arayamazsın!
Sen de ;
Iyi de ben ön araştırma yapmadan yeri belirlemeden nasıl resmi kazı için izin alayım? Önce tespit etmek gerekli! Dediginizde "Ben bilmem gardas" yakalarsam öperim der ve geçer..

Eski usuller iyidir ..

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
yakalanmadigin surece hersey serbesttir her konuda..
ozel koleksiyoncu...resmi kazi sponsoru akbabalar ..aracilar bu usten buyuk rant saglayan bakanlik personeli vs vs gibiler istermi saniyon bisey bulup kalkinmani.kimse duyar kasmasin herturlu darbeyi yersin.gerek cihazin gider gerek sen gerekse mimlenirsin
yakalaninca ne cevap verirsiniz soruna abest diyorum
cunku kimse kendi tarzini savunmasini alenen muhabbet olsun diyye burda ortaya meze yapmamalidir.herkesin kaoasitesi kendinedir

Aladağlı

Aktif Üye
Ben araziye giderken yolda çevirmeye denk geldim aracın bagajında makina görülünce ben hayvancılık yapıyorum yem içinde metal malzeme yutuyor hayvanlar dedim buda zamanla hayvanı hasta edip öldürüyor o yüzden hayvanları muayene için kullanıyorum dedim.Fatura falan yoktu saldı beni memur.Böyle bir anım geçti yazmak istedim bu arada o zamanlar hayvancılık yapıyordum ve muayene ediyordum doğrudur.