Anıt Yazısı HK.

Nikea

Aktif Üye
Öncelikle Herkesin Geçmiş Bayramı Mübarek Olsun.

İçinde bulunduğumuz durumu en kısa sürede en az kayıpla atlatmak dileğiyle Yüce Mevlama Yalvarıyorum.
Yaklaşık 10 yıldır bu yerin çözümüyle uğraştım,uğraştık.Çözüme kavuşması için pek yardım almadım yazıtın üstünde yere ve zemine paralel dikdörtgen oyma ve akarı mevcut.Yaklaşık 20 metre çalışma alanı açmamıza rağmen tam yeri bulamadık toprak minarali cihazlar yanılıyor.

Kısa keseyim bu yazıtın tercümesini bilmek istiyorum o kadar uğraştım bari ne yazdığını bileyimde neyle uğraştığımı görmek istedim.
Saygılar.
Ekli dosyayı görüntüle 279814

Ekli dosyayı görüntüle 279815

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Öncelikle Herkesin Geçmiş Bayramı Mübarek Olsun.

İçinde bulunduğumuz durumu en kısa sürede en az kayıpla atlatmak dileğiyle Yüce Mevlama Yalvarıyorum.
Yaklaşık 10 yıldır bu yerin çözümüyle uğraştım,uğraştık.Çözüme kavuşması için pek yardım almadım yazıtın üstünde yere ve zemine paralel dikdörtgen oyma ve akarı mevcut.Yaklaşık 20 metre çalışma alanı açmamıza rağmen tam yeri bulamadık toprak minarali cihazlar yanılıyor.

Kısa keseyim bu yazıtın tercümesini bilmek istiyorum o kadar uğraştım bari ne yazdığını bileyimde neyle uğraştığımı görmek istedim.
Saygılar.
Ekli dosyayı görüntüle 279814

Ekli dosyayı görüntüle 279815
Valla hic reel durmiyii
Reelse bile 10 senede bisey yapilmamis olmasi ilginc
Sonucta yazi olan yerde illaki bi mevzu vardir
Ayin yeride olsa soylu marida olsa
Geveze bi romalinin oylesine yazdigi biseyde olsa
Sonucta arkeolojik emare mal kessin vardir
Yaziyi okuyacak arkadas yok
Vardidaa biz kiymetini bilemedik beyin gocu oldu

Nikea

Aktif Üye
Valla hic reel durmiyii

valla baktık başlarda ilk 5 yıl sadece keşif adam getir götür işleri oldu,
2 yıl öncede etüd yaptık sadece bize burada 4 ayrı odanın olduğu söylendi birisini buldukta boştu yani daha doğrusu gece gece girmek istemedik sonrasında toprak kaymış içine sabah baktığımızda tekrardan birşeyler yapacağız fakat ne yazıyor onu öğrenmek istedim belki bir ipucu filan,aynı yeri bir başka ekibin uğraştığını görünce biraz mola verdik sakinleşmesi açısından

Mal bulanındır

valla baktık başlarda ilk 5 yıl sadece keşif adam getir götür işleri oldu,
2 yıl öncede etüd yaptık sadece bize burada 4 ayrı odanın olduğu söylendi birisini buldukta boştu yani daha doğrusu gece gece girmek istemedik sonrasında toprak kaymış içine sabah baktığımızda tekrardan birşeyler yapacağız fakat ne yazıyor onu öğrenmek istedim belki bir ipucu filan,aynı yeri bir başka ekibin uğraştığını görünce biraz mola verdik sakinleşmesi açısından
gomu
Varsa carede vardir 10 sene cooook uzun olmus
Artik acilmis halinin resimlerini yuklern buraya yazi okumak ehil kisi isidir

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Valla hic reel durmiyii
Vakko ustadan bahsediyorsanız, kim kıymet bilmedi onu anlamadım. Burada modlar yada adminler olarak ona gülden ağıl kelimemi kullanıldı yada biri hakaretmi etti. Knedi isteğiyle sitenin işleyişi hoşuna gitmedi yorum yapmaktan vazgeçti. Bu şekilde yazarak bizleri zan altında bırakmanız uygun bir yazım türü değil. Ben kendi adıma bu yazıyı üzerime aldım ve alındımda. Burası hem yardım platformu hemde sahibine bir getirisi olsun diye kurulan bir site. Başka sitelerle ortaklık yapması yada yapmaması açıkçası beni bağlamaz. Ben yorrumumu yapıp geçerim, yada yapmam. Selametle kal sevgili ustam.

Mal bulanındır

Vakko ustadan bahsediyorsanız, kim kıymet bilmedi onu anlamadım. Burada modlar yada adminler olarak ona gülden ağıl kelimemi kullanıldı yada biri hakaretmi etti. Knedi isteğiyle sitenin işleyişi hoşuna gitmedi yorum yapmaktan vazgeçti. Bu şekilde yazarak bizleri zan altında bırakmanız uygun bir yazım türü değil. Ben kendi adıma bu yazıyı üzerime aldım ve alındımda. Burası hem yardım platformu hemde sahibine bir getirisi olsun diye kurulan bir site. Başka sitelerle ortaklık yapması yada yapmaması açıkçası beni bağlamaz. Ben yorrumumu yapıp geçerim, yada yapmam. Selametle kal sevgili ustam.
Haklisin ustam

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Usta selamlar üstünüze alınıcak bir durum yok.Sitede herşey kişiseldir, geneli ilgilendirmiyor maalesef sitede atilan adimlar.O kadar ısrarla dile getirip sorduğumuz ve konu açtığımız halde kimsenin dile getirdiğimiz sorunlarla ve sıkıntılarla ilgi bana birşey söylediği ve açıklama yaptığı yok sorunda burada zaten.Sitenin işleyişi ve reklam politikası beni ilgilendirmez site üzerinden maddi geliri olan veya site üzerinden maddi beklentisi olan biri değilim.Daha öncede bu tarz bir konuda beyan etmiştim şahsi fikrimi, burada bulunma amacım bildiklerimi tekrar etmekten ibarettir.

Koray Kor arkadaşımızın yönetimden mesajlarda açmış olduğu bir konu vardı sitemizin 2020 vizyon ve misyonu diye görmüş olduğum bazı konulardan dolayı sitenin vizyon ve misyonunda baya bir tutarsızlıklar var eğer bu site tek siteyse eyvallah ben buradayım hertürlü,ama bu site 2 x site ile birlikte ortak yürüyorsa ben yokum detaylara girmeyeceğim bilen biliyor.Eyer bu şekilde bir işleyiş varsa ben bu işleyişin ve yapının içinde haklı olarak bulunmak ve bir parçası olmak istemiyorum.Siz sineye çekebilir görmemezlikten gelebilir veya umursamayabilirsiniz herkezin düşüncesi ve bakış açısı farklıdır.

Bunları dile getirmemdeki sebep sizinde dediğiniz gibi site sahibine daha fazla maddi getirisi olsun kullanici ve reklam gelirleri fazla olsun diyedir.Şimdi burada kendimizi anlatsak ukalalık olarak algılanıcak,egomuz tavan yapmış olucak bunun için bu konulara girmiyorum.Kısaca size şöyle izah edim mesala benim bir forum sitem olmuş olsaydı sitemde siteye katkısı olanı,site adina çözüm üreteni,siteye kullanici çeken kullanıcıyı korur ve yetki verirdim.Şimdi bu konuyu tekrar gündeme getirip ortalığı karıştıran kişi gibi anılmak istemiyorum.Bunun için konuyu kısa tutuyorum.

Dile getirdiğimiz herşey sitenin hayrınadır.Google dolaşın kontrol edebilirsiniz kaçtane define forum sitesinde burada açılan çeviri ,sikkeler ve diğer konuların sadece burada doğru olarak ücretsiz işlendiğini, forum kullanıcılarının bu sitede açmış oldukları bazı konular için diğer sitelerin ve grupların muazzam ücretli olarak hesapta çeviri yapıyorlar adı altında yaptığı bu işleri burada ücretsiz olarak forum kullanıcılarını bilgilendirdiğimizi özellikle belirtmek isterim.Bunun gibi güzellikleri korumak ve daha fazla sitenin kullanıcı ve reklam trafiğinin artmasi için site üzerinde bazı şeyleri daha iyi yapmak ve bu tarz güzellikleri korumak zorundadır site yönetimi.
Saygılar iyi forumlar.​

Son düzenleme:

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Usta selamlar üstte ilk sıradaki yazıyı çözemedim AY Y EMCON OY.Emcon isim olma ihtimali var.

2.Sıra ΑΟΘΡΟ günümüz okunuşu OFOROS'tur anlamı vergidir.Daha sonraki kelime ΚΑΘΥΠεΘΙΜΕΡ günümüz yazılışı KAΘHMEPINA anlamı HERGÜN demektir.

3.Sıra NYM ( ΔΕΝ ) anlamı değil vey bu değil gibi kelimeye ilavedir.Daha sonraki kelime COYPεITAY-U günümüz yazılışı KOUPεYON anlamı KESMEK-KESİLEN-KESİLMİŞ olandır.

4.Sıra ΒΝΘΟΜΜ günümüz yazılışı ΒΟΗΘΑ anlamı YARDIM demektir.Sornaki kelime ΙΝΑ ΝΘΗ ΟΗ günümüz yazılışı OXİ anlamı HAYIR demektir.

5.Sıra NINEK TA εOIC günümüz yazılışı ΤΙΠΟΤΑ anlamı HİÇBİRŞEY,HİÇ,ASLA,BOŞ,KATİYEN gibi anlamlar ifade eder.

Usta yazıya komple baktığımız zaman yazan kişi ödediği aşırı vergiden dolayı şikayet ediyor.Demişki hergün için vergi ödedim veya ödedik bu vergi yaşam içinde olabilir ama hiç birşeye yaramadı.Yazıda kesmekten bahsetmiş herhalde bir gün için vergi ödememiş o gün için kesmek kelimesini yani vergi yok anlamında kullanmıştır.Diğer bakış açımızda hergün yaşamak için vergi ödedim ama boşuna sonunda ölüm var gibi. [ Greek insanlarının yaşam için bulundukları konum için vergi ödeyerek yaşayan bir toplum olduğunu hatırlayalım bölgeye göre değişir ] Greek yazıtlara baktığınız zaman yazı çok uzun gözükebilir ama yunan yazıtları komple bu şekilde kalabalık harf ailesinden oluşuyor görende birşey var sanıyor.Çok yemek yedikleri gibi çokta uzatırlar birşey yazarken.Mesela yazıda Hayır kelimesine bakın ΙΝΑ ΝΘΗ ΟΗ şimdi hayır derken OXİ yani ochi yazıyoruz veya karşımızdaki kişiye söylüyoruz.

Taştaki yazı bundan ibaret yanlız size bir bilgi vereyim o yazıyı yazan herkimse sıradan bir kişi değil çok kaliteli işçilik var yazıda bilginiz olsun.Eğer mezar işareti dediğiniz gibi yakınında mevcutsa mezar kalitelidir.Bu kalitedeki yazının mezarıda kolay kolay her definecinin bulup açabileceği bir mezar değildir.Eğer mezar işareti yoksa, kayada sadece adamın hergün ödediği aşırı vergiyi anlatan sıradan bir şikayet yazısı mevcut.

Define Sohbeti
G.Y.E. © 2020

Son düzenleme:

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör

Usta selamlar üstte ilk sıradaki yazıyı çözemedim AY Y EMCON OY.Emcon isim olma ihtimali var.

2.Sıra ΑΟΘΡΟ günümüz okunuşu OFOROS'tur anlamı vergidir.Daha sonraki kelime ΚΑΘΥΠεΘΙΜΕΡ günümüz yazılışı KAΘHMEPINA anlamı HERGÜN demektir.

3.Sıra NYM ( ΔΕΝ ) anlamı değil vey bu değil gibi kelimeye ilavedir.Daha sonraki kelime COYPεITAY-U günümüz yazılışı KOUPεYON anlamı KESMEK-KESİLEN-KESİLMİŞ olandır.

4.Sıra ΒΝΘΟΜΜ günümüz yazılışı ΒΟΗΘΑ anlamı YARDIM demektir.Sornaki kelime ΙΝΑ ΝΘΗ ΟΗ günümüz yazılışı OXİ anlamı HAYIR demektir.

5.Sıra NINEK TA εOIC günümüz yazılışı ΤΙΠΟΤΑ anlamı HİÇBİRŞEY,HİÇ,ASLA,BOŞ,KATİYEN gibi anlamlar ifade eder.

Usta yazıya komple baktığımız zaman yazan kişi ödediği aşırı vergiden dolayı şikayet ediyor.Demişki hergün için vergi ödedim veya ödedik bu vergi yaşam içinde olabilir ama hiç birşeye yaramadı.Yazıda kesmekten bahsetmiş herhalde bir gün için vergi ödememiş o gün için kesmek kelimesini yani vergi yok anlamında kullanmıştır.Diğer bakış açımızda hergün yaşamak için vergi ödedim ama boşuna sonunda ölüm var gibi. [ Greek insanlarının yaşam için bulundukları konum için vergi ödeyerek yaşayan bir toplum olduğunu hatırlayalım bölgeye göre değişir ] Greek yazıtlara baktığınız zaman yazı çok uzun gözükebilir ama yunan yazıtları komple bu şekilde kalabalık harf ailesinden oluşuyor görende birşey var sanıyor.Çok yemek yedikleri gibi çokta uzatırlar birşey yazarken.Mesela yazıda Hayır kelimesine bakın ΙΝΑ ΝΘΗ ΟΗ şimdi hayır derken OXİ yani ochi yazıyoruz veya karşımızdaki kişiye söylüyoruz.

Taştaki yazı bundan ibaret yanlız size bir bilgi vereyim o yazıyı yazan herkimse sıradan bir kişi değil çok kaliteli işçilik var yazıda bilginiz olsun.Eğer mezar işareti dediğiniz gibi yakınında mevcutsa mezar kalitelidir.Bu kalitedeki yazının mezarıda kolay kolay her definecinin bulup açabileceği bir mezar değildir.Eğer mezar işareti yoksa, kayada sadece adamın hergün ödediği aşırı vergiyi anlatan sıradan bir şikayet yazısı mevcut.

Define Sohbeti
G.Y.E. © 2020
Eline emeğine sağlık usta.

Nikea

Aktif Üye

Define Sohbeti
G.Y.E. © 2020
Değerli Modum;
Öncelikle bu konuma ve bana yardımcı olduğun için sana sonsuz müteşekkirim.Dedikleri gibi kolay kolay yardım etmezler bu sitede köklüyümdür,birçok nick değiştirdim kimin nasıl hangi durumlarda yardımcı olduklarını bilirim.Baştacımsın sen benim şu dünyada bunu okutturmaya kalksam ancak ölümü beklemiş olurdum bu yüzden SENDEN ALLAH RAZI OLSUN inşallah doğru vakit ve zamanda açılışı yaparsam sizi haberdar ederim bunun bir karşılığı olmalı benim gözümde çok teşekkürler bilgi olsun diye birazdan birşey anlatıcam.Bu arada üstte dikdörtgen sunağı var bir defter genişliğinde,akarlı ve işçiliği çok güzel.